ورود اطلاعات مربوط به بیش از ۱۰ هزار نشست قضایی در سامانه

معاونت منابع انسانی قوه قضائیه اعلام کرد: اطلاعات مربوط به بیش از ۱۰ هزار نشست قضایی در سامانه نشست های قضایی وارد شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت منابع انسانی قوه قضاییه، در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار و پانصد صورتجلسه نشست‌های قضایی دادگستری‌های سراسر کشور در این سامانه بارگذاری شده که از این تعداد بیش از ۴ هزار نظریه به تایید هیئت عالی نشست‌های قضایی رسیده است.

این نشست‌ها در بیش از ۶۰۰ نقطه واحد قضایی در سراسر کشور به صورت هفته‌ای برگزار می‌شود و از حدود 10 هزار قاضی‌ای که در دادگستری‌های کشور مشغول هستند و کار قضایی انجام می‌دهند، حدود ۸۰ درصد آنها در نشست‌های قضایی شرکت می کنند.

حاصل مباحث قضات در این نشست‌ها به مراکز استان‌ها ارسال می شود و نظریه مورد تأیید اکثریت به رویت قضات دیوان عالی می‌رسد تا نظرات برتر تایید شود و نهایتاً نتایج مورد تایید هیات عالی نشست‌های قضایی - که از قضات دیوان عالی کشور تشکیل شده - به عنوان نظریه نهایی در سامانه قرار می‌گیرد.

شناسایی موضوعات بدیع و کاربردی در جریان رسیدگی به پرونده‌ها، تولید دانش قضایی مورد نظر دادسراها و محاکم، مشارکت قضات عالی رتبه در تدوین نظریه نهایی نشست‌ها و کاهش میزان خطاپذیری نظرات اعلام شده در سامانه، ایجاد ظرفیت مشورت و هم فکری در میان جامعه قضایی از طریق به اشتراک گذاری دانش قضایی، ایجاد ظرفیت آموزش به صورت موضوعی، کمک به ایجاد رویه واحد قضایی و همگرایی نظرات حقوقی قضات و سهولت در دسترسی به پاسخ ابهامات و سوالات قضات از طریق جستجوی کلید واژه‌های مرتبط و تسهیل در جریان انتقال تجارب قضایی از جمله مزایای این سامانه است.

این سامانه به گونه‌ای طراحی شده است که امکان جستجو در سامانه برای مخاطبین وجود دارد و علاقمندان می‌توانند به طور تخصصی موضوعات مورد نیاز خود را جستجو کنند.

سامانه نشست های قضایی به آدرس www.neshast.org در دسترس علاقه‌مندان است. 

کد خبر 4734311

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =