تناقض‌گویی در موضوع سقوط دانش آموز قاینی از کوه

بیرجند- سقوط دانش آموز قائنی از کوه واقعه‌ای تلخ است که تناقض گویی‌های موجود در بیان ماجرا بر ابهام آن افزوده است.

خبرگزاری‌مهر، گروه استان‌ها: از دیروز موضوع سقوط دانش‌آموز قاینی از کوه به یکی از موضوعات پیگیری شده توسط رسانه‌های گروهی خراسان‌جنوبی تبدیل شده است. اتفاق تلخ و دردناکی که در صورت بی‌توجهی و سهل‌انگاری نسبت به وقوع آن، احتمال تکرار وجود دارد.

در رسانه‌ها مطرح شده که دانش‌آموز برای جمع‌کردن گل زعفران به همراه والدین خود به روستای رومشتیک رفته است و در همان روز در ساعت پنج بعد از ظهر کلاس درس آنلاین داشته و متوجه عدم دسترسی به اینترنت در روستای رومشتیک می‌شود.

این دانش‌آموز در ظهر همان روز برای دانلود کردن محتوای آموزشی و دسترسی به اینترنت به بالای کوه می‌رود که این اتفاق تلخ برای او رخ می‌دهد.

ماجرا از زبان خواهر دانش‌آموز

اما موضوع و مسئله اصلی تناقض‌گویی‌هایی است که در این مسئله و موضوع شاهد هستیم. خواهر دانش‌آموز روز گذشته در گفت‌وگو با رسانه‌ها بیان کرده است که برادرم همراه خانواده‌ام در روستای نوغاب حاجی آباد قاین زندگی می‌کنند که برای برداشت زعفران به رومشتیک می‌رود.

وی افزود: در روز اول حضور در این روستا برادرم متوجه می‌شود که این روستا اینترنت ندارد بنابراین همراه دوستش برای دانلود محتوای آموزشی به بالای کوه می‌رود.

خواهر این دانش‌آموز ادامه می‌دهد که برادرم با یکی از دوستانش به بالای کوه رفته بود تا همراه دوستش عکس و فیلم‌های آموزش مجازی را دانلود کند که پایش می‌لغزد و چند متری سقوط و سرش آسیب می‌بیند.

اظهارات آموزش و پرورش خراسان جنوبی

اما محمدعلی واقعی، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: که ساعت وقوع حادثه ساعت تدریس آنلاین نبوده است.

وی اظهار کرد: از طرف دیگر در گفت‌وگو با پدر دانش‌آموز وی بیان کرده است که پسر من موقع بالا رفتن از کوه به هیچ وجه گوشی نداشته است که به واسطه دانلود محتوای آموزشی این اتفاق برای او رخ دهد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: البته بسیاری از روستاهای خراسان‌جنوبی از دسترسی به اینترنت بی‌بهره هستند و ما تلاش می‌کنیم از طرق مختلف آموزش‌دهی به دانش‌آموزان را داشته باشیم.

مهرداد ترابیان، مدیرکل امور استان‌ها و مجری طرح ارتباطات روستایی وزارت ارتباطات نیز در صفحه شخصی در فضای مجازی به موضوع رخ داده برای دانش‌آموز قاینی اشاره کرده و گفته است طبق بررسی انجام شده روستای مورد اشاره از طریق نسل سوم ایرانسل به شبکه ملی اطلاعات متصل است؛ با دیدن عکس متأثر شدم و از مدیران استان پیگیری کردم؛ مدیرکل آموزش و پرورش استان گفتند ساعت این حادثه تلخ ساعت آموزش مجازی نبوده و دانش‌آموز به مزرعه زعفران رفته بوده، سلامتی او را پیگیریم.

نکته قابل تأمل و توجه این است که این عدم روشن شدن دقیق موضوع علاوه بر اینکه جریان صحیح تبادل اخبار و اطلاعات را با مشکل رو به رو می‌کند، اعتماد مردم به مسائل مطرح شده از سوی مسئولین را نیز با چالش مواجه می‌کند.

مسئله دسترسی نداشتن به اینترنت است

از طرف دیگر مسئله اتفاق افتادن و یا نیفتادن حادثه در ساعت تدریس آنلاین نیست. بلکه موضوع عدم دسترسی بسیاری از روستاهای خراسان‌جنوبی به اینترنت و یا اینترنت با سرعت بسیار کم است که وقوع چنین حوادثی را محتمل می‌کند.

چنانچه استاندار سابق خراسان جنوبی در ۱۵ شهریورماه سال جاری در مراسم بازگشایی مدارس بیان کرد: در حال حاضر از حدود دو هزار و ۷۰۰ مدرسه در خراسان‌جنوبی تعداد دو هزار و ۴۰۰ مدرسه به شبکه ملی ارتباطات متصل شده و ۳۰۰ مدرسه باقی مانده است.

شایسته است مسئولان بجای انکار موضوعات و پاس کاری مشکلات به میدان یکدیگر راهکارهایی برای جلوگیری از اتفاقات رخ داده شده ارائه و اجرایی کنند.

کد خبر 5068874

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =