بسته های حمایتی را عادلانه تقسیم کنید

انجمن صنفی دفاتر مسافرتی در نامه ای به وزیر ارتباطات، تقاضای تخصیص عادلانه بسته های حمایتی بانکی از سوی دولت به تمامی آژانس های گردشگری کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در نامه ای به جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نوشت با توجه به اینکه برخی کسب و کارهای اینترنتی با شیوع ویروس کرونا دچار رکود شده و شروع به تعدیل نیرو کرده اند، تصمیم گرفته اید از محل وجوه اداره شده وزارات ارتباطات و صندوق نوآوری به این شرکت ها وام کم بهره پرداخت کنید تا تعدیل نیرو را متوقف کنند.

به نظر می رسد مبنای تخصیص چنین تسهیلاتی از اساس محل ایراد بوده و جز حیف و میل منابع دولتی (بخوانید بیت المال) و تشویق ناکارآمدی دستاوردی نخواهد داشت. علاوه بر اینکه عدم اعلام میزان تسهیلات اعطایی به بنگاه ها و وابسته کردن دریافت تسهیلات به عامل تعدیل نیرو این نگرانی را دامن می زند که این موضوع پیش از اعلام، تعیین تکلیف شده و فهرست گیرندگان تسهیلات و میزان آن روشن است.

برخی از این کسب و کارها که همواره مورد توجه ویژه بوده اند به دلیل ناکارآمدی و سیاست های غلط قیمت گذاری با هدف نابود کردن رقبا و سایر کسب و کارها قبل از شیوع ویروس کرونا محکوم به تعدیل نیرو بودند و صرفا این اتفاق پوششی برای بحران مدیریت و کارآمدی در این مجموعه ها بوده است.

مجموعه هایی که تاکنون انواع حمایت های مالی کم نظیر صندوق های دولتی و توجهات ویژه را بدرقه راهشان داشته اند و با این وجود همزمان با شدت یافتن سختی های کسب و کار دست به تعدیل نیرو با هدف تحت فشار گذاشتن شما و دولت زده اند، شایسته توجه و حمایت هستند یا کارفرمایان منصفی که به رغم سختی های مشابه و بدون حمایت های دولتی سرمایه های انسانی خود را حفظ کرده اند.

این چه منطقی است که ناکارآمدی را تشویق می کند. آیا در صورت ادامه شرایط رکود فعلی، این شرکت ها باز با هدف تحت فشار گذاشتن شما و دولت دست به تعدیل مجدد نخواهند زد؟ آیا گمان نمی کنید که سیاست مدنظر شما، ترویج باج گیری از دولت به بهانه حفظ اشتغال باشد؟ آیا برای شما مهم نیست که با تزریق چنین پول هایی، سیاست های تبلیغی نادرست و بیلبوردهای میلیاردی از جیب شهروندان تشویق می شوند؟ چرا باید بیت المال صرف حمایت از چند کسب و کار شود که هزاران شاغل و صدها کسب و کارهای دیگر را از کار بیکار کرده اند. آیا این سیاست شما در سطح کلان نقض غرض نیست؟ رسانه ها خبری را منتشر کرده اند که صندوق نوآوری قرار است صدها میلیارد تومان بین ۱۰ تا ۱۲ شرکت پخش کند و مشکل فقط ارائه ضمانت نامه از جانب این شرکت هاست. عجبا از چنین مدیریتی!

 لطفا شفاف سازی کنید که آیا صندوق نوآوری به شرکت هایی که خود در آنها سرمایه گذاری کرده وام می دهد و در مقابل ضمانت نامه های صادره خود صندوق را می پذیرد یا روال دیگری وجود دارد که از آن بی خبریم. به چه سرعتی میزان زیان این شرکت ها را برآورد کردید و چگونه تقاضای شفاف سازی نه تنها مطالبه این صنف که مطالبه عموم کسب و کارهاست.

خواهشمند است ضمن تجدیدنظر در سیاست مذکور، از ورود به حوزه های غیرتخصصی آن وزارتخانه به خصوص در عرصه گردشگری که دستاوردی جز توزیع رانت و نابرابری نخواهد داشت، خودداری کنید و در صورتی که قصد حمایت دارید، این حمایت به شکل شفاف و در چارچوب های مشخص از تمام صنعت انجام گیرد، نه فقط از انگشت شمار کسب و کارهایی که امکان طرح درخواست هایشان را با شما دارند.

این نامه به ستاد مرکزی اقتصاد مقاومتی، دیوان محاسبات کشور، معاون اقتصادی وزارت اطلاعات، سازمان بازرسی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ریاست قوه قضائیه و دفتر مقام معظم رهبری رونوشت شده است.

چند روز پیش در پی شیوع ویروس کرونا، برخی کسب و کارهای اینترنتی در حوزه گردشگری اعلام کرده بودند که مجبور به تعدیل بسیاری از نیروهای خود شده اند. در پی این موضوع، برخی از فعالان گردشگری این برداشت را کرده بودند که این شرکت های گردشگری تنها به قصد دریافت حمایت های ویژه و رهایی از پرداخت مالیات ها چنین ترفندی را به کار برده اند.

کد خبر 4882420

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 7 + 3 =

  نظرات

  • شهر فرنگ IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
   0 0
   ممنون هستم از نویسنده خبر ، واقعاً ناکارآمدی وبای یک دولت است در تمام سطوح زمینه های مدیریتی ، هیچ وقت و در هیچ زمانی نباید غافل از آن شد و خبرنگاری و رسانه خط مقدم این کار هستند ...