همکاری ایران و هند، مسیر مداخله خارجی‌ها را مسدود می‌کند

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: ایجاد سازکارهای منطقه‌ای برای مقابله با تهدیدات مشترک، مسیر مداخله کشورهای خارجی به بهانه مقابله با تهدید تروریسم را مسدود می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، «سابرامانیام جایشانکار»، وزیر امور خارجه هند، امروز با دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در دبیرخانه این شورا دیدار و گفتگو کرد.

دریابان شمخانی در این دیدار با اشاره به اشتراکات تاریخی و فرهنگی و همچنین سوابق دیرینه روابط دو کشور گفت: تهران و دهلی می‌توانند با تقویت روابط در همه سطوح ضمن تامین منافع دو کشور نقش مهمی در مهار و مدیریت بحران‌های منطقه‌ای ایفا کنند.

وی با بیان اینکه امروز تروریسم و افراطی گری مهمترین تهدیدات مشترک همه کشورهای منطقه هستند، افزود: اشتراک مساعی مستمر و ایجاد سازکارهای منطقه‌ای برای مقابله با تهدیدات مشترک، مسیر مداخله کشورهای خارجی به بهانه مقابله با تهدید تروریسم را مسدود می‌کند.

شمخانی، تحریم و تروریسم را دو راهبرد آمریکا علیه کشورهای مستقل دانست و گفت: با همکاری جمعی می‌توان ضمن دفع این دو تهدید ضد انسانی، افق‌های جدیدی از پیشرفت با اتکا به توانمندی بومی کشورهای منطقه را ترسیم و تحقق بخشید.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به برگزاری موفق دومین نشست گفت و گوی منطقه‌ای در تهران، افزود: کشورهای منطقه و همسایگان افغانستان دیدگاه‌های واحدی در خصوص ضرورت کمک به دولت افغانستان برای مقابله با تروریسم و پیگیری مذاکرات صلح با گروه‌های مختلف دارند.

وزیر امور خارجه هند نیز در این دیدار با ابراز مسرت از سفر به جمهوری اسلامی ایران از اراده مسئولین عالی دو کشور برای افزایش سطح همکاری‌های دو کشور خبر داد.

سابرامانیام جایشانکار افزود: همکاری مشترک ایران و هند در توسعه بندر چابهار و ایجاد زیرساخت‌های جدید در حوزه انرژی و تجارت، ترانزیت کالا و ... تاثیر قابل توجهی در شکوفایی اقتصادی منطقه به عنوان یکی از ضرورت‌های مهم ایجاد ثبات و امنیت بدنبال خواهد داشت.

کد خبر 4805426

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 10 =