لزوم ارتقای فرهنگ ایمنی در محیط کار

ساری - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران با اشاره به راهکارهای ایجاد ایمنی بر ارتقای فرهنگ ایمنی در محیط کار تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، کامران اصغری پیش ازظهر شنبه در کارگاه آموزشی اصول و فرایند ارزیابی ریسک بر اساس ISO 31000 با اشاره به اینکه در کل کشور باید تعداد بازرسان نسبت به کارگاه‌های موجود افزایش یابد، تصریح کرد: بازرسان کار در استان علیرغم تعداد کم با تلاش‌های بی وقفه جوابگوی نیازهای ایمنی و بازرسی از واحدهای تولیدی هستند.

وی خاطرنشان کرد: همیشه در اعلام حوادث ناشی از کار در کشور مناقشه‌ای آماری بین اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و پزشکی قانونی وجود دارد.

اصغری ادامه داد: در برخی از آمارهایی که پزشکی قانونی اعلام می‌کند شاید با آمار این اداره کل تفاوت داشته باشد اما آمار حوادث ناشی از کار و حوادث غیر از ناشی از کار با هم متفاوت است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران افزود: بارها در رسانه‌های ملی و استانی اعلام کردیم، کسی که حادثه ناشی از کار با رابطه بین کارگری و کارفرمایی باشد با کسی که خودش مشغول کاری می‌شود و دچار حادثه می‌شود، متفاوت است.

این مسئول اظهار کرد: هرچه سطح آگاهی و اطلاعات بازرسان بیشتر شود و از آن طرف آموزش کارگر و کارفرما افزایش یابد شاهد کاهش حوادث ناشی از کار خواهیم بود.

اصغری با اشاره به راهکارهای افزایش ضریب ایمنی بر ارتقای فرهنگ ایمنی در محیط کار تاکید کرد و گفت: ارتقای فرهنگ و رعایت اصول ایمنی راهکاری برای پایین آوردن حجم خسارات جانی و مالی در محیط‌های کارگاهی است.

سمانه نوری رئیس اداره بازرسی کار اداره کل نیز در این جلسه اظهار کرد: هدف از برگزاری این جلسه، آموزش اصول و فرایند ارزیابی ریسک بر اساس استانداردهای جهانی می‌باشد.

وی افزود: یکی از مأموریت‌های سازمانی بازرسی کار، صیانت از نیروی انسانی و ارتقا سطح ایمنی در کارگاه هاست که قطعاً با شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک می‌توانیم بهتر به این مهم دست پیدا کنیم.

نوری با اشاره به عملکرد ۹ ماهه اداره بازرسی کار در سال ۹۸ بیان کرد: تا پایان آذر ماه سال جاری جهت نظارت گفت: تا پایان آذر ماه سال جاری جهت نظارت بر حسن اجرای قانون کار ۱۳ هزار فقره بازدید ادواری و موردی توسط بازرسان کار ما انجام شده است که نسبت به سال گذشته پیشرفت داشته است.

وی ادامه داد: در راستای اجرای آئین نامه ایمنی امور پیمانکاری نیز تا کنون ۵۰۰ مورد گواهینامه برای شرکت‌های ذیصلاح صادر شده است.

رئیس اداره بازرسی کار اداره کل با تأکید بر ضرورت ارائه آموزش‌های تخصصی به جامعه هدف خاطرنشان کرد: بیش از ۶۰ هزار نفر ساعت آموزش توسط مجریان آموزشی و مشاورین مرکز تحقیقات برای کارگران کارفرمایان و پیمانکاران و مسئولین ایمنی برگزار شده است.

وی افزود: یکی دیگر از اهداف مهمی که در حال پیگیری می‌باشد استقرار مسئولین ایمنی در کارگاه‌ها است که در استان مازندران توانسته ایم تا کنون بیش از ۳۵۰ مسئول ایمنی را در کارگاه‌ها مستقر کنیم.

کد خبر 4816053

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 14 =