سند آمایش باید راهبرد توسعه آینده استان قزوین را مشخص کند

قزوین- استاندار قزوین گفت: سند آمایش علم و فنآوری نقشه راه استان است و باید با جامعیت و استفاده از نظر همه کارشناسان بتواند راهبرد همه جانبه آینده استان را مشخص کند.

به گزارش خبرنگار مهر، کارگروه پژوهش و فناوری استان قزوین عصر سه شنبه به ریاست استاندار قزوین و با حضور رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و روسای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در استانداری قزوین برگزار شد.

هدایت الله جمالی پور در این جلسه اظهارداشت: سند آمایش مقدمه توسعه استان است و در تدوین آن باید ضمن مطالعه ظرفیت ها و نیازها برای هدایت توسعه استان برنامه منطقی داده شود.

وی اضافه کرد: در سیستم های مختلف برنامه های متعددی داریم مانند سند توسعه صنعتی که ضمن بررسی آنها باید چشم انداز روشنی برای آینده پیش بینی کنیم.

استاندار قزوین تصریح کرد: در سند آمایش باید وضعیت خود را در بخش های گردشگری، صنعتی،  کشاورزی و دانشگاهی بدانیم و ببینیم آیا آموزش ها بر اسا منافع ملی است و مراکز آموزشی در مسیر چشم انداز هستند یا در جهت دیگری فعالیت می کند.

وی اظهارداشت: در تدوین سند آمایش باید به پیوستگی ها و ظرفیت های واقعی و پیوندها هم توجه شود و بگوییم چه نیازی داریم و در چه مسیری باید حرکت کنیم و برای نمونه در بخش صنعت اجازه ندهیم پتروشیمی و فولاد در استان راه اندازی شود.

جمالی پور یادآورشد: کار جهاد دانشگاهی در تهیه کتاب سند آمایش علم و فنآوری ارزشمند است البته اشکالاتی هم دارد که لازم بود قبل از گردآوری کتاب نظر مدیران و روسای دانشگاهها را جویا می شد تا کمترین ایراد را داشته باشد اما هنوز دیر نیست و اصلاحات باید صورت گیرد.

سند آمایش باید دنبال نشان دادن راهبرد باشد

جمالی پور بیان کرد: سند آمایش علم و فنآوری استان باید به جای باز کردن گره ها دنبال ارائه راهبرد باشد تا بتوانیم آینده استان را مشخص کرده و در آن مسیر گام برداریم و همه کارها از این مسیر صورت گیرد.

استاندار قزوین افزود: اگر سند آمایش درست تدوین شود آنگاه خودمان می توانیم مسیر توسعه را مشخص کرده و از وزارتخانه ها فقط اعتبار و حمایت را انتظار داشته باشیم و این سند می تواند «افقی مناسب برای توسعه» استان باشد.

وی گفت: تهیه نقشه راه نیازمند اجماع عمومی است و پس از تدوین سند و رفع اشکالات، آنچه تایید شده به منزله میثاق است که باید از سوی همه مدیران لازم الاجرا باشد.

کد خبر 4764854

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 8 =