دوراندیشی و رواداری حافظ و گوته جوامع را فرا گرفته است

شیراز- سفیر جمهوری فدرال آلمان، گفت: دوراندیشی و رواداری حافظ و گوته تمامی جوامع را فرا گرفته است.

به گزارش خبرنگار مهر، میشاییل کلور برتشولد شامگاه پنجشنبه در آغاز هفته فرهنگ آلمان به میزبانی شیراز، با خواندن این شعر حافظ که بیا تا گل بر افشانیم و می در ساغر اندازیم، ادامه داد: امشب در دویستمین سالگرد تالیف دیوان غربی – شرقی که آن را جشن می گیریم، موضوع فراتر از این هاست.

وی با بیان اینکه دیوان غربی – شرقی گوته یک نماد است، تصریح کرد: این کتاب ارزشمند نماد تساهل و تسامح و تقریب یکدیگر در شرق و غرب جهان هستی است.

 کلور برتشولد با بیان اینکه حافظ در سده چهاردهم میلادی دنیایی شاعرانه از دوستی و عشق خلق کرده است، گفت: حافظ و گوته تنها ادیب و شاعر نبودند بلکه آزاده به شمار می روند.

سفیر آلمان دور اندیشی و رواداری این شاعران را شامل تمام جوامع دانست و افزود: آنها به جای مرزبندی های رایج، صخره های فرهنی را شکافتند.

به گفته کلور برتشولد، جایی که آزاداندیشی حاکم باشد، جایی برای ساختارهای تنگ تحمیلی وجود ندارد و این دقیقا نقطه تلاقی این دو شاعر است.

وی با تصریح اینکه گوته از کنار گذاشتن تکبر و سختگیری و وسواس سخن می گفت، افزود: اینها به طور مشترک خصایصی است که شامل ایرانی ها و آلمانی ها نیز می شود.

سفیر آلمان تفاهم دو جانبه را راه حل گذر از چالش های کنونی برشمرد و گفت: شرق و غرب دیگر دشمن نیستند زیرا این را گوته می گوید.

وی در ادامه بیان کرد: من به ویژه از شور و شوق شیرازی ها بسیار خوشحالم و از پیمان دوستی میان شهرهای شیراز و وایمار خرسندم که این امر در راستای ایده همزاد و دوقلو بودن این شهرهای فرهنگی است.

در ادامه این مراسم که مورد استقبال شهروندان شیراز و فرهیختگان آلمانی قرار گرفت، کوارتت موسیقی «کلنکه» با هنرنمایی هنرمندان شهر وایمار آلمان در تالار حافظ برگزار شد.

در این کوارتت، قطعاتی زهی شماره ۸، ۱۱۰ شامل ۵ قطعه از دیمیتری شوستاکوویچ و ۴ قطعه از لودویگ فن بتهوون اجرا شد.

به گزارش خبرنگار مهر در ادامه برنامه های هفته فرهنگ آلمان، روز یکشنبه ۱۲ آبان ماه جاری با حضور خانم دکتر انکه هلگا بوسه استاد زبان و ادبیات آلمانی در دانشگاه شیراز پیرامون حافظ و گوته نشستی ادبی برگزار خواهد شد.

کد خبر 4760191

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =