انجام شش هزار و ۳۰۵ فقره نمونه برداری از مراکز تولید و عرضه

بیرجند- مدیرکل استاندارد خراسان جنوبی گفت: سالانه متوسطه نمونه برداری از مراکز تولیدی و عرضه در استان ۶ هزار و ۳۰۵ فقره است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا مروی‌مقدم صبح پنج‌شنبه در همایش نکوداشت فرهنگ استاندارد اظهارکرد: سازمان ملی استاندارد در چند سال گذشته در زمینه تدوین استانداردهای بین‌المللی سنگ تمام گذاشته و تاکنون ۴۵ استاندارد را در حوزه‌هایی چون نانو، چرم، آرایشی و بهداشتی، غذایی و الکترونیک تدوین کرده است.

مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه تدوین ۵۰ استاندارد دیگر نیز در دست اقدام است، بیان‌کرد: استاندارد ملی ایران هر سال نسبت به گذشته چند پله ارتقاء می‌یابد و اکنون در جایگاه ۲۱ در بین ۱۶۳  کشور قرار دارد.

مروی مقدم ادامه داد: همچنین در آسیا سازمان ملی استاندارد بعد از چین و ژاپن و هم طراز با کره‌جنوبی قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه پیشرفت‌های اقتصادی کشورهای دیگر به واسطه توجه به نهادینه‌کردن موضوع استاندارد بوده است، گفت: امروزه قانون تقویت و توسعه استانداردسازی مصوب شده است که باید به دنبال پیاده‌سازی آن بود.

مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی خراسان‌جنوبی اظهارکرد: قانون تقویت و توسعه استانداردسازی باید با توجه به همکاری همه دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و همچنین بخش خصوصی اجرایی شود و تنها برعهده یک دستگاه و نهاد خاص نیست.

مروی‌مقدم با بیان اینکه در کشور ما نیز رونق اقتصادی با توجه به موضوع استانداردسازی کالا صورت می‌گیرد، بیان‌کرد: یکی از وظایف محوله بر عهده سازمان ملی استاندارد موضوع توجه به برچسب انرژی کالا است که باید مورد توجه جدی قرارگیرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر در خراسان‌جنوبی تعداد پروانه کاربرد علامت استاندارد ۳۶۴ فقره است در حالی که این میزان در ابتدای دولت یازدهم ۱۴۴ فقره و در ابتدای دولت دوازدهم ۲۳۷ فقره بوده است.

مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی خراسان‌جنوبی گفت: تعداد آزمایشگاه‌های همکار با اداره استاندارد نیز در ابتدای دولت یازدهم پنج آزمایشگاه بوده که این میزان در ابتدای دولت دوازدهم به ۱۸ واحد و در حال حاضر به ۲۷ آزمایشگاه رسیده است.

مروی‌مقدم اظهارکرد: تعداد شرکت‌های بازرسی فنی و کالا نیز در ابتدای دولت یازدهم یک واحد بوده که در ابتدای دولت دوازدهم به سه واحد و در حال حاضر به ۱۰ واحد رسیده است.

وی بیان‌کرد: تعداد گواهینامه‌های ایمنی و کیفیت صادره نیز در حال حاضر ۸۷۴ فقره است در حالی که این میزان در ابتدای دولت یازدهم ۶۰ فقره و در ابتدای دولت دوازدهم ۴۰۷ فقره بوده است.

مدیر کل استاندارد و تحقیقات صنعتی خراسان‌جنوبی ادامه داد: متوسط نمونه‌برداری سالانه از مراکز تولیدی و عرضه نیز در ابتدای دولت یازدهم ۸۰۰ فقره بوده که در ابتدای دولت دوازدهم به هزار و ۲۰۰ فقره و در حال حاضر به ۶ هزار و ۳۰۵ فقره رسیده است.

کد خبر 4749391

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =