ضرروت ارتقای کیفیت بتن برای افزایش مقاومت ساختمان در برابر زلزله

رئیس مرکز تحقیقات بتن گفت: ارتقا کیفی بتن و ساخت و سازهای بتنی بادوام مقاوم در برابر زلزله اگر در دستورکار قرار گیرد میزان تلفات مالی و جانی را کاهش خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز تحقیقات بتن، مصطفی احمدوند با اشاره به پیاده سازی اولویت های برنامه اقدام و عمل نقشه راه چشم انداز ۲۰ ساله توسعه پایدار بتن و ساخت و سازهای بتنی اظهارداشت: با توجه به این واقعیت که مناطق مختلفی از کشور و به خصوص تهران بر روی گسل های زلزله قراردارند، ضروری است تا به منظور مدیریت بحران، در صورت وقوع احتمالی زلزله در پایتخت، تمهیدات و برنامه ‌ریزی های دقیقی اندیشیده و ارائه شود.

احمدوند افزود: ضروری است تا تمام زوایای این موضوع مهم و حیاتی توسط کارشناسان و متخصصان حوزه ساخت و سازهای شهری و روستایی مورد بررسی قرار گیرد تا امکان امداد رسانی در زمان وقوع احتمالی زلزله فراهم و شاهد کاهش خسارات ناشی از آن باشیم. 

رئیس مرکز تحقیقات بتن یادآورشد: ارتقای کیفی بتن و ساخت و سازهای بتنی بادوام مقاوم در برابر زلزله و دیگر بلایای طبیعی در سند چشم انداز ۲۰ ساله توسعه پایدار، ضمن تدوین و ارائه استانداردهای ملی اجباری شماره ۶۰۴۴ INSO (بتن آماده-ویژگی ها) به سازمان ملی استاندارد ایران در سال ۱۳۹۵ در دستورکار قرار گرفت و ضروری است تا بازرسی، ارزیابی و نظارت کامل بر پیاده سازی و اجرای این استانداردها به صورت  کامل در حوزه ساخت و سازهای بتنی کشور، انجام شود.

دبیرانجمن علمی بین المللی بتن تصریح کرد: جامعه امروز ایران با بحران ناشی از عدم رابطه دانش اقتصاد با اقتصاد دانان، دانش مهندسی با مهندسان، مهارت های تکنیکی و کاربردی با تکنسین های صلاحیت دار در حوزه ساخت و سازها مواجه است که تنها راه برون رفت از آن استفاده از تکنسین‌های صلاحیت ‌دار پایبند به ارزش‌های اخلاقی و وفادار به اخلاق حرفه‌ای و احترام به شعور اجتماعی و مهندسان آشنا به چگونگی برقراری ارتباط و بهره گیری از شبکه های نوین مدیریت های بانکی، مالی، پولی و فایننسینگ در سطح ملی و جهانی است.

وی گفت: با توجه به اینکه فقدان تکنیسین متخصص صلاحیتدار در فرآیند تولید بتن آماده و در پروژه های ساخت و سازهای بتنی موضوع مهم مورد بحث سالهای گذشته، همواره مساله ساز بوده و هیچ قانون و یا استانداردی در این خصوص  وجود نداشته است.  در سال ۱۳۹۵ استاندار ملی اجباری شماره ۶۰۴۴ INSO (بتن آماده-ویژگی ها) تهیه و تدوین شد. تا به اجرا درآمدن  استاندارد یاد شده و آموزش تکنسین‌های صلاحیت دار کارگاهی که نقش بسیارمهمی در پیاده سازی استانداردها  دارند، افزایش عمر مفید ساختمان های بتنی را شاهد باشیم.

احمدوند با اشاره به برگزاری بیست و دومین همایش سالیانه انجمن علمی بین المللی بتن (ACI ) - شاخه ایران و کنفرانس ملی بتن و زلزله با همکاری انجمن علمی مهندسی بتن و سازه های بتنی ایران در روزهای چهارم و پنجم دی ماه افزود: ارتقای دانش فنی جامعه مهندسی عمران کشور، بهبود کیفیت ساخت و سازهای بتنی، وفاداری به اخلاق حرفه‌ای و رعایت قانون و استانداردهای حوزه بتن، صنعت بتن و ساخت سازه های بتنی و مشخصاً،  استاندارد ملی اجباری شماره ۶۰۴۴ (بتن آماده-ویژگیها) یکی از  مهم‌ترین اهداف برگزاری این همایش است.

این مقام مسئول تاکید کرد: استفاده از پژوهش‌های علمی و تحقیقات کاربردی برای توسعه پایداراقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی همسو با امنیت و منافع ملی ضمن بهره مندی از دستآوردهای ذهن تاریخی به خصوص زلزله بم، کرمانشاه و دیگرمناطق سیل‌زده، از دیگر اهداف برگزاری بیست و دومین همایش سالیانه انجمن علمی بین المللی بتن ( ACI)-شاخه ایران و کنفرانس ملی بتن و زلزله است.

وی، مدیریت بحران حوادث طبیعی، ارزیابی شرایط درجهت مدیریت ریسک های مرتبط با حوادث طبیعی، بررسی شیوه نوین تعمیرات، ترمیم، بهسازی، نگهداری و مقاوم سازی لرزه ای درجهت ارتقای کیفیت سازه های بتنی و بررسی عملکرد لرزه ای سازه های بتنی را از مهم‌ترین محورهای این همایش اعلام کرد.

کد خبر 4786034

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =