رسانه‌ها به موضوع شکارهای غیرقانونی پرندگان مهاجر ورود کنند

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست بهترین راه جلوگیری از شکارهای غیرقانونی پرندگان را کنترل توسط مردم و اطلاع رسانی رسانه‌ها دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر، سرهنگ جمشید محبت خانی در رابطه با وجود بیش از هزار پرونده تخلف در حوزه شکار و صیدهای غیرمجاز گفت: علاوه بر تقاضای شدید مردم برای خرید پرندگان، شاهد شکارهای غیرقانونی نیز هستیم.

وی افزود: با اینکه محیط بانان در استان خوزستان و استان‌های شمالی به ویژه مازندران روزانه درگیر عملیات دستگیری و تشکیل پرونده هستند اما حجم بالای شکار و صید غیرقانونی پرندگان مهاجر کمک و همکاری دستگاه‌های دیگر را نیز می‌طلبد.

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست بهترین راه جلوگیری از شکارهای غیرقانونی پرندگان را کنترل توسط مردم و اطلاع رسانی رسانه‌ها دانست و گفت: نگاه بین الملل به ایران از این نظر اصلاً خوب نیست؛ بطوریکه ایران را سیاه چال پرندگان مهاجر می‌دانند لذا ما باید تقاضا را توسط مردم کاهش دهیم.

سرهنگ محبت خانی با بیان اینکه سودآوری بالا باعث افزایش سودجویان این حوزه شده افزود: محیط بانان جان بر کف در حال عملیاتند و تورهای غیرمجاز را جمع آوری می‌کنند.

این مقام مسئول از توزیع سلاح‌های شکاری مجوزدار انتقاد کرد و گفت: اگر سلاح شکاری مجوزدار به دست مردم می‌دهیم باید محل استفاده آن را هم بدانیم اما متأسفانه تاکنون حتی موفق به احصاء تعداد این سلاح‌های مجوزدار هم نشده‌ایم.

وی همچنین مطرح کرد: از طرفی عده‌ای سلاح می خرند و سهمیه سالانه تیر را از مبادی مربوطه دریافت می‌کنند و از طرف دیگر سازمان محیط زیست محدودیت‌هایی دارد، لذا طبیعی است که وقتی افراد امکان فعالیت با مجوز را ندارند به شکارهای غیرمجاز و غیرقانونی روی می‌آورند.

سرهنگ محبت خانی از شهادت ۱۴۰ محیط بان ایرانی سخن گفت و افزود: تعدادی از این محیط بانان توسط همین سلاح‌های مجوز دار به شهادت رسیده‌اند.

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست مطرح کرد: تا زمانی که سودآوری در این کار همچنان بالا و تقاضا هم بسیار جدی باشد افزایش نیروهای محیط بانی کمکی به رفع این معضل نخواهد کرد.

وی ضمن هشدار به متقاضیان پرندگان مهاجر در رابطه با انتقال بیماری‌های خطرناک گفت: متأسفانه هیچ نظارت پزشکی و دامپزشکی روی این پرندگان صورت نمی‌گیرد و امکان انتقال بیماری‌های خطرناکی چون آنفولانزا و غیره وجود دارد.

سرهنگ محبت خانی همچنین با اشاره به کاهش تعداد شکارها در استان مازندران نسبت به سال گذشته گفت: ورود شورای تأمین به این قضیه از دو سال قبل با امضای ریاست سازمان محیط زیست الزامی شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در اقدامات سلبی کوتاه مدت نیازمند حمایت شورای تأمین به ویژه در منطقه شمالی هستیم اظهار داشت: از آنجایی که تقاضای مردم باعث تشویق سودجویان به این حوزه شده لذا رسانه‌ها و مردم باید دست به دست هم داده و تقاضا را به صفر برسانند.

وی با انتقاد از قدرت پایین محیط زیست و عدم ورود جدی شورای تأمین گفت: ملک بازار پرندگان در فریدونکنار متعلق به شهرداری است و اگر شکار غیرمجاز است پس فروش هم غیرمجاز است لذا هماهنگی بین دستگاهی و ورود قاطعانه فرمانداری ضروری می‌باشد.

سرهنگ محبت خانی در پایان اظهار کرد: این مسئله باید از طریق شورای تأمین استان مازندران به شکل جدی پیگیری شود تا در کوتاه مدت موفق شویم.

کد خبر 4809495

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 7 =