همدان رخت عزای حسینی بر تن کرد/ ثبت نام ۳۰۰ هیئت در سامانه«بیرق»

همدان-کم کم محرم ازراه می رسد تا دل ها دوباره به یاد حسین(ع) رخت عزا به تن کنند؛محرمی که امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا شرایط ویژه ای دارد و لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی را تاکید می کند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: ماه محرم که از راه می‌رسد کم‌کم به سراغ پیراهن‌های مشکی خود می‌رویم، کودکی و جوانی و میان‌سالی همه ما با روزهای عزاداری سید و سالار شهیدان گذشته است؛ از زمانی که کودک بودیم مادرمان پیراهن مشکی بر تن‌مان می‌کرد و ما را به مراسم سینه‌زنی و روضه‌خوانی می‌برد و به همین دلیل است که محرم برای ما بچه شیعه‌ها حال و هوای دیگری دارد.

کم‌کم موسوم ماه عزاداری محرم و صفر فرا می‌رسد و ناخدا آگاه چشم‌هایمان پر از اشک می‌شود، در دیار پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین و دارالمومنین همدان هر ساله محرم حال و هوای بسیار ویژه‌ای دارد، هیئت‌های بزرگ همدان از چندروز مانده به ماه محرم به دنبال فراهم کردن بساط عزای امام حسین (ع) هستند.

سیاهپوش کردن محله‌ها، مساجد، حسینیه‌ها و زورخانه‌های شهر از دیگر مراسم دیار هگمتانه است بازارهای همدان هم حال و هوای دیگری به خود می‌گیرد از فروش پیراهن مشکی، پرچم، طبل، سنج، زنجیر و دیگر لوازم انگار همه جا و همه کس خبر از آمدن ماه عزای حسین (ع) می‌دهند، وحدت و همراهی مردم برای برگزاری مراسم سیاهپوش کردن محله‌ها، مساجد، حسینیه‌ها و زورخانه‌های شهر از دیگر مراسم دیار هگمتانه است.

اما امسال محرم با سال‌ها قبل متفاوت‌تر شده؛ ویروس کرونا همچنان جولان می‌دهد و همین کافی است که غریبانه‌تر و حزن‌انگیز تر از سال‌های گذشته در عزای حسین (ع) بر سر و سینه بزنیم و همانطور که ماه رمضان و شب‌های قدر امسالمان گذشت گویی امسال محرمان هم حال و هوای دیگری دارد.

ماه‌ها دعا کردیم که هر چه زودتر شر این ویروس منحوس کرونا از کشورمان برچیده شود تا حداقل تا فرارسیدن محرم درگیر این ویروس نباشیم اما همچنان ویروس کرونا در حال شیوع است و سه رقمی ماندن فوتی‌های این ویروس و چهار رقمی بودن شمار مبتلایان روزانه به این ویروس شرایط را سخت کرده است؛ همین واقعیت‌ها کافی است که هیئت‌های مذهبی امسال در شرایط بسیار ویژه‌ای مراسم خود را برگزار کنند.

امسال هیئتی‌ها بیشتر از هر کسی نکات بهداشتی و پروتکل‌های ویژه محرم را اجرا می‌کنند تا در این شرایط هم همچنان پرچم عبدالله الحسین برافراشته باشد به قول شهید حاج قاسم سلیمانی «ما ملت امام حسینیم» و این ملت برخلاف خواسته‌های دشمنان هیچگاه از این پرچم و بیرق دست نخواهد کشید؛ امسال هیئتی‌ها با شور و شعور حسینی به دنبال آنند که بگویند بیشتر از هر کسی نکات بهداشتی و پروتکل‌های ویژه محرم را اجرا می‌کنند تا در این شرایط هم همچنان پرچم عبدالله الحسین برافراشته باشد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان در همین زمینه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایام محرم اظهار کرد: اولویت برگزاری آئین‌های عزاداری در فضاهای باز و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی است و برگزاری عزاداری در فضای سرپوشیده دارای شرایط بهداشتی و مدیریتی خاص است به گونه‌ای که در ایام مشخص و ساعات محدود بدون سینه‌زنی به تشخیص ستاد کرونا بلامانع خواهد بود.

حجت الاسلام محمد هادی نظیری افزود: هیچ‌گونه پذیرایی در مراسم عزاداری نباید صورت بگیرد و اگر نذر خاصی قرار به توزیع است باید به صورت بسته‌بندی و در شرایط مساعدی انجام شود و سعی شود نذری‌ها بیشتر به سمت کمک‌های مومنانه باشد.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه «بیرق» گفت: مسئولان هیئت‌های مذهبی باید با ثبت نام در این سامانه نسبت به رعایت کامل ضوابط بهداشتی، تعداد شرکت کنندگان، زمان برگزاری و نحوه پذیرایی متعهد شوند.

ثبت نام هیئت‌های مذهبی در سامانه «بیرق»

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان عنوان کرد: هر هیئتی که می‌خواهد در این ایام مراسم برگزار کند شرط اصلی آن ثبت نام در سامانه بیرق است.

حجت الاسلام نظیری با اشاره به ثبت نام هیئت‌های استان همدان بیان کرد: بیش از ۲ هزار هیئت مذهبی در سطح استان همدان داریم که تا به امروز ۳۰۰ هیئت در سامانه بیرق ثبت نام کرده‌اند.

وی عنوان کرد: همچنین تعدادی نیز به صورت شفاهی به ما اعلام آمادگی کرده‌اند چراکه در روستاها دسترسی به سامانه مشکل است و برخی مکان‌ها نیز شرایط دسترسی به سایت را ندارند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان با اشاره به نظارت بر هیئت‌های فعال در ایام محرم گفت: بازرسی و نظارت مداوم بر نحوه اجرای پروتکل‌های بهداشتی در هیئت‌های مذهبی استان صورت می‌گیرد و در صورت تخلف بعد از ۳ بار تذکر توسط مراجع ذی‌صلاح قوه قضائیه و نیروی انتظامی برخورد لازم با هیئت مذهبی که پروتکل‌ها را رعایت نکرده باشد صورت خواهد گرفت.

هیئت‌های مذهبی همدان به بهترین شکل ممکن این نکات را رعایت خواهند کرد به طوری که نیاز به یک تذکر هم نخواهد بود حجت الاسلام نظیری افزود: خوشبختانه فرهنگ هیئت‌های مذهبی ما و کسانی که با عنوان بچه هیئتی فعالیت می‌کنند بسیار بالا بوده و ما اعتقاد داریم هیئت‌های ما به بهترین شکل ممکن این نکات را رعایت خواهند کرد به طوری که نیاز به یک تذکر هم نخواهد بود.

رئیس شورای هیئات مذهبی شهر همدان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به فعالیت هیئت‌های مذهبی همدان اظهار کرد: تا به امروز دو هیئت صاحب نام و بزرگ همدان اعلام کرده‌اند که در ایام محرم به دلیل اینکه نمی‌توانند پروتکل‌ها را رعایت کنند فعالیت نخواهند داشت.

حسین شریفی افزود: طی ۶ ماهه گذشته یک هیئت مذهبی در همدان فعالیت نداشته که این نشان از شعور و فرهنگ هیئت‌های مذهبی ما است که نشان داده‌اند سلامت مردم و جامعه برای آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه دریافت تعهد از هیئت‌های مذهبی لازم نیست، گفت: هیئتی‌ها همیشه در صف اول حفظ سلامت مردم بوده‌اند و به طور قطع هیئتی که نتواند این پروتکل‌ها را انجام دهد فعالیتی نخواهد داشت کمااینکه بسیاری از هیئت‌های ما به همین دلیل حاضر به بازگشایی نشدند و یا چند هیئت با هم تجمیع شدند.

هیئتی‌ها همیشه در صف اول حفظ سلامت مردم بوده‌اند

شریفی عنوان کرد: با همکاری آموزش و پرورش بعضی از هیئت‌ها از حیاط مدرسه‌ها برای برگزاری مراسم استفاده کرده‌اند تا بتوانند فاصله اجتماعی به خوبی رعایت کنند.

رئیس شورای هیئات مذهبی شهر همدان با اشاره به نحوه توزیع نذری بیان کرد: در زمان مراسم هیچ‌گونه پذیرایی از افراد صورت نخواهد گرفت و اگر قرار باشد غذای گرمی توزیع شود به صورت بسته‌بندی و در شرایط خاصی با رعایت تمامی نکات بهداشتی خواهد بود.

سالن‌ها و اماکن ورزشی روباز همدان در اختیار هیئت‌های مذهبی قرار خواهد گرفت

مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان نیز با اشاره به آمادگی همکاری با هیئت‌های مذهبی بیان کرد: با توجه به شیوع کرونا و ممنوع بودن فعالیت هیئت‌های مذهبی در فضاهای کوچک و بسته این آمادگی را به طور کامل داریم تا سالن‌های ورزشی بزرگ و اماکن روباز خود را در اختیار هیئت‌های مذهبی قرار دهیم.

محسن جهانشیر افزود: استادیوم‌های قدس و سعیدیه و سالن‌های ورزشی بزرگ استان همدان مانند ورزشگاه شش هزار نفری شهید سلیمانی در ایام دهه اول محرم این آمادگی را دارند که برای برگزاری مراسم عزای سرور و سالار شهیدان در اختیار هیئت‌های مذهبی استان قرار گیرند که در این زمینه با هماهنگی ستاد کرونا اقدام می‌شود.

وی با بیان اینکه وزارت ورزش دستور همکاری با هیئت‌های مذهبی را به ما ابلاغ کرده است، گفت: همانطور که سال ۶ هزار نفری ما در اختیار سازمان سنجش برای برگزاری کنکور قرار گرفته با هماهنگی و دستورات مقام عالی وزارت هیئت‌های مذهبی هم می‌توانند از این ظرفیت بهره ببرند.

جهانشیر عنوان کرد: امیدواریم همه دستگاه‌ها و ارگان‌ها کمک کنند تا مراسم عزاداری محرم به خوبی برگزار شود و بهانه‌ای برای دشمنان و عناصر ضد انقلاب ایجاد نشود.

طبق آنچه امام جمعه همدان نیز بر آن تاکید دارد امسال اگر مردم می‌خواهند مجلس اهل بیت (ع) را بزرگ بدارند و اسم امام حسین (ع) را در عالم تبلیغ کنند، باید علاوه بر عزاداری، دستورالعمل‌های بهداشتی را به خوبی رعایت کنند چراکه امسال دشمن راهی برای تضعیف هیئت‌های حسینی پیدا کرده و برنامه ریزی کرده تا نقاط ریز را برجسته کند اما از آنجا که جامعه مذهبی بیشترین همکاری را با ستاد مقابله با کرونا داشته‌اند یک بار دیگر فرهیختگی خود را ثابت خواهند کرد و نشان خواهند داد سلامت مردم برایشان مهم است.

کد خبر 5002073

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =