بنیان‏‌های فلسفی و عملی روش تحقیق ترکیبی در علوم ‏اجتماعی ورفتاری

کتاب فراروش: بنیان‏‌های فلسفی و عملی روش تحقیق ترکیبی در علوم ‏اجتماعی و رفتاری اثر احمد محمدپور به همت نشر لوگوس منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، ‬ فراروش جلد سوم از سه‌گانۀ روش‌شناسی، روش در روش، ضد روش و فراروش، نوشتۀ احمد محمدپور، استاد دانشگاه ماساچوست، است.

کتاب فراروش از آثار پیشرو در حوزۀ روش‏ تحقیق و نخستین اثر در زمینۀ تحقیق با روش‌های ترکیبی در کشور بوده است. محمدپور در این کتاب به بررسی بنیان‏‌های فلسفی، طرح‏‌های تحقیق و رویه‏‌های کاربردی در روش‏‌شناسی ترکیبی می‏‌پردازد.

کتاب با شرح اصول پارادایمی پراگماتیسم و نوپراگماتیسم که آبشخور فلسفی روش‏‌های تحقیق ترکیبی است، می‏‌آغازد. سپس، ابعاد و رویه‌‏های انجام تحقیق ترکیبی را از طرح مسئله تا اعتباریابی و تعمیم‏‌پذیری بررسی می‌کند. یکی از نکات برجسته در این اثر مانند دیگر آثار محمدپور توجه به حفظ تعادل بین سویه‏‌های فلسفی و شیوه‏‌های عملی در هر مرحله از پژوهش است.

کتاب فراروش اثری است خواندنی، کاربردی و در عین حال ساده و دسترس‌‏پذیر برای محققانی که با روش‏‌های کمی و کیفی آشنایی دارند. مطالعۀ این کتاب به همۀ دانشجویان و محققان رشته‏‌های گوناگون علوم ‏اجتماعی و رفتاری توصیه می‏‌شود.

احمد محمدپور متولد ۱۳۵۵ شهرستان سردشت، دارای درجه دکتری جامعه‌شناسی تغییرات اجتماعی از دانشگاە شیراز و استادیار سابق دانشگاە بوعلی‌سینا همدان است؛ وی در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴، استاد فلسفه دانشگاه صلاح الدین اربیل، و از سال ۲۰۱۴ - ۲۰۱۶ استادیار پژوهشی انسان شناسی در دانشگاه واندربیلت آمریکا بوده است. محمدپور هم اکنون به تدریس و تحصیل در رشته انسان شناسی در دانشگاه ماساچوست – امهرست مشغول است و در زمینه تبارشناسی مطالعات کوردی به پژوهش می‌پردازد.

وی دارای تألیفات و مقالات متعدد در حوزە روش‌شناسی در علوم‌انسانی و اجتماعی هستند. از جملە کتاب‌های ایشان:
تاریخ به روایت فلسفه: از هرودت تا آلن بدیو. نشر لوگوس
روش تحقیق معاصر در علوم انسانی (مباحثی در سیاست‌های روش). نشر ققنوس
تجربە نوسازی، بررسی تغییر و توسعه در هورامان کردستان با روش نظریه زمینه‌ایی.
از سنت بە نوسازی، بررسی قوم‌نگارانە تغییرات اجتماعی سردشت

روش در روش، درباره ساخت معرفت در علوم‌انسانی
فراروش، بنیان‌های فلسفی و علمی روش تحقیق ترکیبی
روش تحقیق کیفی، مراحل و منطق روش تحقیق کیفی در دو جلد
مبانی پارادایمی روش‌های تحقیق: نشر موکریان – اربیل (به زبان کوردی)
و ده‌ها مقالە دیگر در ژورنال‌ها و مجلات ایرانی و خارجی.

کد خبر 4804930

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =