پای رییس پیشین سازمان محیط زیست به پرونده آشوراده باز شد

وکیل ستاد مردمی نجات آشوراده از امضای توافقنامه‌ای در سال ۹۳ از سوی رئیس سازمان محیط زیست وقت برای مجوز ایجاد منطقه گردشگری در منطقه آشوراده خبر داد که مطابق نظر قانون خلاف مقررات بوده است.

گروه جامعه خبرگزاری مهر، بر اساس شکایت ستاد مردمی آشوراده مجوز منطقه نمونه گردشگری میانکاله از جهات مختلف حقوقی و فنی زیر سوال رفته است.

محمد داسمه وکیل "ستاد مردمی نجات آشوراده" در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه صدور این مجوزها از لحاظ حقوقی و فنی زیر سوال رفته و کارشناس دادسرا، این طرح را در راستای حفاظت از این مناطق ندانسته است، گفت: پناهگاه حیات وحش میانکاله زیستگاه خاص فوک خزری و پرندگان آبزی و کنار آبزی است و آشوراده دقیقاً در دل این پناهگاه یعنی در محدوده مناطق چهارگانه قرار دارد.

وی با بیان اینکه در چند ماه اخیر، صدور مجوز منطقه نمونه گردشگری از سوی بازپرس دادسرای دولت تخلف شناخته شده است، اظهار داشت: براساس استعلامی که از دبیر شورای عالی شهرسازی گرفته شده، اخذ مجوز آن از لحاظ حقوقی هم دارای اشکالاتی بوده است.

وی افزود: شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در سال ۱۳۹۴ صدور مجوز منطقه نمونه گردشگری را در اراضی مناطق چهارگانه مطلقاً ممنوع اعلام کرده و گفته است اگر مجوزی هم قبل از سال ۹۴ صادر شده باید اخذ امتیاز شود.

وکیل ستاد مردمی نجات آشوراده گفت: به استناد مصوبه سال ۱۳۹۴و به استناد مصوبه ۱۳۹۷ این شورا که گفته است شهرک‌های گردشگری نباید در محدوده مناطق چهارگانه محیط زیست تعریف شوند، صدور این مجوز خلاف قانون است.

وی ابراز داشت: صدور این مجوز با تفویض اختیار رئیس سازمان محیط زیست به مدیرکل وقت استان انجام شده و در سال ۱۳۹۳ هم رئیس وقت این سازمان توافقنامه‌ای در این خصوص با استاندار وقت به امضا رسانده‌اند.

داسمه ادامه داد: بنابراین علاوه بر رئیس فعلی این سازمان، شکایتی از رئیس پیشین آن انجام شده است، چراکه ایجاد منطقه نمونه گردشگری باعث تخریب زیستگاه می‌شود و ایجاد آن طبق مصوبات شورای عالی شهرسازی باطل است.

کد خبر 4888813

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 8 =