برخورد با زمین‌خواری لواسان، شروعی موثر برای حفاظت از منابع طبیعی

یک کارشناس محیط زیست گفت: برخورد قاطعی توسط قوه قضائیه با زمین خواری در لواسانات شده است که می‌تواند شروع کننده یک جریان مفید و مؤثر در حفاظت از عرصه‌های طبیعی کشور باشد.

محمدعلی یکتانیک، کارشناس و فعال محیط زیست در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص رویکرد قوه قضائیه در برخورد با متصرفان اراضی ملی با توجه به تشکیل جلسه شورای حفظ حقوق بیت‌المال با حضور ریاست قوه قضائیه در لواسانات اظهار داشت: به باور من مهم‌ترین اهرم ایجاد امنیت و اعمال قانون در ارتباط با حفاظت از محیط زیست، قوه قضائیه است و تا زمانی که قوانین ما درست اجرا نشده و متخلفان اعمال قانون نشوند، بازدارندگی نیز ایجاد نمی‌شود و ایجاد تجری صورت می‌گیرد.

این کارشناس و فعال محیط زیست خاطرنشان کرد: اتفاقی که امروز در محیط زیست و منابع طبیعی افتاده به اینکه قوانین آن طور که باید در مورد متخلفان اعمال و اجرا نمی‌شوند و متخلفان به سزای تخلفات خود نمی‌رسند، بازمی‌گردد.

وی اظهار کرد: در این زمینه مطالبه گری مردمی می‌تواند خیلی کارساز و راهگشا باشد و باید این بستر برای اینکه مردم بتوانند نسبت به تخلفاتی که اتفاق می‌افتد و تعارضاتی که وجود دارد اعلام جرم کنند، تسهیل شود.

یکتانیک در ادامه عنوان کرد: اگر بتوانیم یک ارتباط ماهانه یا فصلی با فعالان محیط زیست و دانشگاهیانی که کار میدانی انجام می‌دهند داشته باشیم قطعاً این انگیزه در جوامع مردمی، تخصصی و فعالان حوزه محیط زیست قوی‌تر خواهد شد تا بتوانند مطالبه گری داشته باشند و این ارتباط می‌تواند شامل نشست و جلساتی باشد که به صورت چهره به چهره در مورد مسائل صحبت کنند و از کارشناسان حقوقی در قوه قضائیه کمک بگیرند.

این فعال محیط زیست در مورد نقش نمایندگان مجلس در حفظ محیط زیست بیان کرد: نمایندگان مجلس در جلوگیری از بروز تخلفات و پیشبرد مطالبات مردمی نقش ضربتی و عالی می‌توانند داشته باشند و تا امروز نمایندگانی که درب اتاق آن‌ها روی فعالان محیط زیست باز بوده، نقش بسیار مؤثر و پررنگی را ایفا کرده‌اند.

وی ادامه داد: در موضوع شکار فروشی برخی از نمایندگان مجلس کمک کردند و نقش پررنگی داشتند و این امید وجود دارد که در مجلس جدید این رویه قوی‌تر از گذشته ادامه پیدا کند.

یکتانیک با اشاره به رویکرد قوه قضائیه در برخور با زمین خواری در منطقه لواسانات بیان کرد: ظاهراً برخورد قاطعی با این موضوع شده است که می‌تواند شروع کننده یک جریان مفید و مؤثر در حفاظت از عرصه‌های طبیعی کشور باشد و یک نمونه موفق بوده که به سرانجام رسیده است. در مناطق دیگر نیز از این نمونه‌ها داریم و در حال حاضر در خصوص جنگل‌های آق مشهد در ساری امیدها به دیوان عالی کشور است و قطعاً یک نمونه موفق مثل لواسان می‌تواند شروع کننده یک جریان مثبت و عالی باشد.

این فعال محیط زیست با تاکید بر نقش رسانه‌ها در زمینه هشدار در خصوص تخلفات در عرصه‌های محیط زیست گفت: همیشه رسانه یک اهرم پرکارکرد و قوی بوده است و قطعاً رسانه در پاسداشت محیط زیست و منایع طبیعی اثرگذار خواهد بود.

کد خبر 4984499

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =