ایجاد زیرساخت عمرانی مناسب برای افزایش محصولات کشاورزی خوزستان

اهواز- معاون امور عمرانی استانداری خوزستان گفت: ایجاد زیرساخت‌های عمرانی مناسب با محوریت پروژه‌های آبیاری در خوزستان، جهش تولید محصولات کشاورزی استان را در امسال محقق کرد.

فاضل عبیات در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: استان خوزستان با دارا بودن ویژگی‌ها و ظرفیت‌های فراوان موجود و نهفته، قطب برتر محصولات کشاورزی در کشور محسوب می‌شود.

وی تأکید کرد :۱۴ درصد از تولیدهای کشاورزی کشور در استان خوزستان انجام می‌شود که در این راستا گندم، ذرت، نیشکر، چغندرقند، برنج، سبزی و صیفی، نباتات علوفه‌ای، خرما، آبزیان پرورشی و انواع گوشت مهم‌ترین محصولات تولید شده به حساب می‌آیند.

معاون امور عمرانی استانداری خوزستان تصریح کرد: با وجود بروز چالش‌ها و تنگناهای متعدد در استان خوزستان اما روند روبه رشد تولید ناخالص در بخش کشاورزی استان خوزستان همچنان امیدوارکننده و در کشور تأثیرگذار بوده است تا جایی که این روند افزایشی نه تنها درهیچ مقطعی متوقف نشد بلکه باثبات‌تر از همیشه مسیر خود را ادامه داده است.

عبیات تأکید کرد: مهم‌ترین عوامل جهش تولید محصولات کشاورزی استان خوزستان، اجرای پروژه‌های کاربردی و مناسب عمرانی در این بخش است چرا که اجرای پروژه‌های سازه‌ای و طرح‌های غیر سازه‌ای در راستای توسعه آبیاری اراضی کشاورزی استان تأثیر بسیار جدی را در افزایش حجم محصولات تولید شده داشته است.

وی بیان کرد: توسط کشاورزی قراردادی در استان خوزستان، محصولات تولید شده به صورت هدفمند انجام شده که این موضوع علاوه بر منافع اقتصادی، باعث تحولات چشمگیری در بخش کشاورزی خوزستان شده است.

رشد ۸۰ درصدی محصولات کشاورزی خوزستان

عبیات با اشاره به اینکه بحران سیلاب در ابتدای سال ۹۸ چالش‌های متعددی را در حوزه کشاورزی برای استان ایجاد کرد، در ادامه گفت: پس از این بحران با مدیریت کارآمدی که در راستای افزایش بهره‌وری کشاورزی مورد توجه قرار گرفت، مجوزهای کشت و تولید در استان افزایش قابل توجهی یافته‌اند.

وی با بیان اینکه این رویه علاوه بر رشد سرمایه‌گذاری باعث ایجاد فرصت‌های مناسب شغلی در بخش کشاورزی استان شده است، به مقایسه آمار تولید محصولات کشاورزی سال‌های ۹۸ و ۹۹ اشاره کرد و گفت: در سال جاری مجموعه تولید محصولات کشاورزی استان به میزان ۱۷ میلیون ۵۰۰ هزار تن رسید که نسبت به میزان ۱۴ میلیون و ۹۵۰ هزار تن انواع محصولات تولید شده در سال ۹۸ با رشد ۱۷ درصدی همراه بوده است.

عبیات افزود: ارزش تولید محصولات کشاورزی استان در سال جاری ۶۱۳ هزار و ۹۷۰ میلیارد ریال برآورد شده است که نسبت به سال گذشته رشد ۸۰ درصدی را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته ارزش محصولات تولید شده کشاورزی استان ۳۴۱ هزار و ۴۵ میلیارد ریال بود، از افزایش سطح کشت برخی محصولات استراتژی استان در سال جاری خبر داد و اظهار کرد: کشت کلزا از ۴۴ هزار هکتار در سال جاری به ۷۷ هزار هکتار، گندم بنیان از ۱۸ هزار به ۶۴ هزار هکتار، چغندرقند از ۱۳ هزار به ۱۸ هزار و ۵۰۰ هکتار نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

عبیات در پایان گفت: کشاورزی قراردادی کلزا برای اولین بار در سطح ۲۶ هزار هکتار از اراضی استان خوزستان انجام شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس چشم‌اندازهای پیش‌بینی شده در افق سال ۱۴۱۰ مجموع تولیدهای بخش کشاورزی خوزستان از ۱۷.۲ میلیون تن در سال به ۳۰ میلیون تن خواهد رسید.

کد خبر 5114940

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =