میراث فرهنگی با احیای باغ موزه و باغستان در قزوین موافق است

قزوین- مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین گفت: با احیای باغستان و باغ موزه در قزوین موافقیم و ضمن ممانعت از ساخت و ساز در باغستان از میراث ارزشمند تاریخی خود به شدت صیانت می کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، جلسه شورای حفظ بیت المال دوشنبه شب به ریاست حجت الاسلام قدرتی رئیس کل دادگستری استان در دادسرای قزوین برگزار شد.

علیرضا خزایلی در این جلسه اظهار داشت: در اراضی موسوم به عظیم زاده که در باغستان سنتی قزوین قرار دارد قرار است طرحی اجرا شود که رویکرد ما «احیای باغستان» است تا از این میراث ارزشمند صیانت شود.

وی اضافه کرد: تجربه گذشته نشان می‌دهد در خیابان شهدا وقتی دو نما اجرا شد شاهد استقبال مردم و رونق اقتصادی منطقه بودیم و در ادامه فعالیت‌ها باید از این رویکرد استفاده کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین تصریح کرد: باغستان به عنوان یک میراث جهانی با ارزش برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است که همه سیاست گذاری ها باید با هدف حفظ و صیانت از باغستان باشد.

خزائلی یادآور شد: هر طرحی که قرار است در باغستان اجرا شود باید با رویکرد حفظ اکولوژی، آب و خاک باشد تا این میراث برای آیندگان به یادگار بماند.

وی افزود: محدوده اجرای طرح حدود ۳۰ هکتار باغستان است که ۱۵ هکتار آن برای مسکونی تفکیک شده و بقیه باغستان است که بر اساس مصوبه شورای عالی شهرسازی سند مالکیت برای ۱۵ هکتار عرصه تاریخی صادر شده است.

خزائلی گفت: در باغستان نباید موضوع احداث محور کار باشد و ایجاد باغ موزه هم باید با حفظ بافت باغستان و جلوگیری از هرگونه قطع درختان آن است.

وی اضافه کرد: همکاری شهرداری در اجرای طرح‌های مهم در عرصه باغستان با کمک میراث فرهنگی ارزشمند است و درخواست می‌کنیم موضوع «احداث باغ موزه» به عنوان «احیای باغستان و باغ موزه» تبدیل شود تا بتوانیم باغستان را بخوبی حفظ کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین افزود: احیا باغستان باید با نظارت میراث فرهنگی و جهاد کشاورزی انجام شود و با رعایت مقررات وضع شده باشد.

در ادامه یدالله ملکی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای با طرح موضوع تملک مستأجر سالن طرح آبیاری گفت: مجموعه پذیرایی طرح آبیاری در داخل مجموعه شرکت آب منطقه‌ای از سال ۷۵ در اختیار تعاونی آبیاران قرار گرفت که در سال ۸۱ تقاضای تخلیه واحد دادیم که مخالفت شد.

ملکی بیان کرد: تاکنون بیش از ۱۸ سال است مستأجر بهای اجاره را افزایش نداده و با تعرفه سال ۸۵ هزینه را پرداخت کرده و در حال حاضر به دلیل توسعه شرکت نیازمند این فضای استیجاری هستیم که طرح دعوی کرده‌ایم و قرار شد موضوع یا از سیستم قضائی و یا با توافق حل و فصل شود.

وی بیان کرد: هر موضوعی باید به تصویب مجمع برسد ولی از دستگاه قضائی استان و شورای حفظ بیت المال انتظار داریم سرنوشت این موضوع پس از ۱۸ سال مشخص شود.

ملکی اظهار داشت: مستأجر ادعا دارد که ۱۲۶ سهم تعاونی باید معادل یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان برای مصالحه دریافت کند که تأمین آن برای شرکت مقدور نیست و انتظار داریم دستگاه قضائی ورود کرده و موضوع به سرانجام برسد.

حجت الاسلام قدرتی در این جلسه دستور داد با تشکیل جلسه فوق العاده با حضور نمایندگان تعاونی اّبیاران، شرکت آب منطقه‌ای و دادستانی برای تخلیه واحد اقدام شود.

رئیس کل دادگستری استان قزوین همچنین خواستار تخلیه ملک دولتی بدون دریافت هزینه در اسرع وقت شد و اعلام کرد در صورت خودداری مستأجر از تخلیه ملک دولتی هزینه‌های اجاره ۱۸ سال قبل نیز با قیمت روز دریافت خواهد شد تا بیت المال ضایع نشود.
 

کد خبر 4967755

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 13 =