خاطرات شفاهی احمدعلی راغب چاپ شد

کتاب «بانگ آزادی» شامل خاطرات شفاهی احمدعلی راغب یکی از چهره‌های مهم سرود و ترانه انقلاب اسلامی توسط انتشارات راه‌یار منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر،‌ کتاب «بانگ آزادی (خاطرات شفاهی احمدعلی راغب)» با تحقیق مهدی چیت‌ساز و مرتضی قاضی و تدوین محسن صفایی‌فرد به‌تازگی توسط انتشارات راه‌یار منتشر و راهی بازار نشر شده است. این‌کتاب چهارمین عنوان از مجموعه «تاریخ شفاهی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی _ سرودها و ترانه‌ها» است که این‌ناشر منتشر می‌کند.

احمدعلی راغب، یکی از مهم‌ترین چهره‌های سرود و موسیقی انقلاب اسلامی است که خیلی از مردم او را با سرودهای «مدرسه‌ها وا شده»، «بابا خون داد»، «هم‌شاگردی سلام»، «بانگ آزادی»، «شهید مطهر»، «آمریکا ننگ به نیرنگ تو»، «خجسته باد این پیروزی» و ... به یاد می‌آورند. اولین آلبوم موسیقی پاپ پس از دفاع مقدس باعنوان «رقص گل‌ها» و قطعاتی مانند «گل می‌روید به باغ» یا «بیا به امداد ناتوانان» و ... هم از دیگر آثار این‌آهنگساز انقلاب هستند.

کتاب پیش‌رو دربرگیرنده ساعت‌ها مصاحبه با این‌چهره فرهنگی است که در ۳ محور گروه‌های سرود برجسته کشور، آهنگ‌سازان و خوانندگان انقلاب، و مدیران و تهیه‌کنندگان موسیقی انقلاب انجام شده‌اند.

«بانگ آزادی» به‌جز پیشگفتار ناشر و مقدمه، ۶ فصل اصلی دارد که عناوین‌شان به‌ترتیب عبارت است از: «صدای دریا و جنگل»، «اینجا تهران، صدای ایران»، «صدا به اوج می‌رسد (۱۳۵۷_۱۳۵۹)»، «این صدا خاموش نمی‌شود»، «صداوسیمای پس از جنگ» و «جستارهایی پراکنده درباره مبانی و فلسفه موسیقی». پس از این‌فصول، منابع و ماخذ کتاب و سپس هفتمین فصل آن با عنوان «پیوست» آمده که شامل این‌بخش‌ها می‌شود: مطبوعات، متن شعرها سرودها و ترانه‌ها، آلبوم‌ها، کتاب‌ها،‌ تقدیرنامه‌ها، آلبوم عکس و اعلام. راغب متولد سال ۱۳۲۳ در بندر انزلی است.

در قسمتی از این‌کتاب می‌خوانیم:

مدتی بعد از واقعه ترور شهید مطهری، به ما ابلاغ شد که به‌مناسبت سالگرد شهادت ایشان، سرودهای عاطفی و اثرگذار و جذاب تولید کنیم. می‌بایست همه مبانی ساخت سرود مارش‌گونه و حماسی را رعایت می‌کردیم. زمانی از ما خواستند این سرود را بسازیم که سرود شهید مفتح را برای ضبط آماده کرده بودیم.

مجید حداد کمی دراین‌باره با من صحبت کرد. دو کتاب به من داد و گفت اینها از نوشته‌های شهید مطهری است. اینها را بخوان، چون باید واقعیت شهیدمطهری را بشناسی و بدانی داری برای چه‌کسی اثر تولید می‌کنی. سرود شما باید تبلیغ اندیشه، تفکر، میزان سواد،‌ معنویت و روحانیت این‌شخص باشد. دست‌به‌قلم بودن او باید مطرح شود. سرودتان باید تبلیغ آثار ایشان باشد. سبزواری هم که توی اتاق حداد بود،‌ کمی راجع به ایشان صحبت کرد. گفت باید چنین اثری با کیفیت عالی ساخته شود. ایشان استاد همه ما و از شاگردان ممتاز حضرت امام بوده‌اند. شما دارید برای شخصیتی کار می‌کنید که نمونه ندارد. سبزواری با این حرفش چنان کوه عظیمی در مقابل من گذاشت و مرا به استرس و نگرانی انداخت که پیش خودم گفتم حالا من چطور باید چنین اثری بسازم؟! برای اینکه فشار روانی به من وارد نشود،‌ با سبزواری قرار گذاشتیم که به او زنگ نزنم و او هم به من زنگ نزند.

این‌کتاب با ۳۲۹ صفحه مصور، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۴۲ هزار تومان منتشر شده است.

کد خبر 4852387

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha