مشارکت خوبی در انتخابات خواهیم داشت/ نگاه شورای نگهبان سیاسی نیست

سخنگوی شورای نگهبان گفت: مشکلات اقتصادی در میزان مشارکت انتخابات موثر است اما پیش‌بینی ما این است که مشارکت خوبی در انتخابات دوم اسفند داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری با حضور رسانه‌های داخلی و خارجی که صبح امروز (چهارشنبه) در محل هتل لاله تهران برگزار شد، در پاسخ به سوالی در مورد عوامل مؤثر در مشارکت مردم گفت: این سوال در حوزه تخصصی شورای نگهبان نیست و مسئولان اجرایی باید پاسخ دهند.

مشارکت خوبی در انتخابات خواهیم داشت

وی ادامه داد: عوامل مختلفی در مشارکت مردم در انتخابات تأثیرگذار است. مشکلات و عوامل اقتصادی نیز در میزان مشارکت مردم مؤثر است اما پیش بینی ما این است که مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی مشارکت خوبی داشته باشند.

کدخدایی گفت: میانگین مشارکت در انتخابات در کشور ما پایین‌تر از ۵۰ درصد نبوده است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری در مورد قوانین و معیارهای ردصلاحیت نامزدهای مجلس و معیار ردصلاحیت نامزدهای اصلاح‌طلب گفت: شورای نگهبان تابع قوانین و مقررات است. مجلس قانون انتخابات را تصویب کرده و شورای نگهبان تابع قانون انتخابات است که توسط مجلس تصویب و بارها اصلاح شده است.

وی با تأکید بر اینکه شورای نگهبان به عنوان مجری قانون باید قانون انتخابات را به درستی اجرا کند، گفت: این ادعا در ادوار گذشته نیز مطرح می‌شد اما شکل گیری مجلس و ریاست جمهوری در ادوار گذشته نشان می‌دهد که شورای نگهبان هیچ وقت نگاه سیاسی نداشته است.

شورای نگهبان نسبت به جناح‌های سیاسی با چشم بسته قضاوت می‌کند

کدخدایی تصریح کرد: شورای نگهبان نسبت به جناح‌های سیاسی با چشمان بسته قضاوت می‌کند. آنچه معیار بررسی است، مستندات پرونده نامزدها است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری در مورد هزینه‌های نامتعارف تبلیغات نامزدهای انتخابات گفت: در خصوص تبلیغات اگر چه قانون حداقلی است و نهادهای دیگر از جمله وزارت کشور و نیروی انتظامی نیز در این زمینه مسئولیت دارند، اما از جهت وظایف شورای نگهبان باید گفت چنانچه تبلیغات غیرواقعی نامزدها در سرنوشت انتخابات مؤثر واقع باشد، در بررسی صحت انتخابات این تخلفات مورد توجه قرار خواهد گرفت.

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد فرآیند ردصلاحیت نامزدهای انتخابات گفت: بر اساس قانون انتخابات بررسی صلاحیت‌ها در چند مرحله انجام می‌شود. مرحله اول هیئت‌های اجرایی به ریاست فرماندار، مرحله دوم هیئت‌های نظارت که از بین اقشار مردم انتخاب می‌شوند، پس از آن مرحله اول شورای نگهبان که مرحله تجدیدنظر در آرا هیئت‌های مرکزی و نظارت استان‌ها است.

کدخدایی ادامه داد: شرایط احراز صلاحیت و موانع ورود افراد به انتخابات در ماده ۲۸ و ۳۰ قانون انتخابات ذکر شده است و شورای نگهبان بر اساس این دو ماده و مستندات پرونده نامزدها بررسی‌هایش را انجام می‌دهد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری پیرامون احتمال بررسی مجدد صلاحیت برخی داوطلبان مجلس گفت: در خصوص بررسی صلاحیت‌ها، زمان قانونی گذشته است. تا ۲۲ بهمن ماه فرصت قانونی برای اظهارنظر نهایی وجود داشت که اظهارنظر نهایی نیز اعلام شد.

شایعات مربوط به تائید صلاحیت برخی افراد را تکذیب می‌کنم

وی گفت: زمان بررسی صلاحیت‌ها به پایان رسیده، بررسی جدیدی نخواهیم داشت و شایعات را تکذیب می‌کنم.

کدخدایی در پاسخ به سوال دیگری پیرامون برخی حاشیه سازی ها و تبلیغات علیه شورای نگهبان با توجه به فرصت محدود بررسی صلاحیت‌ها و تعداد زیاد نامزدهای انتخابات مجلس گفت: ۱۶ هزار نفر برای ورود به مجلس یازدهم ثبت‌نام کرده‌اند. ممکن است در روند بررسی صلاحیت‌ها اشتباهات و اشکالاتی ایجاد شود که بسیار اندک و محدود است. چند مورد ایرادات وجود داشت که به وزارت کشور اعلام و اصلاح شد.

قانون انتخابات سریع‌تر اصلاح شود

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص عدالت انتخاباتی گفت: در این مورد باید قانونگذار پاسخگو باشد. باید قانون انتخابات سریع‌تر اصلاح شود. ثبت‌نام بی رویه و زمان کم برای بررسی صلاحیت‌ها ممکن است مشکلاتی را به وجود آورد.

وی در پاسخ به سوال دیگری پیرامون تدابیر برای امنیت انتخابات گفت: امنیت فیزیکی و امنیت صندوق‌های رأی بر عهده دستگاه‌های امنیتی و انتظامی است که هماهنگی لازم در این زمینه وجود دارد. دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی مستقر هستند و بر اساس دستورالعمل‌های شورای امنیت کشور، این کار صورت می‌گیرد. در ادوار گذشته نیز انتخابات در کمال امنیت برگزار شد.

شورای نگهبان با هزینه‌های نامتعارف تبلیغاتی کاندیداها برخورد می‌کند

کدخدایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در صورت ورود پول‌های کثیف به انتخابات، شورای نگهبان چه واکنشی نشان می‌دهد، اظهار داشت: لازم است از مجلس تشکر کنیم که قانون شفافیت هزینه‌های تبلیغاتی را به تصویب رساند.

وی ادامه داد: خوشبختانه وزارت کشور هم این قانون را ابلاغ و برای اجرای این قانون اقداماتی را پیش‌بینی کرده است.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: طبیعتاً در بررسی صحت حوزه‌ها اگر گزارش‌هایی به دست ما برسد که هزینه‌های نامتعارفی در تبلیغات انتخابات هزینه شده یا اینکه تخلفات انتخاباتی دیگری در تبلیغات صورت گرفته باشد، قطعاً شورای نگهبان ورود می‌کند و نسبت به صحت انتخابات نظرش را می‌گوید.

کدخدایی درباره احتمال ابطال آرا، گفت: ابطال آرا زمانی است که یک تخلف مهمی اتفاق افتاده باشد و در سرنوشت انتخابات مؤثر باشد. اگر چنین اتفاقی بیفتد شورای نگهبان اعمال نظر می‌کند.

سه دلیل ردصلاحیت داوطلبان توسط شورای نگهبان

وی در پاسخ به سوالی درباره سه دلیل مهم رد صلاحیت‌ها گفت: درباره بحث تخلف‌ها سه محور را لحاظ می‌کنیم که در قوانین مختلف انتخاباتی به آن پرداخته شده است.

کدخدایی ادامه داد: معمولاً مبانی رد صلاحیت‌ها و عدم تایید صلاحیت افراد یا مباحث اقتصادی یعنی سوءاستفاده‌های مالی یا گاهی اوقات مباحث اخلاقی و روابط نامتعارف و یا اقدام نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران و حرکت در جهت مخالف حاکمیت جمهوری اسلامی ایران است که این موارد برگرفته از قوانین است.

وی ادامه داد: معمولاً این سه عامل باعث نظر شورای نگهبان نسبت به عدم تایید صلاحیت افراد می‌شود.

گزارش ۴۴ حوزه غیررقابتی دقیق نیست

کدخدایی در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه رئیس جمهور اعلام کرده است که ۴۴ حوزه انتخاباتی غیر رقابتی است گفت: طبیعتاً شورای نگهبان هیچگاه با نگاه سیاسی صلاحیت‌ها را بررسی نمی‌کند و انتخابات را به عنوان یک شرکت سهامی در نظر نمی‌گیرد تا سهمی را برای گروه‌های سیاسی در نظر گیرد.

وی ادامه داد: چشمهای شورای نگهبان در بررسی صلاحیت افراد کاملاً بسته است و ما فارغ از نگاه سیاسی نسبت به صلاحیت افراد نظر می‌دهیم.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: گروه‌های سیاسی آمار مختلفی را در این باره مطرح کردند که فکر می‌کنم خیلی دقیق نباشد چراکه بخش زیادی از افرادی که ثبت‌نام کرده‌اند در گروه مستقلین هستند و به هیچیک از احزاب و گروه‌های سیاسی وابستگی ندارند و در حوزه‌های مختلف تعداد زیادی هستند که می‌توانند موجب رقابت شوند و ما رقابت را بین همه این گروه‌ها و مستقلین می‌دانیم. فکر می‌کنم که این گزارش خیلی دقیق نباشد.

کدخدایی درباره اینکه آیا رئیس جمهور رایزنی و نشستی در این زمینه داشته است گفت: رئیس‌جمهور بدون توجه به همکاری ما با وزارت کشور مطالبی را مطرح کرد و بعد از آن نامه‌هایی برای ما ارسال شد که بلافاصله پاسخ آن را دادیم.

مردم پاسخ محکمی به دشمن در ۲ اسفند می‌دهند

وی گفت: در بررسی صلاحیت‌ها فقط قانون ملاک ماست اما فکر می‌کنم که هرگاه آمریکا و دشمنان ما اقداماتی را علیه منافع ملی ما انجام می‌دهند مثل ترور شهید حاج قاسم سلیمانی، مردم ما هم بسته‌تر می‌شوند و در جهت دفاع از منافع ملی مشارکت بیشتری را خواهند داشت و انشاءالله نتیجه آن را دوم اسفند و در روز انتخابات خواهیم دید و پاسخ محکمی به تهدیدهای دشمنان مردم خواهند داد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا شورای نگهبان در زمان تبلیغات بازرس ندارد گفت: البته همکاران ما در استان‌ها تذکرات لازم را می‌دهند اما مقابله با تخلفات های انتخاباتی در گام اول به عهده قوه مجریه و وزارت کشور و نیروی انتظامی است اما ما نیز اگر شاهد اقداماتی باشیم که در تعیین سرنوشت انتخابات موثر باشد، قطعاً هنگام بررسی صحت حوزه‌ها اعمال نظر می‌کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: اگر چه قانون برای تبلیغات انتخابات حداقلی است، اما نهاهای دیگر هم در این زمینه مسئولیت دارند که اگر تخلفی صورت گیرد، باید به قوه قضائیه گزارش دهد.

کدخدایی درباره فرآیند ردصلاحیت ها، گفت: بر اساس قوانین انتخاباتی، بررسی صلاحیت‌ها در چند مرحله صورت می‌گیرد که در مرحله اول هیئت‌های اجرایی با ریاست فرماندار تشکیل می‌شود و اعمال نظر می‌کنند.

وی ادامه داد: در مرحله دوم، هیات‌های نظارت شورای نگهبان بررسی‌های لازم را انجام می‌دهند و در مرحله بعد، شورای نگهبان تجدید نظارت می‌کند و اگر کسانی در این مرحله هم تایید صلاحیت نشوند، در مرحله دوم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: مواردی مثل داشتن مدرک تحصیلی، سن خاص، حسن شهرت و ممنوعیت‌هایی از جمله محکومیت افراد در زمینه‌هایی چون کلاهبرداری قطعاً از سوی شورای نگهبان بررسی می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره حاشیه‌سازی‌ها علیه شورای نگهبان، گفت: زمان قانونی بررسی صلاحیت‌ها گذشته است اما با توجه به ثبت نام ۱۶ هزار نفر و گستردگی پرونده‌ها برای بررسی، ممکن است اشکالاتی در اعلام اسامی صورت گرفته باشد یا اینکه نتوانستیم مدارک لازم را بررسی کنیم.

کدخدایی تاکید کرد: البته این موارد بسیار اندک بود که به وزارت کشور ارسال شد.

وی درباره شایعه تایید صلاحیت برخی از نامزدهای انتخاباتی رد صلاحیت شده، اظهار داشت: شایعات مطرح شده در این زمینه کذب محض است و بنده این موضوع را تکذیب می‌کنم و اعلام می‌کنم که شورای نگهبان چنین اقدامی را انجام نخواهد داد.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: اینکه روند تاییدصلاحیت‌ها با عدالت قانونی همراه است، باید قانونگذار پاسخگو باشد و آنها باید این قانون را اصلاح کنند.

وی بیان کرد: در برخی از انتخابات‌ها ثبت نام‌های بسیار زیادی انجام می‌شود در حالی که ما زمان کمی برای بررسی صلاحیت‌ها داریم و لذا قانون مربوط به آن باید اصلاح شود.

دلایل ردصلاحیت را نمی‌توانیم عمومی اعلام کنیم

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه بیان کرد: دلایل ردصلاحیت افراد طبق قانون به خود داوطلبان اعلام می‌شود و چون این ممنوعیت وجود دارد، شورای نگهبان نمی‌تواند این دلایل را به صورت عمومی اعلام کند.

اگر مشارکت زیر ۵۰ درصد باشد، تازه می‌شویم مثل فرانسه

کدخدایی در پاسخ به سوال یک خبرنگار فرانسوی درباره احتمال کاهش مشارکت مردم در انتخابات به زیر ۵۰ درصد، گفت: اگر مشارکت زیر ۵۰ درصد باشد، تازه می‌شویم مانند کشور فرانسه.

وی افزود: صلاحیت نمایندگان مجلس، روسای جمهور و نمایندگان مجلس خبرگان، فقط برای یک دوره است و برای دورهای بعدی باید مجدداً بررسی شود و اگر تخلفاتی داشته باشند، مدنظر قرار می‌گیرد.

کدخدایی تصریح کرد: تعداد نمایندگان ردصلاحیت شده ۷۵ نفر است.

وی با تاکید براینکه مقامات باید قبل از اظهارنظر، اطلاعات لازم را بگیرند، اظهار داشت: ما اطلاعات را ارسال کرده‌ایم که البته جا دارد تشکر کنیم از اینکه برخی از مقامات مواضع قبلی‌شان را اصلاح

علی مطهری به شورای نگهبان آمد و دلایل ردصلاحیتش را به او اعلام کردم

کدخدایی ادامه داد: علی مطهری علی رغم اینکه درخواستی نداشت اما ما وی را به شورای نگهبان دعوت کردیم و مطالب و دلایل مربوطه را به خودش اعلام کردیم. آنجا دوربین وجود داشت و وی می‌توانست دلایل ردصلاحیتش را اعلام کند.

وی گفت: انتخابات ما یک انتخابات آزاد در منظر تمام جهانیان است اما نظارت کشورهای دیگر بر امر انتخابات ما، شاید توهین به مردم سربلند ایران باشد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره امکان ردصلاحیت نامزدهای انتخابات در صورت تخلف، گفت: اگر تخلفی ثابت شود و اسناد جدیدی به دست ما برسد، ممکن است در برسی صلاحیت آن فرد لحاظ شود.

هر کاندیدا باید ۲۰ درصد آراء حوزه انتخابیه را کسب کند

کدخدایی در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه حد نصاب آرا برای انتخابات در هر حوزه انتخابیه چند درصد است، تصریح کرد: برای پیروز شدن نمایندگان در هر حوزه انتخابیه لازم است که آن فرد ۲۰ درصد آرا را کسب کند.

خرید و فروش صلاحیت صحت ندارد

وی درباره خرید و فروش صلاحیت‌ها بیان کرد: این مسئله واقعیت ندارد و شورای نگهبان در همه ادوار انتخابات مراقب کسانی که سوءاستفاده و کلاهبرداری می‌کنند، بوده است.

سخنگوی شورای نگهبان متذکر شد: البته ممکن است درهمه ادوار انتخابات بعضی از افراد سودجو کلاهبرداری کنند که پرونده این افراد که در ادوار گذشته این اقدامات را انجام دادند، به قوه قضائیه ارسال شده و حتی رأی لازم برای آنان صادر شده است.

کدخدایی تاکید کرد: در این دوره از انتخابات هم قطعاً شورای نگهبان، نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات و دیگر دستگاه‌های ذیربط چون قوه قضائیه با یکدیگر همکاری خواهند کرد و با افرادی که سوجویی می‌کنند برخورد خواهد شد که البته ما اطلاعیه دادیم که افرادی که رد صلاحیت شدند، مراقب افراد سوجو و کلاهبردار باشند.

۱۰۰۰ گزارش از سامانه «مردم ناظر» واصل شده است

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مردم چگونه می‌توانند تخلفات انتخاباتی را گزارش دهند، گفت: ما سامانه «مردم ناظر» را در این زمینه راه اندازی کرده‌ایم و تا امروز حدود هزار گزارش به ما واصل شده است.

نامه شورای شهر تاثیری در صلاحیت یک کاندیدای انتخابات نداشت

سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه آیا نامه شورای شهر به شورای نگهبان درباره تخلفات یکی از نامزدهای انتخابات مجلس واصل شده است؟ گفت: ما نامه‌ای را از شورای شهر دریافت کردیم و در اختیار اعضای شورای نگهبان قرار دادیم و این نامه نیز مانند همه مدارک و اسناد بررسی شد و تأثیری در صلاحیت نامزد مورد نظر نداشت.

کدخدایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نامزدهای انتخابات مجلس تا چه زمانی می‌توانند از حضور در انتخابات انصراف دهند، تصریح کرد: نامزدها تا شب انتخابات این امکان را دارند که انصراف دهند.

کد خبر 4856704

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha