۱۳ بهمن ۱۳۹۹، ۱۹:۴۰

معاون آب و آبفای وزیر نیرو خبر داد؛

آغاز مطالعات برای احداث ۱۲۰ سد جدید در کشور

آغاز مطالعات برای احداث  ۱۲۰ سد جدید در کشور

معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: در حال مطالعه ۱۲۰ سد دیگر هستیم که مجموعه این‌ سدها نزدیک به ۲۰ میلیارد مترمکعب دیگر به ظرفیت مخازن سدهای کشور اضافه می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، قاسم تقی‌زاده‌خامسی، در برنامه سلام صبح بخیر شبکه سه سیما با اشاره به عملکرد مقایسه‌ای صنعت آب در قبل و بعد انقلاب گفت: جمعیت کشور از اول انقلاب تاکنون ۲.۳ برابر افزایش پیدا کرده و میزان سدهای کشور با احتساب سدهای افتتاح شده دیروز در استان کردستان به ۱۹۳ سد بزرگ و ملی رسید؛ این در حالی است که نسبت به ۱۹ سد موجود قبل از انقلاب، تعداد سدها ۱۰ برابر افزایش یافته است. حجم مخازن سدهای کشور در اول انقلاب ۱۳ میلیارد مترمکعب بوده که امروز نزدیک به ۵۳ میلیارد مترمکعب رسیده و افزایش ۴ برابری را نشان می‌دهد.

وی افزود: در حوزه پیمانکاری و مشاوری در امور و نظارت بر سد سازی در قبل و اوایل انقلاب اکثر سدهایی که در کشور ساخته شده توسط مشاوران و پیمانکاران خارجی بوده، اما خوشبختانه امروز در کشور تقریباً بیش از ۱۵ سال است که از مشاوران و پیمانکاران ایرانی استفاده می‌کنیم. در ابتدای انقلاب دو مشاور سد سازی و سه پیمانکار ایرانی سد ساز داشتیم که امروز بیش از ۱۰۰ مورد در هر دو حوزه مشاور و پیمانکار در حال فعالیت هستند. در حال حاضر نزدیک به ۹۰ درصد از آب مخازن سدهای کشور به بخش کشاورزی، ۷ درصد به بخش شرب و سه درصد نیز به بخش صنعت تخصیص داده می‌شود.

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت مدیریت منابع آب ایران در خصوص احداث سدهای دیگر در کشور، ادامه داد: با احتساب ۱۹۳ سدی که در کشور وجود دارد، در حال مطالعه ۱۲۰ سد دیگر هستیم که مجموعه این سدها نزدیک به ۲۰ میلیارد مترمکعب دیگر به ظرفیت مخازن سدهای کشور اضافه می‌کند. البته این سدها باید از لحاظ مسائل زیست محیطی مطالعه شود و ممکن است برخی از آنها در مراحل مطالعاتی حذف شوند.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو در پاسخ به اظهاراتی مبنی بر پایان دوره سدسازی، اظهار داشت: در چین ۹ هزار سد و در خود آمریکا نزدیک به هزار سد ساخته شده است. در کشور سوئیس که توجه زیادی به مسائل زیست محیطی دارد، کار سدسازی به اتمام رسیده است، اما کشور ما که در ناحیه خشک و نیمه خشک قرار دارد و خشکسالی‌های طولانی، ترسالی‌های کوتاه مدت همراه با سیلاب‌های خیلی مخرب دارد، راهی جز سدسازی نداریم.

به گفته این مقام مسئول بعضی‌ها فکر می‌کنند سدسازی فقط برای ذخیره آب است در حالی که مدیریت سیلاب خیلی مهم بوده و از اهمیت بسزایی برخوردار است. معتقدم در کشور هنوز جای سد سازی وجود دارد، اما باید نکات زیست محیطی و فنی را رعایت کنیم تا بتوانیم پاسخگوی نیاز آب شرب و کشاورزی کشور باشیم. ۵۰ درصد از جمعیت کشور ما در منطقه‌ای زندگی می‌کنند که تنها ۲۰ درصد آب موجود داریم و ما مجبور هستیم گاهی اوقات از راه‌ها و سدهای دور، آب را برای شرب به فلات مرکزی منتقل کنیم.

کد خبر 5136574

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha