بی‌توجهی به اجرای عمومی آثار نمایشی در جشنواره‌های تئاتر

قم - یکی از داوران جشنواره تئاتر قم گفت: مسئولان فرهنگی در جشنواره‌ها به تماشای آثار نمایشی در اجراهای عمومی اهمیتی نمی‌دهند در حالی که اصل بر اجراهای عمومی است.

کوروش نریمانی در حاشیه برگزاری بیست و یکمین جشنواره استانی تئاتر قم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: هنرمندان تئاتر قم بسیار مستعد هستند و کارهایی ارائه می‌کنند که در اندازه‌های خوبی به اجرا در آمده است.

وی با بیان اینکه بسیاری از هنرمندان قمی به دلیل استعداد خاصی که در عرصه هنرنمایش دارند، توانستند در سطح کشور خوش بدرخشند، گفت: در جشنواره تئاتر استان قم به جوانان به خوبی میدان عمل داده شده و نیاز جدی به آموزش و کسب تجربه دارند.

داور بیست و یکمین جشنواره استانی تئاتر قم ادامه داد: برگزاری کارگاه‌های آموزشی در کنار برگزاری جشنواره می‌تواند یک اقدام بسیار مثبت باشد هرچند که زمان و امکانات یک کارگاه آموزشی در مؤثر بودن آن بسیار تاثیرگذار است.

وی همچنین زمان را در برگزاری کارگاه‌ها بسیار مؤثر دانست و گفت: زمان برای اینکه مدرس بتواند مقوله‌ای را به صورت عملی برای هنرجویان مطرح کند در طول یک جلسه نمی‌شود و زمان کمی است و برای تأثیر بهتر این کارگاه‌های آموزشی باید چندین جلسه به صورت دوره‌ای برگزار شود تا نتیجه مطلوب را از آن دریافت کرد.

از مضرات برگزاری جشنواره‌های تئاتر در شهرستان‌ها، احاطه کردن کارهای نمایشی در جشنواره‌هاست

نریمانی با اشاره به نقاط قوت برگزاری کارگاه‌های آموزشی یک روزه گفت: این نوع کارگاه‌های آموزشی می‌تواند به عنوان یک مقدمه و یک راهگشا برای هنرجویان باشد تا آنان را برای ادامه آموزش و ادامه تمرین به شیوه صحیح هدایت کند.

وی، تأثیر برگزاری جشنواره‌ها را برای جلب مردم برای دیدن نمایش‌ها مورد توجه قرار داد و گفت: یکی از مضرات برگزاری جشنواره‌های تئاتر در شهرستان‌ها، احاطه کردن کارهای نمایشی در جشنواره‌هاست و این تصور نادرست را برای هنرمندان به وجود آورده که تنها برای جشنواره‌ها اثر نمایشی تولید کنند.

مدرس ورکشاب کارگردانی بیست و یکمین جشنواره استانی تئاتر قم ادامه داد: متأسفانه مسئولان فرهنگی نیز در جشنواره‌ها به تماشای آثار نمایشی در اجراهای عمومی اهمیتی نمی‌دهند در حالی که اصل بر اجراهای عمومی است.

جشنواره‌ها گردهمایی هنرمندان تئاتر در استان‌هاست

ی، نقاط قوت برگزاری جشنواره‌ها را مورد توجه قرار داد و گفت: جشنواره‌ها گردهمایی هنرمندان تئاتر در استان‌هاست و هنرمندان جوان با تجربیات یکدیگر و سوژه‌های جدید، اتفاقات جدید و نظرات داوران آشنا می‌شوند که حضور در جشنواره‌ها می‌تواند کمک خوبی برای تولید کارهای بهتر باشد.

نریمانی عنوان کرد: جشنواره‌ها زمانی می‌توانند تاثیرگذار باشند که به صورت یک گردهمایی از اجراهای عمومی تدوین شود و لازمه این مسئله اجراهای مستمر نمایش‌ها است که باید در سطح شهرستان‌ها انجام شود و بعد در کنار آن جشنواره‌ها را نیز داشته باشیم.

وی افزود: در صورتی که نمایش‌های خوب و با کیفیتی روی صحنه ببریم می‌توان تئاتر را در سبد فرهنگی خانواده‌ها اضافه کرد و این مسئله زمانی رخ می‌دهد که مهارت تئاتر را به خوبی بیاموزیم.

این مدرس تئاتر کشور، اضافه کرد: تئاتر یک مهارت است که باید به شیوه صحیح آن را فرا گرفت و در صورتی که چنین شود، بی شک مخاطب برای دیدن نمایش‌ها جذب می‌شود.

کد خبر 4775215

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 3 =