بهترین عامل برای تحکیم وحدت ملی اطاعت از فرامین رهبری است

کرج - نماینده ولی فقیه در استان البرز گفت: بهترین عامل برای تحکیم وحدت ملی اطاعت از فرامین رهبری است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله سید محمد مهدی حسینی همدانی در متن بیستمین خطبه مکتوب جمعه اظهار کرد: این هفته شد بیست‌ویک هفته که از نماز جمعه محروم هستیم و به‌ناچار مطالب موردنظر را به‌صورت مکتوب ارائه می‌کنیم. خدای تعالی همه ما را در این روزهای نورانی ماه ذی‌قعده مورد مغفرت و رحمت خودش قرار دهد.

امام جواد، امام مقاومت است

۳۱ تیرماه سال گشت شهادت جوان‌ترین امام شیعه حضرت جواد علیه‌السلام است. همان‌طور که قبلاً هم به مناسبت اشاره کردم، همه‌ی ائمه معصومین علیهم‌السلام با دستگاه حاکمه زمان خودشان مبارزه داشتند به‌طوری‌که تمام بیانات و جهت‌گیری‌هایی که داشتند، سبک زندگی و سیره رفتاری آنان حتی رنگ لباس و نقشی که بر نگین انگشترشان بود پیام داشت.

نقش نگین امام جواد علیه‌السلام «نعم القادر الله» بود و این پیام را می‌داد که بنی‌عباس بااینکه با ظلم و ستم حکومت خودشان را محکم کرده‌اند و در ظاهر هیچ نیرویی توان مقابله با آنان را ندارد اما قدرت حقیقی در اختیار خداست و همه موجودات عالم در مقابل عظمت و جبروت او خاضع هستند.

با تمام شرایط سختی که خلفای بنی‌امیه و بنی‌عباس در دوره‌های مختلف برای شیعیان و علویان درست کرده بودند و اگر قیامی هم صورت می‌گرفت به‌شدت توسط دستگاه حاکمه سرکوب می‌شد و خود شیعه بودن جرم به‌حساب می‌آمد و این جرم اجازه می‌داد که مصادره اموال و کشتن و زندان انداختن آنان مباح باشد و تلاش می‌شد تا با ترور شخصیت و کتمان فضائل اهل‌بیت جایگاه آنان از بین برود، در چنین فضایی امام جواد علیه‌السلام توانست با بکار بردن روش‌های متعدد به‌ویژه با شیوه مقاومت، پایه‌های امامت را محکم‌تر کرده، محبت به اهل‌بیت و امامت را در دل مردم مستقر گرداند. و به حقیقت می‌توان گفت امام جواد امام مقاومت است و سیره حضرت برای امروز ما الگو و درس است.

از زمان امام رضا علیه‌السلام میزان نفوذ و تأثیرگذاری شیعه درصحنه‌های فرهنگی و سیاسی بیشتر شد که این امر در زمان امام جواد به‌وسیله شبکه وکلاء توسعه فراوانی پیدا کرد. تا جائیکه شیعیان می‌توانستند مستقیماً در ایام حج در مکه و مدینه با امام علیه‌السلام ارتباط بگیرند. خراسان و ری به‌صورت دو مرکز بزرگ شیعی‏ درآمد. قم یکی از مراکز اصلی شیعه بود. از همین فرصت استفاده شد و در فارس و اهواز و خراسان و سیستان، تشکل‏های‏ شیعی خود را علنی کردند.

در بیان ویژگی‌های حضرت، امام رضا علیه‌السلام ایشان را به حضرت مسیح تشبیه کردند و فرمودند: خداوند متعال عیسی بن مریم را به رسالت و نبوت برگزید و صاحب‌شریعت تازه‏اش ساخت در سنی کمتر از سن ابی‏جعفر علیه‌السلام. چند مطلب در این تشبیه مطرح است. اول: طهارت مولد و تشبیه مادر امام جواد علیه‌السلام سبیکه نوبیه به حضرت مریم. دوم: حضرت مسیح آئین حضرت موسی که توسط علما فاسد و فاسق یهود، آلوده به انواع انحرافات و التقاطات شده بود را تصحیح کرد. سوم: حضرت مسیح مردم را برای آمدن پیامبر موعود آماده کرد و بشارت داد. آیه ۶ سوره مبارکه صف به همین مطالب اشاره دارد که فرمود: وَإِذْ قَالَ عِیسَی ابْنُ مَرْیَمَ یَا بَنِی إِسْرَائِیلَ إِنِّی رَسُولُ اللَّهِ إِلَیْکُم مُّصَدِّقًا لِّمَا بَیْنَ یَدَیَّ مِنَ التَّوْرَاهِ وَمُبَشِّرًا بِرَسُولٍ یَأْتِی مِن بَعْدِی اسْمُهُ أَحْمَدُ.

بالاخره وجود نورانیش را تحمل نکردند و امام محمد بن علی الجواد علیهماالسلام، جوان‌ترین امام شیعیان در ۲۹ ذی‌قعده‏ سال ۱۹۵. ق پس از هفده سال امامت، در سن بیست‌وپنج‌سالگی با زهری که به دستور معتصم عباسی، توسط ام‏الفضل همسر آن حضرت (دختر مأمون) به او خورانده شد مظلومانه و غریبانه در بغداد به شهادت رسید و در کنار مرقد منور جد بزرگوارش، حضرت موسی بن جعفر علیهماالسلام به خاک سپرده شد.

اتکاء به ظرفیت‌های داخلی رمز پیروزی ایران در دوران دفاع مقدس بود / عده‌ای از تجربه‌های دوران دفاع مقدس درس نگرفتند

۲۷ تیر سال گشت پذیرش قطعنامه ۵۹۸ است که از طرف ایران در سال ۱۳۶۷ واقع شد. ایران این قطعنامه را که هشتمین قطعنامه در مورد جنگ ایران و عراق بود و در ۲۹ تیرماه سال ۱۳۶۶ در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسیده بود با تأخیر یک‌ساله پذیرفت.

اگر مطالعه کرده باشید قطعاً این مطلب را قبول دارید که بعد از جنگ جهانی دوم، منازعه‌ای در جهان واقع نشد مگر اینکه آمریکا و شوروی ازیک‌طرف دعوا حمایت می‌کردند الا جنگ ایران و عراق که هردو ابرقدرت به خاطر خطری که از پیروزی انقلاب اسلامی احساس می‌کردند و تا آن زمان یعنی شهریور ۵۹ نتوانسته بودند انقلاب را مهار و یا شکست دهند، عملاً از رژیم بعث عراق حمایت کردند.

مستقیماً به او سلاح و اطلاعات می‌دادند و در مقاطعی هم به نفع او وارد عرصه جنگ شدند و از طرف دیگر اقدام به تحریم و محاصره نظامی و اقتصادی و سیاسی کردند. و خیال می‌کردند می‌توانند اراده مردم را بشکنند و ایران را شکست بدهند و انقلاب را از بین ببرند. اما عنایت‌های پی‌درپی خدای تعالی و رهبری‌های حکیمانه‌ی حضرت امام و مقاومت بی‌نظیر مردم و ایثار و مجاهدت‌های رزمندگان، نتیجه‌اش تثبیت و تحکیم و صدور انقلاب اسلامی شد.

پذیرش با تأخیر قطعنامه که واقعیت‌های فراوانی به نفع ایران در آن مطرح است. درس‌ها و پیام‌هایی برای امروز ما دارد. (علت تأخیر را باید مستقلاً بحث کرد) که به بعض آن‌ها کوتاه اشاره می‌کنم. بدون تردید استحکام و بقا نظام اسلامی و اقتداری که امروز در دنیا داریم مدیون ایستادگی و مقاومت رزمندگان و مردم وفادار ماست که توانستیم آبرومندانه جنگ را بدون از دست دادن یک وجب از خاکمان به پایان ببریم.

این تجربیات در شرایط امروز کشور یعنی بعد از برجام و اوج فشارها و تحریم‌های ظالمانه دشمنان قابل‌استفاده است، خصوصاً وقتی می‌شنویم عده‌ای منفعل واداده‌ی غرب‌زده با مقایسه شرایط امروز بازمان پذیرش قطعنامه، توصیه می‌کنند که ایران جام زهر مذاکره و تسلیم در برابر آمریکا را سربکشد. چقدر کوته‌فکرند.

امروز دنیا ملتی را می‌بیند که در مقابل استکبار مثل دوران جنگ تحمیلی با استقامت بی‌نظیرش و تحمل سختی‌ها، شدیدترین تحریم‌ها را بی‌اثر کرده است. تهدید نظامی و وعده‌ی جنگ و حمله به مراکز مشخص و مثل این‌ها برای امروز ایران که به ‏لحاظ توان نظامی و تجهیزات دفاعی، در بهترین شرایط قرار دارد رجزخوانی از روی عجز است. اگر امروز دچار خسارت‌هایی شده‌ایم برای این است که عده‌ای از تجربه‌های دوران دفاع مقدس درس نگرفتند و به آمریکایی‌ها اعتماد کردند. اتکاء به نیروهای مردمی و ظرفیت‌های داخلی رمز پیروزی ایران در دوران دفاع مقدس بود. و در شرایط سیاسی، اقتصادی امروز هم رمز موفقیت همین است که باید توسط دولتمردان عملیاتی شود.

در جنگ رسانه‌ای دشمن تیغ به صورت خودی نکشید

نکته دیگر اینکه منافقین که آلت دست قدرت‌ها بودند و هستند و در مواقع خاص به دستور آنان وارد عرصه شده خودی نشان می‌دهند در مقطع پذیرش قطعنامه به خیال اینکه فرصت برای ضربه زدن و انتقام گرفتن از انقلاب مناسب است، با استفاده از قدرت نظامی که سلطه گران و صدام در اختیار آنان گذاشته بودند اقدام به عملیات کردند و گمان می‌کردند به‌زودی جشن پیروزی را در تهران برقرار می‌کنند. اما تنگه مرصاد پایان کار آنان بود.

حالا امروز همین فرقه ناپاک و گروهک پلیدی که دستش به خون انسان‌های خدوم به ملت مثل رجایی و باهنر و بهشتی و هفده هزار انسان مظلوم آغشته است و در هرزمانی که توانسته دست به اسلحه شده به منافع ملت ضربه زده و با انفجار و ترور و آتش‌سوزی از مردم انتقام گرفته، میدان‌داری می‌کند و افراد بی‌هویتی که تمام همّشان شکمشان و چریدن در خواسته‌های نفسانی‌شان است به کمک آن‌ها آمده، با استفاده از غفلت عده‌ای و با روش جنگ روانی گسترده در فضای مجازی، دائماً به مسائل مختلف دست‌اندازی می‌کنند تا شاید بتوانند برای خودشان حیات دوباره‌ای درست کنند. که به فضل پروردگار تا امروز چیزی جز رسوایی نصیبشان نشده است.

این‌هایی که به دستور اربابانشان تا توانستند کشتند و شکنجه کردند از کودک و زن باردار بگیرید تا پیرمرد و کاسب بازار و به احدی رحم نکردند. و در مقاطع مختلف جلوی حکم خدا ایستادند و احکام الهی را برای دوره‌های گذشته دانستند و اگر دستور قصاصی بود داد می‌زدند که قصاص نشود و آنجا که باید قصاصی صورت نگیرد داد زدند که قصاص کنید و اعدام کنید، حالا امروز دلسوز مردم شده‌اند و ناراحت از حکم اعدام افرادی هستند که خود آن‌ها علاوه بر وجود مستندات و فیلم اعمالشان، به جنایاتی که کرده‌اند اعتراف دارند.

می‌خواهند با هیاهو، جنجال و غوغا سالاری مسیری را که دستگاه قضائی به‌خوبی در مبارزه با فساد و نابسامانی‌ها پیش‌گرفته را دچار انحراف و تزلزل کنند. و با استفاده از فضای مجازی و بیان روایت‌های دروغ، ذهن مخاطبین را مدیریت کنند و در این میان آمریکای جنایتکار که همین روزها هم مشغول خباثت و جنایت در داخل و خارج کشورش است و در حق مردم ایران تا توانسته ظلم کرده از ترور سردار رشیدش بگیرید تا تحریم‌ها و فشارهای متعدد، حالا دلسوز شده و به ایران توصیه می‌کند.

مردک خودش درگیر قتل سیاهان و رنگین‌پوستان بی‌گناه است و مردم بی‌دفاعش را ولو ویلچری و بیمار و پیر باشند یا خبرنگار و بی‌طرف؛ مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد و به‌جای رسیدگی به حال مردمی که گرفتار مرگ‌ومیر کرونا هستند باشد در کاخ سفید تبلیغ کنسرو لوبیا می‌کند و برای ایران توصیه می‌دهد و عده‌ای نفهم هم در داخل که با پول بیت‌المال شهره شده‌اند دلشان برای این حرف‌ها غنج می‌زند و همان را تکرار می‌کنند.

همه می‌دانند که در نظام اسلامی کسی را به خاطر مطالبه گری و بیان خواسته‌های قانونی‌اش که از مجاری تعریف‌شده اقدام می‌کند بازداشت نمی‌کنند. ده‌ها تجمع و مطالبه در سال صورت می‌گیرد و کسی را بازداشت و محکوم‌به اعدام نمی‌کنند. مواظب باشید در جنگ رسانه‌ای دشمن تیغ به صورت خودی نکشید.

بهترین عامل برای تحکیم وحدت ملی اطاعت از فرامین رهبری است

و بالاخره مهم‌ترین پیام قطعنامه این است که تبعیت از ولایت در دوران دفاع مقدس رمز ناکامی و شکست دشمنان بود و این امر در شرایط کنونی نیز نیاز اصلی کشور برای عبور از گردنه‌های پیش روست‏. و هر جا که غفلت شده ضربه‌هایش سخت بوده است. لذا بهترین عامل برای تحکیم وحدت ملی این است که همه از فرامین اطاعت کنیم.

سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب را در ترسیم نقشه راه و سیاست کلی نظام برای مجلسیان و زمینه‏سازی برای تحقق کامل‌تر دولت اسلامی بود ملاحظه فرمودید. لازم است مکرر مطالب ایشان مرور شود اینکه فرمودند: اولویّت را به مسائل کلیدی بدهید. و فرمودند: این مجادلات کلامی و غیرکلامی بین مسئولان؛ برای مردم زیان‌بخش است. خلاف وحدت در برابر طراحی دشمن است. درگیری‌ها و منازعات و مجادلات در صدر، برای افکار عمومی مردم زیان‏بخش است. و فرمودند: تکلیف ما اتّحاد داخلی و انسجام داخلی است که نشان‌دهنده‌ی وحدت در قبال دشمن است. حتماً نصب العین قرار گیرد.

شاخصه‌های مهم ازدواج سالم

اول مرداد مصادف با اول ذی‌الحجه سال گشت پیمان ازدواج امیرالمؤمنین و صدیقه طاهره علیهماالسلام است. ازدواجی ساده که آثار و برکات فراوانی را تا روز قیامت به همراه دارد. بحث ازدواج و تشکیل خانواده یکی از رویدادهای مهم زندگی هر فرد است و البته آثار اجتماعی هم دارد. لذا اسلام به‌عنوان دینی که از هیچ امری از امور انسان غفلت نورزیده، در امر ازدواج و تشکیل خانواده هم دستورات و راه‌کارهای فراوانی را ارائه کرده و از هیچ امری دراین‌باره غفلت نکرده است. اولاً ازدواج را سنت پیامبر می‌داند و تأخیر آن را برای افرادی جایز نمی‌داند.

اسلام گذشته از آثار فردی و اجتماعی، اهداف و انگیزه‌های ازدواج را هم ترسیم کرده به موانع فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی که جوامع با آن درگیر هستند اشاره‌کرده برای برون‌رفت از موانع، راهکار معین کرده است. برای ازدواج سالم شاخص‌هایی را شمارش کرده است. به‌عنوان نمونه ده مورد را عرض می‌کنم:

یکی از شاخصه‌های مهم ازدواج سالم تدین زن و مرد است. دیگری هم‌کفو و هم‌شأن بودن از جهات مختلف است. سوم؛ عفت و پاک‌دامنی زن و مرد است. چهارم، آسان‌گیری امر ازدواج است. معمولاً سختگیری‌ها مانع جدی ازدواج است و در صورت وقوع، آن را آسیب‌پذیر می‌کند. پنجم؛ رعایت حقوق و تکالیفی که هرکدام از زوجین دارند در سالم‌سازی امر ازدواج نقش اساسی دارد. ششم: عشق‌ورزی و ابراز علاقه به هم زندگی سالم و ادامه‌داری را رقم می‌زند. درباره همه این‌ها روایات متعدد داریم که فرصت بیان نیست. هفتم: دوری از تجملات پایه‌های زندگی را مستحکم می‌کند. شیوع پدیده‌ی شوم تجمل و اشرافی گری به‌خصوص در امر ازدواج و مقدمات آن باعث شده این امر مهم و حیاتی به تأخیر بیفتد و جوانان تن به ازدواج ندهند لذا هر کس که در تبلیغ و تشویق این امور که ربطی به دین و اسلام ندارد پافشاری کند چه در خانواده‌ها و چه خارج آن مسئول است.

هشتم: ازدواج در سنین جوانی باعث سلامت و ماندگاری زندگی است. جوانی ویژگی‌هایی مثل انعطاف و سازگاری سریع با روحیات مختلف را دارد که مخصوص همان دوران است. نباید گذاشت از وقتش بگذرد. نهم؛ پایین آوردن سطح توقعات در برقراری زندگی سالم و موفق بسیار عامل مؤثری است. دهم؛ اعتماد زوجین به یکدیگر از عوامل مهم ازدواج سالم است. شما دیده‌اید یا شنیده‌اید موارد فراوانی را که طرفین براثر روابط خاصی باهم آشنا شده و ازدواج‌کرده‌اند اما دائماً نسبت به هم مشکوک و ظنین هستند که نکند همان‌طور که با من بود هنوز با دیگری باشد و امثال این‌ها.

به‌هرتقدیر خانواده مهم‌ترین نهاد اجتماعی است که از کاربردها و کارکردهای مهمی چون فرزند آوری، روابط عاطفی، تربیت و رشد فرزندان و… برخوردار است. این کارکردها هم در سرنوشت فرد تأثیرگذار است و هم در سرنوشت جامعه. بنابراین اگر خللی به این کارکردها وارد شود، فرد و جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. یکی از تهدیدکننده‌های این کارکردها، اینترنت و فضای مجازی شکل‏گرفته در آن است که علی‏رغم قابلیت‌های مثبت و مفیدی که برای خانواده دارد، تهدید و آسیب جدی به این نهاد اجتماعی وارد کرده است.

می‌بینید که غیرت ورزی و تعصب دینی و حفظ ناموس و امثال این‌ها را کم‌اهمیت و مخالف با آزادی جلوه می‌دهند و به نرمی و در هویت سوزی فرد و جامعه و ترویج سبک زندگی غربی و سکولار تلاش می‌کنند و سبک زندگی و هویت اسلامی ایرانی اعضای خانواده را تغییرمی دهند. لذا خانواده‌ها باید با برنامه‌ریزی درست و شناسایی ابعاد مختلف استفاده بهینه از این فضا، تهدیدها را به فرصت تبدیل نمایند.

کد خبر 4976125

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =