جانشین پروری و آموزش فنی و حرفه ای در کشور جدی گرفته نشده است

قزوین- معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: جانشین پروری و آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی در میان کارکنان دولت و بانکهامورد غفلت واقع شده و در عزل و نصب مدیران با چالش جدی مواجهیم.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس معمارنژاد در جلسه شورای هماهنگی بانکهای استان که عصر یکشنبه در اداره امور اقتصادی و دارایی قزوین برگزار شد اظهارداشت: باید بپذیریم هیچ کسب و کاری بدون همراهی و مشارکت بانک ها ممکن نمی شود اما با تغییراتی که در نظام بانکداری جهانی و تحول در نیازها ایجاد شده ما نیز ناچار به تحول در این عرصه هستیم.

پاسخ به نسل «زب»  

وی بیان کرد: امروز  شاهد ظهور نسل «زب» و مشتریان جهانی هستیم که به دنبال خدمات بانکی هستند که بتوانند آن را روی گوشی تلفن همراه و یا اینترنت دریافت کرده و بسرعت نیازهای خود را برآورده کنند و ما نیز از این غافله نباید عقب بمانیم.

معمارنژاد تصریح کرد: با مشکلاتی که در سالهای اخیر با فعالیت برخی موسسات غیرمجاز در کشور رخ داد دولت و حاکمیت تلاش کرد نظارت خود را بیشتر کند که این رویه نیز بر مشکلات اضافه کرد و در کنار آن رقبای جدیدی که شاید یک دهم سرمایه و شعب بانک های رسمی را نداشتند بنام استارت آپ ها متولد شدند که ادعا دارند می توانند خدمات بهتری به مردم ارائه کنند که چالش بانکها را مضاعف کرده است.

تحول دیجیتال اجتناب ناپذیر است

معاون وزیر اقتصاد یادآورشد: با موارد اعلام شده امروز هیچ چاره ای نداریم جز آن که به سمت تحول دیجیتال حرکت کنیم تا رقابت را واگذار نکنیم و در این میان لازم است مدل های کسب و کار را تغییر دهیم.

وی بیان کرد: در تحول دیجیتالی باید مدل کسب و کار خود را مشخص کرده و بدانید چه نوع خدماتی را ارائه خواهید کرد و با این وضعیت دیگر بانکی که ۱۳۰۰ شعبه دارد و فقط ۲۰۰ شعبه آن اقتصادی و سودآور است نمی تواند با روش های گذشته ادامه حیات دهد.

معمارنژاد افزود: بانکها و بیمه ها باید به سمت چابک سازی، سرعت بخشی، کوتاه کردن فرآیندها و خدمات جدید روی آورند تا بتوانند مشتریان خود را حفظ کنند.

معاون وزیر اقتصاد با ابراز نگرانی از آینده بیمه های مسئولیت در صورت بیتوجهی به تحول هم گفت: اگر ریسک های شغلی درست تعریف و مشخص نشود ممکن است در آینده بیمه های مسئولیت هم دچار چالش های مالی شوند به همین دلیل استفاده از فنآوری های نوین و تحول دیجیتالی ضروری است.  

وی اظهارداشت: تغییر و تعریف مدل های کسب و کار، فرآیندهای استفاده از سیستم دیجیتال از الزامات تحول دیجیتال است و در این میان دیگر نرخ شکنی و رقابت غیرسالم بانک ها در پرداخت سود سپرده بالا و سود روزشمار نمی تواند روش درستی باشد و چالش ها را بیشتر می کند.  

معمارنژاد تصریح کرد: وقتی قیمت تمام شده پول در بانکها بیش از ۱۸ درصد است و در قرض الحسنه این سود به ۱۳ درصد می رسد یعنی ما ۵ درصد زیان انباشته خواهیم داشت و اگر هنوز برخی بانکها سود روزشمار پرداخت می کنند یک نوع خودزنی است.

ساماندهی ۲۴ هزار شعبه بانکی و ۵۰ هزار نمایندگی بیمه 

وی در ادامه افزود: ساماندهی شعب بیمه ای و بانکها از ضرورت های حرکت در مسیر تحول دیجیتالی است تا فعالیت ها اقتصادی و سودآور شود.

معمارنژاد اضافه کرد: در حال حاضر بیش از ۵۰ هزار نمایندگی و دفترکارگزاری بیمه ای و ۲۴ هزار شعبه بانک در کشور فعالیت می کند که باید بخش زیادی از آنها حذف و یا ادغام شوند تا کارها اقتصادی شود و زیان ندهند.

تعطیلی ۱۰ هزار شعبه بانک/ آزادسازی ۶۰ هزار نیرو

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی یادآورشد: بررسی های کارشناسی نشان می دهد خدمات مالی مورد نیاز مردم با فعالیت ۱۲ هزار شعبه بانکی در کشور تامین می شود و با این محاسبه امروز ۱۰ هزار شعبه بانکی اصافه است که می تواند ادغام یا حذف شود.

وی بیان کرد: این در شرایطی است که هنوز هم برخی بانکها از کمبود نیروی انسانی گلایه دارند در حالی که با این روش می توان حدود ۶۰ هزار نیروی انسانی را آزاد کرده و در سایر امور مورد نیاز استفاده کرد و هزینه ها را کاهش داد.

معمارنژاد اضافه کرد: البته در اجرای طرح کاهش شعب بانکی باید ملاحظات اجتماعی و منطقه ای کاملا مورد توجه قرار گیرد و اگر در یک منطقه فقط یک شعبه داریم که زیان می دهد حتما دایر باشد تا خدمت رسانی متوقف نشود و هزینه آن را دولت تامین کند.

وی گفت: الزام داریم خدمات بانکی را در اقصی نقاط کشور ارائه شود اما ملزم نیستیم شعب زیان ده بانکی را حفظ کنیم.

معاون وزیر اقتصاد در ادامه تصریح کرد: با تحول دیجیتال نقش و وظایف شعب بانکی و بیمه ای هم تغییر می کند زیرا ما دنبال حذف کارکنان بانکها و بیمه ها نیستیم بلکه باید از افراد برای خدمات بهتر و جدید استفاده کینم.

وی افزود: کارکنان بیمه ای می توانند در این طرح به عنوان مشاور خدمت کرده و مردم را به سمت استفاده از بیمه های مناسب هدایت کنند و در کنار آن بیمه هایی مانند بیمه زندگی نیز می تواند با قدرت بیشتری فعالیت کند.

معمارنژاد اظهارداشت: در کشورهای اروپایی یک فرد بازنشسته چون از چند بیمه استفاده می کند در زمان سالمندی از چند ناحیه حقوق می گیرد و تامین می شود و مثلا سهم بیمه زندگی آنها ۵۰ درصد و در ایران ۱۴ درصد است لذا ما فقط متکی به حقوق دولتی هستیم در حالی که اگر بیمه های مسئولیت و زندگی فعال شوند در زمان بازنشستگی منابع مالی خوبی به مردم خواهد رسید که رفاه آنها را تامین می کند.

آموزش حین خدمت را در اولویت داریم

وی توجه به مهارت آموزی کارکنان دولت و بانک ها را در عصر کنونی مهم ارزیابی کرد و یادآورشد: آموزش های مهارتی و فنی و حرفه ای برای جانشین پروری از دیگر نکاتی است که در اولویت قرار دارد زیرا امروز در عزل و نصب ها با کمبود شدید نیروی ماهر مواجیهم و این خلاء باید جبران شود.

معاون وزیر اقتصاد تصریح کرد: آموزش ها در بانکها و برخی ادارات هدفمند نیست و چون نمی توان به آموزش های دانشگاهی اکتفا کرد در تامین نیروهای زبده و متخصص با چالش های جدی مواجهیم لذا بشدت پیگیر آموزش های مهارتی و فنی هستیم.

جمع آوری مطالبات بانکی/ اهلیت سنجی وام گیرندگان

معمارنژاد به پرداخت مناسب تسهیلات بانکی هم اشاره کرد و افزود: وصول مطالبات غیرجاری در بانکها و غیرجاری در بیمه ها از منابعی است که می تواند بخشی از مشکلات را حل کند و در کنار آن اهلیت سنجی درست متقاضیان دریافت تسهیلات ضروری است تا بتوان سپرده هایی که متعلق به مردم است را دوباره در مسیر تولید و اشتغال بکار گرفت و کارها مغفول نماند.

وی اظهارداشت: اقتصادی نبودن طرح ها و ضعف قانون و مقررات که گاهی مشوق افراد بد حساب شده نیز از مشکلاتی است که باید برای آن تدبیر کرد تا افراد خوش حساب هم در مسیر بدحسابی گام برندارند.

معاون وزیر اقتصاد خطاب به روسای بانکها گفت: در ستاد تسهیل استان برای پرداخت تسهیلات و یا نپرداختن آن استدلال منطقی ارائه کنید و مراقب باشید این وام ها به واحدهایی داده شود که فروش و بازار دارند و می توانند بدهی خود را پرداخت کنند در غیر این صورت به افزایش تولیدکنندگان بدهکار کمک کرده اید.

وی افزود: مدیران اقتصادی و بانکها در حوزه انتصاب ها، سیاست گذاری، مقررات گذاری ونظارت بر اجرا دقت کنند تا موفقیت ها دوچندان شود.
 

کد خبر 4768537

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =