افزایش حقوق کارگران متناسب با تورم نیست

کرج - عضو کانون عالی شورای اسلامی گفت: متأسفانه در ۴۰ سال گذشته حقوق کارگران متناسب با ماده ۴۱ قانون کار و بر اساس تورم رشد نداشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اصلانی ظهر دوشنبه در مراسم گرامیداشت ایام الله دهه فجر ویژه جامعه کار و تلاش البرز که در سالن اجتماعات مرکز تربیت مربی و پژوهش‌های فنی و حرفه‌ای در کرج برگزار شد با بیان اینکه اکنون با کاهش هزینه سبد کالای خانوارهای ایرانی روبرو هستیم، اظهار کرد: تا سال ۹۶ هزینه سبد کالا برای خانوارهای چهار نفره محاسبه شده بود، اما اکنون به دلیل شرایط نامناسب اقتصادی، کاهش انگیزه جوانان برای ازدواج، کاهش آمار فرزندآوری، تحریم و تورم از سال گذشته هزینه سبد کالای هر خانوار برای سه و نیم نفر محاسبه می‌شود.

وی در خصوص فرآیند تعیین حقوق و دستمزد جامعه کارگری برای سال آینده، گفت: بر این اساس ابتدا هزینه سبد خانوارهای کارگران در استان‌های مختلف محاسبه شده و در ادامه میانگینی از مجموع این هزینه‌ها لحاظ می‌شود، سپس بعد از مطرح شدن در جلساتی که نماینده‌های کارفرمایان و شورای عالی کارگری حضور دارند، حقوق سال آینده کارگران اعلام می‌شود.

عضو کانون عالی شورای اسلامی کار با تاکید بر اینکه متأسفانه در ۴۰ سال گذشته حقوق کارگران متناسب با ماده ۴۱ قانون کار و بر اساس تورم رشد نداشته است، افزود: این امر موجب شد تا اوضاع معیشتی کارگران را با مشکل متعددی روبرو کند.

اصلانی با این توضیح که سال گذشته طبق نظر کارشناسی نماینده‌های کارفرما، دولت و جامعه کارگری، هزینه زندگی سر به سر با در نظر گرفتن سبد کالای خانوار سه و نیم نفره حدود سه میلیون و ۷۵۰ هزار نفر تعیین شده بود، گفت: در نهایت یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به عنوان حقوق کارگران به تصویب رسید که با لحاظ کردن مواردی از جمله هزینه مسکن، خواربار و … بوده است.

وی گفت: هر کارگر ایرانی سال گذشته به صورت روزانه ۵۰ هزار و ۵۰۰ تومان درآمد داشته است، با توجه به اینکه هزینه زندگی سر به سر سه میلیون و ۷۵۰ برآورد شده بود، باید گفت با حقوق مصوب سال قبل، این حقوق تنها برای گذران ۱۵ روز از زندگی یک کارگر بوده است.

عضو کانون عالی شورای اسلامی کار عنوان کرد: جامعه کارگری ایران ۱۵ میلیون عضو دارد، کارگران باوجود کمبودها در طی چهل سال اخیر با آبرو زندگی کرده اند و همواره در کنار ولایت بوده و در تمامی صحنه‌ها حضور داشته اند از این رو انتظار می‌رود، دولت در کنار نگاه جدی برای حل مسائل و مشکلات آنها برای حل این موارد نیز با اهتمام ویژه ای گام بردارد.

کد خبر 4843379

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =