مهاجران، با انگیزه ادامه تحصیل و پیدا کردن کار به آلمان می‌آیند

دولت فدرال آلمان به تازگی گزارشی منتشر کرده که نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۸، بیشتر مهاجران با انگیزه ادامه تحصیل و یا پیدا کردن کار به این کشور مهاجرت کرده‌اند.

خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ: رایزنی فرهنگی ایران در آلمان

دولت فدرال آلمان به تازگی گزارشی منتشر کرده که نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۸، بیشتر مهاجران با انگیزه ادامه تحصیل و یا پیدا کردن کار به این کشور مهاجرت کرده‌اند. همچنین این گزارش نشان می‌دهد که تعداد پناهجویان در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال‌های قبل از آن کاهش داشته است.

بر اساس این گزارش، ۱.۵۹ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ به آلمان مهاجرت کرده‌اند که این آمار تفاوتی با سال ۲۰۱۷ ندارد. هرچند آمار مهاجران به آلمان نسبت به سال ۲۰۱۶ کاهش داشته است. همچنین گزارش دولت فدرال نشان می‌دهد که شهروندان اروپایی دو سوم از کل مهاجران آلمان را تشکیل می‌دهند.

براساس آمارها، ۴۰۰ هزار دانشجوی خارجی در ترم زمستانی ۲۰۱۸-۲۰۱۹ در دانشگاه‌های آلمان ثبت‌نام کردند. البته بررسی آمارها نشان می‌دهد که حدود سه چهارم از این دانشجویان از سال ۲۰۱۸، موظف شده‌اند تا پیش از حضور در آلمان، در دوره‌های آمادگی دانشگاه‌های آلمان در خارج از این کشور شرکت کنند و تنها ۱۱۰ هزار دانشجو خارجی وارد آلمان شده و تحصیلات خود را آغاز کرده‌اند. در این سال، بیشترین تعداد دانشجویان از چین و پس از آن از سوریه به آلمان سفر کرده‌اند.

همچنین بر اساس گزارش دولت فدرال، در سال ۲۰۱۸ مشخص شده که یک چهارم خانواده‌های آلمانی سابقه مهاجرت داشته‌اند و مهاجران ترکیه، بزرگترین گروه مهاجران در آلمان بوده‌اند. این آمار کسانی را در بر می‌گیرد که در آلمان متولد نشده‌اند و یا یکی از والدین آنها آلمانی نیستند.

علاوه بر این‌ها، در سال گذشته، ۱۴۲۵۰۹ نفر برای پناهندگی در آلمان درخواست داده‌اند که نسبت به سال پیش از آن، ۲۰ هزار درخواست کمتر بوده است. البته آمارهای این وزارت‌خانه تنها شامل کودکان، نوجوانان و بزرگسالانی است که به صورت رسمی در مرزهای آلمان درخواست خود برای پناهندگی را ثبت کرده‌اند. این در حالی است که براساس قوانین جدید، اگر کودکی هنگام ورود به آلمان متولد شود، در آمار پناهجویان قرار نمی‌گیرد. براساس این آمارها، در سال گذشته، ۴۳۵۲۶ نفر از سوریه، ۸۹۴۱۰ از عراق و ۲۷۵۱۰ از آلمان درخواست پناهندگی کرده‌اند.

سخنگوی وزارت کشور فدرال درباره شکل جدید آمارگیری از پناهجویان گفت: «این آمار تنها به ما نشان می‌دهد که میزان مهاجرت مرزی در آلمان چقدر است.»

در عین حال، بسیاری معتقدند که روش جدید وزارت کشور برای آمارگیری از پناهجویان درست نیست. به اعتقاد آنها، مسئولان وزارت کشور با این روش، نمی‌توانند آمار درستی از پناهجویان ارائه دهند. با این وجود، به نظر می‌رسد که هورست زی‌هوفر، وزیر کشور فدرال از این اقدام راضی است. او در این باره گفت: «کودکان بسیاری هنگام ورود به آلمان متولد می‌شوند، اما آنها به عنوان پناهجو در نظر گرفته نمی‌شوند. شمارش آنها باعث می‌شود که ما آمار دقیقی نداشته باشیم.»

او افزود: «براساس آمارهای جدید، تعداد پناهجویان در آلمان برای سومین سال متوالی کاهش یافته است. این نشان می‌دهد که اقدامات ما در سال‌های اخیر علیه کنترل مهاجران مؤثر بوده است.»

کد خبر 4826842

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha