پرداخت مبلغ ماهانه حق پرستاری به افراد دارای معلولیت ضایعه نخاعی

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: در زمینه پرداخت مبلغ ماهانه حق پرستاری به افراد دارای معلولیت ضایعه نخاعی که در خانواده نگهداری می شوند، پشت نوبتی نداریم.

به گزارش خبرنگار مهر، وحید قبادی دانا در خصوص حق پرستاری افراد دارای معلولیت ضایعه نخاعی گفت: برنامه‌های سازمان بهزیستی کشور در دوره‌های اخیر تاکید بر نقش محوری خانواده برای توانمندی خانواده بوده است. بر همین اساس تاکید داریم که افراد دارای معلولیت به عنوان اصلی ترین گروه‌های جامعه هدف بهزیستی، توانمندسازی و مراقبت از آنها و خدمات رسانی به آنها در منزل و توسط خانواده و با اولویت خانواده صورت بگیرد.

وی ادامه داد: در دو سال اخیر سعی شد که فعالیت‌هایی برای حمایت از خانواده‌هایی که افراد دارای معلولیت را در خانواده نگهداری می‌کنند را انجام دهیم و حق پرستاری برای افرادی که دارای معلولیت ضایعه نخاعی هستند در نظر گرفته شود.

قبادی دانا گفت: در دو سال گذشته به ۲۱ هزار نفر از این عزیزان خدمت ارائه می‌شد که به صورت ابلاغ مبلغ ۲۰۰ هزار تومان ماهانه بود. از دی ماه ۹۷ این پرداخت به صورت الکترونیکی صورت گرفته و خدا را شاکریم که در بهمن ۹۹ این مبلغ تقریباً سه برابر افزایش یافته به ۶۱۰ هزار نفر برای هر معلول ضایع نخاعی هست.

رئیس سازمان بهزیستی کشور بیان کرد: جمعیت هدف ما از ۲۱ هزار فرد دارای ضایع نخاعی به ۲۷ هزار نفر افزایش پیدا کرده است و امروز آمادگی داریم هر فردی که دارای ضایع نخاعی هست را بدون در نظر گرفتن دهک خانواده در لیست قرار دهیم و در این زمینه پشت نوبتی نخواهیم داشت.

قبادی‌دانا، ادامه داد: علاوه بر حق پرستاری، مبلغ ۲۰۰ هزار تومان بابت تهیه وسایل بهداشتی برای معلولان ضایعه نخاعی به صورت الکترونیکی پرداخت می‌شود اما در ارتباط با سایر افراد دارای معلولیت نیز امکانی با حمایت دولت و سازمان برنامه و بودجه فراهم شد که بتوانیم علاوه بر افراد ضایعه نخاعی سایر افرادی که دارای معلولیت شدید و خیلی شدید هستند یا معلولیت توام دارند از حق پرستاری برخوردار شوند به عبارتی در دهه فجر انقلاب اسلامی سال جاری این امکان برای ۲۸ هزار خانوار دیگر که از معلول خود در منزل نگهداری می‌کنند، فراهم شد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور، افزود: با مصوبه دولت از ماه جاری مبلغ ۶۱۰ هزار تومان برای این افراد به عنوان حق پرستاری تا پایان هفته واریز خواهد شد که با واریز این مبلغ تعداد ۵۵ هزار خانوار دارای معلول اعم از ضایعه نخاعی، معلول شدید و خیلی شدید جسمی _ حرکتی و ذهنی مشمول این طرح خانواده‌محور می‌شوند.

وی با بیان اینکه بهزیستی برای افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید که در مراکز نگهداری شبانه‌روزی سالمندان، معلولان و بیماران روانی مزمن نگهداری می‌شوند ماهانه یارانه یک میلیون و ۱۱۰ هزار تومان به ازای هر فرد برای مرکز واریز می‌کند، در پایان یادآور شد: مبلغ یک میلیون و ۳۳۵ هزار تومان برای افراد مجهول‌الهویه که در مراکز مذکور نگهداری می‌شوند روی کارت بانکی خیریه شارژ می‌شود که تعداد افراد مشمول این یارانه در مراکز شبانه‌روزی ۴۸ هزار نفر است.

کد خبر 5142213

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =