در اعلام عید سعید فطر تابع ولی امر مسلمین هستیم

همه مسلمانان به ویژه شورای تقریبی اهل سنت خراسان شمالی هرساله، حکم حاکم شرع و اطلاعیه ولی امر مسلمین برای اثبات رویت هلال ماه را حجت دانسته و بر اساس آن اطلاعیه عید فطر را اعلام می کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، اهل سنت خراسانی شمالی با صدور بیانیه‌ای اعلام داشتند هرساله حکم حاکم شرع و اطلاعیه ولی امر مسلمین برای اثبات رؤیت هلال ماه را حجت دانسته و امسال نیز با تبعیت از ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری عید سعید فطر را اعلام می‌کنند.

متن بیانیه به شرح ذیل است:

در ایران اسلامی همه مسلمانان بویژه شورای تقریبی اهل سنت خراسان شمالی هرساله، حکم حاکم شرع و اطلاعیه ولی امر مسلمین برای اثبات رؤیت هلال ماه را حجت دانسته و با تبعیت از ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری (حفظه الله تعالی) عید سعید فطر را اعلام می‌کنند.

علما و روحانیون خراسان شمالی در این بیانیه با بیان اینکه بحث استهلال یک بحث کاملاً شرعی است و اختلاف نظر هم در بین فقها موجود است، افزودند: یکی از راه‌های اثبات رؤیت ماه، حکم حاکم است که رفع اختلاف می‌کند به گونه‌ای که حکم مقام معظم رهبری برای ایجاد وحدت بهترین راه است و نیازی به پیروی از کشورهای دیگر در این زمینه نیست.

این بیانیه تصریح دارد: در واقع نتیجه‌ای که ما علمای اهل سنت با بررسی منابع معتبر اهل سنت به ویژه فقه احناف گرفته‌ایم، این است که هیچ کشوری به اندازه نظام جمهوری اسلامی ایران به امر استهلال ماه شوال اهمیت نمی‌دهد، به گونه‌ای که کمیته استهلال با متخصصانی برگزیده و دستگاه‌هایی مجهز هلال ماه را رصد می‌کنند که این نشانگر آن است که رهبری، با جدیت تمام رؤیت هلال ماه را بررسی می‌کنند.

روحانیون اهل سنت خراسان شمالی افزودند: اما نکته مهمی که باید به آن اشاره کنیم این است که مباحث مربوط به رؤیت هلال ماه در میان عامه مردم به زمانی برمی‌گردد که حاکم اسلامی در رأس حکومت نبوده است یا اگر حاکم اسلامی در رأس حکومت بود، حکمی صادر نمی‌کرد. حال اگر حاکم اسلامی حکم صادر کند و حکم به رؤیت هلال ماه بدهد به هر طریقی که برای وی ثابت شده باشد، حکم او لازم الاجرا است که با این کار اختلاف از میان امت برداشته می‌شود.

در این بیانیه آمده است: در نتیجه ما بر اساس احساسات قومی و مذهبی نباید حرفی که مورد قبول نظام اسلامی نیست، بیان کنیم بنابراین جامعه اهل سنت خراسان شمالی به اطاعت از فرامین صادره از دفتر مقام معظم رهبری که مسؤولیت را برعهده گرفته و با ظرافت و دقت تمام و پشتوانه علمی موضوع را رصد و ابلاغ می‌فرمایند، با صراحت تمام اعلام می‌نمائیم که بیش از پیش رهنمودهای رهبر عزیز را اجرایی کرده و هر روزی را که حضرت آقا اعلام کنند، آن روز را عید فطر می‌دانیم.

کد خبر 5154064

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha