باید اتحاد و انسجام را بیش از پیش در سیستان و بلوچستان تقویت کنیم

زاهدان- امام جمعه زاهدان گفت: باید اتحاد و انسجام را بیش از پیش تقویت کنیم و نیاز است تا همه نهادهای نظامی، امنیتی و مردمی هوشیاری خود را برای مقابله با توطئه‌های دشمن حفظ کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله مصطفی محامی نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان در خطبه‌های نماز جمعه این هفته زاهدان ضمن تبریک ۱۳ رجب سالروز ولادت امیرالمومنین علی (ع) و روز پدر گفت: حضرت علی (ع) مردترین مرد عالم بعد از پیامبر است زیرا که او تمام عمر خود را در راه بندگی، هدایت و خدمت به مردم صرف کرد و آنگاه که شمشیر بر فرق سرش خورد گفت به خدای کعبه که رستگار شدم.

امام جمعه زاهدان با اشاره به ۱۴ اسفندماه سال ۱۳۵۷ سالروز تأسیس کمیته امداد امام خمینی (ره) افزود: در آستانه آغاز هفته احسان، نیکوکاری و ترویج قرض الحسنه هستیم و باید بدانیم که خدمت به مردم نیازمند و انفاق و نیکو کاری؛ سرمایه گذاری برای آخرت و سیره پیامبر اکرم (ص) و ائمه بوده است.

آیت الله محامی بیان داشت: خداوند در آیه ولایت می‌فرماید: ولی شما خداست و بعد از خدا پیامبر خدا و بعد از او مؤمنان و حالا کدام مؤمن همان مؤمنی که نماز به پا می‌دارد زکات را پرداخت می‌کند و صدقه می‌دهد آن هم زمانی که در حالت رکوع است و این ویژگی مردان خداست که در برابر نیازهای جامعه احساس مسئولیت کنند و در حد توان خود برای کمک به نیازمندان تلاش کنند.

وی تصریح کرد: کسانی که ولایت خدا، پیامبر و حضرت علی را بپذیرند آن هم نه تنها در حرف بلکه در عمل اینها حزب خداوند هستند و حزب خداوند غالب و پیروز است.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه انفاق از ابعاد مختلفی قابل توجه است، اظهار کرد: جهت اول انفاق توحیدی است و کسی که در راه خدا از مال خودش می‌گذرد نشان دهنده ایمان و اعتقاد او به خداوند است و جهت دیگر اینکه تمامی اموال را متعلق به خداوند می‌داند لذا صدقه دادن از علائم ایمان است.

وی جهت دیگر انفاق را اعتقاد و اعتماد به وعده‌های الهی دانست و گفت: هر کس به وعده خداوند اعتماد کند و در راه خدا اموالش را انفاق کند خداوند متعال چندین برابر آن را به او باز می‌گرداند.

آیت الله محامی عنوان داشت: هر کس از هر راهی می‌تواند برای مردم انفاق کند و نمونه بارز آن کسانی هستند که از جان خود هزینه کردند و برای خدمت به مردم تمام هستی خود را فدا کردند و این انفاق با هیچ نوع دیگری قابل مقایسه نیست و این شهدا سرآمد مؤمنان هستند.

وی ادامه داد: انفاق جان از بالاترین انفاق‌ها و نشان دهنده عمق ایمان است و خانواده معظم شهدا به الگوهای بزرگی همچون امام حسین (ع) و اهل بیت پاک و مطهرش اقتدا کرده‌اند.

نماینده ولی فقیه در استان در بخش دیگری از خطبه‌های نماز جمعه این هفته گفت: هر فرزندی که به دنیا می‌آید با فطرت توحیدی آفرید شده اما عوامل مختلفی در تربیت او تأثیر دارد و اگر تربیت صحیح باشد مسیر فطری خود را گام به گام به پیش خواهد برد و در غیر این صورت گام به گام از مسیر توحیدی فاصله می‌گیرد.

امام جمعه زاهدان به بیان عرصه‌های مختلف تربیت پرداخت و گفت: تربیت شامل عرصه‌های مختلفی از جمله تربیت عقلانی، تربیت فکری و بینش صحیح، تربیت علمی، اخلاقی، معنوی، عبادی خانوادگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و غیره می‌باشد و هر یک از این عرصه‌ها باب واسعی است که باید مورد توجه قرار گیرد وهم خودمان خوب عمل کنیم و هم نسل جدید را خوب تربیت کنیم.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان گفت: نهادهای مختلفی در جامعه در ارتباط با تربیت نقش دارند اما مهمترین آنها نهاد خانواده، آموزش و پرورش و حوزه‌های علمیه هستند که اینها نقش ویژه‌تری در تربیت و تعلیم فرزندان و دانش آموزان دارند.

نبود تربیت اسلامی عامل بروز التهاب و قانون گریزی است

آیت الله محامی بیان داشت: متأسفانه تربیت اسلامی در جامعه ما از جایگاه شایسته ای برخوردار نیست و اهتمامی به آن نشده که در نتیجه دچار مشکلاتی هستیم و اگر درست ریشه یابی کنیم به این می رسیم که نهادی به خوبی به وظیفه اش عمل نکرده که این ریشه در عدم تربیت صحیح دارد زیرا اگر انسانی درست تربیت شده باشد در هر موقعیتی کار خود را درست انجام خواهد داد.

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: اگر هر کس در هر جایی که هست به صورت مطلوب عمل نکند باعث ایجاد خلل و آسیب‌هایی در جامعه خواهد شد و اگر مسئولین ما به وظیفه ذاتی خود به خوبی عمل می‌کردند جامعه ما اینگونه دچار مشکلات اقتصادی نبود.

وی ادامه داد: مهم نیست که چه کسی مقصر است بلکه بحث این است که کم کاری‌هایی صورت گرفته و این نشان دهنده ضعف و خلل در تربیت اسلامی است که اگر همه کار خود را به خوبی انجام می‌دادند این استان با این همه ظرفیت دچار مشکل نبود و مردم مجبور نبودند به برخی شغل‌های کاذب رو بیاورند.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: این توجیه انجام کارها و مشاغل کاذب نیست و اگر مردم ما بر اساس تربیت اسلامی تربیت شده بودند همین جمع اندک هم حاضر نبودند سراغ چنین مشاغلی بروند بلکه عزت مندانه نان بازوی خود را می‌خوردند

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت اظهار داشت: در استان سیستان و بلوچستان فرهنگ کار آسیب دیده و به دنبال کارهای راحت و درآمدهای بالا هستند که اگر تربیت ما اسلامی و درست بود این چنین نمی‌شد و زمینه التهاب آفرینی، قانون شکنی و قانون گریزی ایجاد نمی‌شد.

وی ادامه داد: در گذشته به طور مکرر تاکید شده بود که باید از هر گونه دو قطبی سازی و التهاب آفرینی پرهیز کنیم اما در روزهای اخیر برخی التهاب‌ها رخ داد و دشمن نیز تمام قوای خود را جمع و از هر ابزاری استفاده کرد و در اتفاق سراوان همه دشمنان پای کار آمدند تا هجمه رسانه‌ای ایجاد کنند.

امام جمعه زاهدان گفت: اگر تربیت به خوبی انجام می‌گرفت چنین چیزهایی اتفاق نمی‌افتاد و این موارد نشان دهنده خلل در نوع تربیت ماست.

آیت الله محامی تصریح کرد: در این رابطه چند نکته قابل توجه است ابتدا لزوم بررسی دقیق ماجرا و اینکه آیا تدبیر بهتری امکان داشت یا خیر و نکته دوم اطلاع رسانی دقیق به مردم که متأسفانه در برابر جبهه دشمن رسانه‌های ما ضعیف عمل کردند و انتظار ما از رسانه‌ها و مسئولین صدا و سیما این است که اطلاع رسانی دقیق برای مردم داشته باشند و تنها به چند مصاحبه کوتاه اکتفا نکنند زیرا که در این صورت مردم به رسانه‌های بیگانه سوق داده می‌شوند.

نماینده ولی فقیه در استان ضمن تقدیر و تشکر از نیروهای نظامی و انتظام که برای حفظ کشور در برابر تهدیدها و ناامنی‌ها از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند خواستار تداوم این تلاش‌ها شد و تصریح کرد: از تدبیر نیروهای نظامی و انتظامی در سراوان تقدیر و تشکر مضاعف داریم که علیرغم تعارضاتی که صورت گرفت به گونه‌ای تدبیر شد که با مردم مستقیم درگیر نشوند و این کمک کرد که آرامش زودتر به مردم برگردد.

وی نکته بعد را لزوم حفظ هوشیاری همه مردم در استان دانست و گفت: باید اتحاد و انسجام را بیش از پیش تقویت کنیم تا دشمن کار به جایی نبرد و نیاز است تا همه نهادهای نظامی، امنیتی و مردمی هوشیاری خود را برای مقابله با توطئه‌های دشمن حفظ کنند.

کد خبر 5156617

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =