شهر را به دست مردم بسپاریم/ متولی همه کارهای شهر نشویم

یک عضو شورای شهر تهران گفت: نباید متولی همه کارها در امور شهر شویم بلکه باید شهر را به مردم بسپاریم. تمام خانه‌های قدیمی را صاحبان این خانه‌ها مرمت کرده‌اند و باید شرایط لازم رافراهم کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران گفت: ما در تهران گردی ها سری به باغ های مشجر منطقه کن زدیم. کن زمانی میوه تهران را تامین می کرد. این فضا همچنان مشجر و متراکم مانده البته آسیب های زیادی به آن وارد شده است. در دوره قبل ما در کمیسیون مربوطه در شورای شهر حفظ فضای سبز کن را تصویب کرده بودیم اما نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که ما نباید متولی همه کارها در امور شهر شویم بلکه باید شهر را به مردم بسپاریم. تمام خانه های قدیمی را صاحبان این خانه ها مرمت کرده اند ما باید شرایطی ایجاد کنیم که شهروندان بتوانند باغ های خود را حفظ کنند و شهرداری می تواند امکانات لازم را در اختیار صاحبان آن ها قرار دهد.

وی ادامه داد: ما در این تهران گردی ها به باغ مستوفی در ونک رفتیم. چنارهای تهران ریشه های عمیقی دارد و در شبکه های قنات ها به هم وصل است. وقتی ۷ طبقه زیرزمین پارکینگ می دهیم این شبکه ها از بین می رود. این نشان می دهد برای حفظ فضای سبز در نگاه شهرسازی هم باید تغییری ایجاد شود. در باغ مستوفی دیدیم که این باغ در حال خشک شدن است. ما می توانیم به خاندان مستوفی امکانات بدهیم این باغ را حفظ کنند و آنها هم از این مساله استقبال می کنند. امیدوارم این رویکرد در حفظ فضاهای سبز و بناهای تاریخی منجر به مشارکت همه شهروندان شود.

در این مراسم، علی محمد مختاری  نیز گفت: سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران در راستای اجرای مصوبات شورای شهر پنجمین بوستان مخصوص بانوان را افتتاح می کند که ۳۵ هکتار است. استقبال بانوان تهرانی از این بواستان ها نشان از موفقیت این ایده است. این بوستان در دل پارک جنگلی لویزان است و پوشش حاشیه ای آن بیشتر طبیعی است و ترکیب درختان قدیمی و جدید، محیطی پاک و مفرح ایجاد کرده است.

وی افزود: بوستان های شهر تهران هم اکنون به ۲ هزار و ۲۶۸ عدد رسیده است و سرانه فضای سبز برای هر شهروند تهرانی در داخل شهر ۱۶.۶۷ متر است، در حالی که این میزان قبل از انقلاب یک متر بود. در خرداد ۵۹ دولت شهید رجایی طرح کمربند سبز تهران را تصویب کرد و بعدا این طرح در سال ۶۹ تکمیل شد. اولین کلنگ این کمربند را در محله دولت آباد و هاشم آباد زدیم. این کمربند سبز علاوه بر تغییر اقلیم تهران جلوی ساخت و سازهای بی رویه را می گیرد.

مختاری با تقدیر از شورای شهر پنجم برای لغو مصوبه برج باغ گفت: یکی از کارهای خوبی که شورای پنجم در دستور کار قرار داد لغو مصوبه برج باغ ها بود. این یکی از آرزوهای من به عنوان کارشناس فضای سبز در تهران بود؛ این مصوبه هم دیر لغو شد. آقای حناچی آن زمان هم که معاون معماری و شهرسازی بود از همان ابتدا مخالف از بین رفتن باغات تهران بودند.

وی خاطرنشان کرد: ما تملک باغ های تهران را شروع کرده ایم؛ حدود ۹ باغ در سال جاری تملک شده است و امیدواریم بتوانیم به خصوص در مناطق کم برخوردار از نظر سرانه فضای سبز این کار را انجام دهیم. در مناطقی که بافت فشرده مسکونی دارند باید بافت فرسوده را تملک و تجمیع کنیم.

کد خبر 4739811

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 15 =