تحول درحوزه آبخیزداری شهرستان رودان با احداث سازه های جدید

رودان - مشارکت مردم، اعتبارات استانی و اعتبارات صندوق توسعه ملی موجب تحول عظیمی در حوزه آبخیز داری استان هرمزگان شد که به تبع آن شهرستان رودان را از این تحول بی نصیب نگذاشت.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها، غلامعباس شمس الدینی: رودان که به بهشت جنوب مشهور است در سال‌های گذشته دشت‌های حاصلخیزش (کردی شیرازی، نازدشت، رودان، جغین و مسافر آباد) با توجه به خشکسالی‌های پی در پی و برداشت‌های بی رویه با افت شدید منابع آبی یا خطر فروچاله ها قرار گرفتند. کشاورزی که منبع در آمد و امرار معاش ۸۰ درصد ساکنان این شهرستان بود به شدت تحت تأثیر بحران آب قرار گرفت.

بزرگترین دغدغه مردم که تقریباً دو دهه خشکسالی را تجربه کرده بودند ادامه حیات در منطقه‌ای بود که منابع آبی اش به شدت کاهش یافته بود. افت شدید منابع آب زیرزمینی به گونه‌ای فاجعه آمیز به بافت زمین آسیب رسانده که نتایج و پیامدهای ناگوار آن شور شدن، تغییر کیفیت آب، فرونشست زمین و تحمیل خسارت‌های جبران ناپذیر به زیرساخت‌ها، از بین رفتن کشاورزی، دامپروری و در نهایت تخلیه منطقه‌های روستایی و مهاجرت به سوی شهرها شد. اما رحمت الهی در کنار تدبیر مسئولان استانی و متولیان حوزه منابع طبیعی و آبخیز داری نشاط و شادابی را به زمین‌های حاصلخیز در جای جای هرمزگان به ویژه رودان هدیه کرد.

۱۵۰۰ سازه آبخیز داری در دوسال

فریدون همتی در نشست شورای حفاظت از منابع آب و کارگروه آب کشاورزی استان هرمزگان با اشاره به اینکه اهمیت تقویت حوزه آبخیزداری گفت: سازه‌ها ی آبخیزداری برای مردم در مناطق مختلف بسیار مفید هستند و فرصت‌های مناسب اشتغالزایی و تولید را ایجاد کرده‌اند و با جدیت اجرای این طرح‌ها در سراسر استان را پیگیری می‌کنیم.

استاندار هرمزگان ایجاد سازه‌های آبخیزداری در سراسر استان را یکی از رویکردهای مهم برشمرد و افزود: سال گذشته ۷۰۰ سازه بزرگ و کوچک آبخیزداری در سراسر هرمزگان با منابع و اعتبارات دولتی و مشارکت مردم ایجاد شد که در بارندگی‌ها به خوبی آبگیری شدند.

همتی تصریح کرد: در سال جاری نیز ۸۰۰ سازه آبخیزداری در سراسر هرمزگان احداث می‌شود که از محل منابع صندوق توسعه ملی ۶۲ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای این طرح‌ها جذب شده و از اعتبارات استانی نیزهمین مبلغ به آنها تخصیص می‌یابد و همچنین از مشارکت مردمی برای این پروژه‌ها استفاده می‌کنیم.

تحول عظیمی در حوزه آبخیزداری شهرستان رودان ایجاد شده است

مصطفی غلامپور فرماندار رودان در گفتگو با خبرنگار مهربا اشاره به ظرفیت‌های شهرستان در حوزه‌های کشاورزی و دامپروری گفت: مهمترین دغدغه ما کم آبی بود که در سنوات گذشته حتی معیشت و اقتصاد مردم را تحت تأثیر قرار داده بود. لذا با تدبیری که استاندار اندیشید و تفاهم‌نامه اجرای ۲۰۰ پروژه آبخیزداری میان استانداری هرمزگان و سازمان جنگل‌های کشور مبادله شد .۲۶پ روژه آبخیز داری در دوسال اخیر در این شهرستان یا به بهره برداری رسیده یا در حال اجراست که با بهره برداری از این طرح‌ها شاهد تحول عظیمی در حوزه آبخیز داری شهرستان رودان خواهیم بود.

فرماندار رودان افزود: دو دهه خشکسالی، کمبود نزولات جوی، ممنوعه و بحرانی شدن وضعیت برداشت منابع آبی دشت‌ها، فرسایش خاک، کاهش اشتغال در بخش کشاورزی و دامپروری، مهاجرت روستاییان به شهر، از بین رفتن پوشش‌های گیاهی و به خطر افتادن منابع طبیعی ضرورت احداث سازه‌های آبخیز داری در این شهرستان را بیشتر می‌کرد.

غلامپور با بیان اینکه ۲۰۰ سازه آبخیز داری در رودان احداث شده است، اظهارداشت: ۲۵۵ هزار هکتار مساحت مراتع و۲۰ هزار هکتار مساحت جنگل‌های شهرستان است که با بارندگی‌های اخیر ۱۰۰ درصد سازه‌ها (۱۲ میلیون متر مکعب) آبگیری شده‌اند. بی تردید این اتفاق به تقویت منابع آبی، احیای دشت‌ها، احیای پوشش گیاهی منطقه، پایداری طبیعت، تأمین معیشت مردم، حفاظت از خاک، کنترل سیلاب‌ها، پایداری کشاورزی و جلوگیری از تخریب خاک کمک کند.

وی با قدردانی از حمایت استاندار در جهت تأمین منابع اعتباری احداث سازه‌های آبخیز داری شهرستان گفت: بازدیدهای میدانی که از مناطق روستایی داشتیم و در دیدارهای مردمی همواره از این اقدام مؤثر به عنوان اقدامی ماندگار یاد می‌شود.

۱۶ پروژه آبخیزداری در رودان در حال اجراست

حسین محسنی زاده رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری رودان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا کنون ۱۶پ روژه ابخیز داری با اعتباری بالغ بر ۴۴ میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در رودان در حال اجراست. که ۸پ روژه آن سازه‌های ملاتی (سدهای سنگ وسیمانی) و هشت پروژه بندهای خاکی (هلالی ابگیر باران) هستند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری رودان افزود: هدف از اجرای این طرح‌ها حفاظت خاک، کنترل و کاهش رسوب زدا یی حوزه‌های آبریز، اصلاح کاربری اراضی، افزایش درآمد بهره برداران وکنترل سیلاب است.

محسنی زاده از اجرای سه طرح مرتع در رودان خبرداد و خاطرنشان کرد: سه پروژه مرتع در این شهرستان با اعتباری بالغ بر ۵ میلیارد و۸۹۰ میلیون ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی نیز در حال اجراست.

وی طرح‌های مهم بهره برداری شده سال ۱۳۹۷ آبخیز داری در رودان را مورد اشاره قرار داد و گفت در سال ۹۷ عملیات بیولوژیک ده گین، عملیات اجرایی حوزه ده گین، عملیات اجرایی حوزه برزرد بادافشان، عملیات بیومکانیک برزرد، عملبات آبخیز داری باد افشان، عملیات آبخیز داری دهگین، مدیریت نگهداری حوزه آبخیز داری دهگین، عملیات آبخیز داری ده گور اسلام آباد، عملیات آبخیز داری بیکا شه نظری و عملیات تکمیلی آبخیز داری حوزه باد افشان به بهره برداری رسید.

تقویت آب سبز وافزایش بهره وری نزولات آسمانی نتیجه طرح‌های آبخیزداری است

کنترل سیلاب، تغذیه سفره‌های زیرزمینی، ایجاد تفرجگاه، کنترل فرسایش خاک، آبزی‌پروری، ارتقای بخش کشاورزی، افزایش چاه‌ها و قنات‌ها از مزایای متعدد پروژه‌های آبخیزداری است. تدبیری که استاندار هرمزگان با همراهی و مشارکت متولیان و مردم در پیش گرفته‌اند قطعاً هرمزگان را از بحران کم آبی طی سالیان متمادی نجات خواهد داد. اقدامی که رضایتمندی عمومی به ویژه ساکنان مناطق روستایی، کشاورزان و دامپروران را در پی داشته و دارد.

«آب سبز» ذخیره رطوبتی خاک در منطقه غیراشباع به تقویت پوشش گیاهی، افزایش تولید کشاورزی بویژه در اراضی دیم کاری و زراعت سیلابی، صرفه جویی در مصرف آب، افزایش بهره وری نزولات آسمانی، کاهش سیلاب، احیای پوشش گیاهی عرصه‌های منابع طبیعی، توسعه فضای سبز، حفظ خاک و رونق تولید کشاورزی می‌انجامد.

هوتک ها، دگارها، خوشاب ها، دربندها، کش بندها، بندسارها، تیربندها، سکوها، تراس ها، بانکت ها، فاروها، چاله‌های فلسی، آبگیرهای هلالی و نظایر آن بر پایه دانش بومی از جمله سامانه‌های کارا در زمینه ذخیره سازی آب سبز در کشورهستند که متخصصان امر با تکیه بر دانش بومی برگسترش آن تاکید کنند.
کد خبر 4842862

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =