پیروزی رقیب ترامپ، نفعی برای ما ندارد/ نگاه به شرق بلندمدت باشد

یک کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه به رابطه با شرق باید طولانی مدت نگاه شود، گفت: بادهای بی‌پایه‌ای که از غرب می‌وزد نباید به استحکام روابط استراتژیک ما با شرق لرزه بیندازد.

منصور حقیقت‌پور عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر، در رابطه با تعاملات دولت با چین و روسیه اظهار داشت: این نظریه که برخی مطرح می‌کنند مبنی بر اینکه روابط و تعاملات با شرق را باید تا زمان بهبود روابط با غرب ادامه داد، یک نظریه فرصت‌طلبانه است. غربی‌ها در رفتار خود با ما صداقت نشان ندادند که ما بخواهیم کار راهبردی خود با چین و روسیه را معطل نگه داریم تا خوشایند غربی‌ها باشد و آیا با ما کار بکنند یا نکنند.

وی عنوان کرد: دنیا خیلی بزرگ است، دنیا فقط غرب نیست، اینها که غرب‌گرا هستند اشتباه می‌کنند. آینده اقتصاد دنیا به سمت شرق آسیا است و به عقیده من چه در ابعاد سیاسی و چه در ابعاد اقتصادی، امنیتی و نظامی راهبرد ما برای کار با شرق یک راهبرد اساسی است و به نظر می‌رسد با خوشامد و بدآمد غربی‌ها ما نمی‌توانیم این راهبرد را تعلیق کنیم.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: متاسفانه اشتباه بزرگ دولتمردان پس از برجام همین بود. آنها فکر می‌کردند توتال می‌آید و چینی‌ها را پس زدند. فکر کردند سیتروئن می‌آید و چینی‌ها را پس زدند که این اقدام موجب سرخوردگی چینی‌ها شد. چینی‌ها در سخت‌ترین شرایط رسماً با ما معامله نفت می‌کنند و در مقابل آمریکا محکم ایستادند.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: حالا ما بگوییم چون فردا فرانسوی‌ها مثلاً از دنده راست خود بلند شدند و خواستند با ما در پژو کار کنند، رابطه خود را با چین به هم بزنیم؟ خیر. به ذهن من می‌رسد که رابطه با شرق اساسی است و باید به آن طولانی مدت نگاه شود و به هیچ وجه بادهای بی پایه‌ای که از غرب می‌وزد نباید به استحکام روابط استراتژیک ما با شرق لرزه بیاندازد.

حقیقت پور گفت: ما نیازمند آن هستیم که در دنیای منهای آمریکا و غرب بتوانیم خوب زندگی کنیم. ما می‌توانیم ساز و کار جدیدی را در دنیا تعریف کنیم که این ساز و کار نیازمند آمریکایی‌ها و غربی‌ها و اسرائیلی‌ها نباشد و در این زاویه به راحتی می‌توانیم توسعه همکاری‌های علمی، اقتصادی، اجتماعی، دفاعی و امنیتی و فرهنگی داشته باشیم.

وی اضافه کرد: می‌دانید چینی‌ها چه میزان گردشگر در طول سال دارند؟ کافی است ۲ تا ۳ میلیون گردشگر در طول سال به ایران بیایند، آن زمان چه صنعتی در داخل ایران فعال خواهد شد؟ لذا به نظر من ما محدودیتی در روابط نداریم. ما اکنون در ابعاد مختلف سیاسی و امنیتی در منطقه با روس‌ها کار می‌کنیم و این را می‌توانیم با چینی‌ها هم داشته باشیم.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: در مسائل اقتصادی هم می‌توانیم مکمل یکدیگر در سطح منطقه باشیم. در نهایت دولتمردان بدانند که سگ زرد برادر شغال است و تغییر رئیس‌جمهور آمریکا و پیروزی رقیب ترامپ به جای آن، هیچ بازخورد مثبتی برای ما ندارد زیرا ما هم از آمریکایی دموکرات و هم از آمریکایی جمهوری خواه ضربه خوردیم و هر دو برادر هم هستند.

کد خبر 4983425

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 4 + 0 =

  نظرات

  • شهروند IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۷
   1 0
   نه شرقي نه غربي ، عرضه داريم روي پاي خودمون مي ايستيم.