مرور کارنامه مدرسه جهادی خواندن از ایده تا اجرا

مدرسه جهادی خواندن با همکاری جهادگران فرهنگی و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، چندسالی است به توزیع اقلام فرهنگی در مناطق محروم کشور اشتغال دارد.

کاظم رستمی شاعر و یکی از مسئولان مدرسه جهادی خواندن، در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره کارنامه چندساله فعالیت‌های این‌نهاد جهادی گفت: مدرسه جهادی خواندن، بر مبنای دغدغه‌ای که نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و جمعی از جهادگران داشتند، شکل گرفت. این‌دغدغه هم دو فصل اصلی داشت: اول ماموریت نهاد درباره توصعه فرهنگی کتابخوانی و دوم، دغدغه توسعه جهادی فرهنگی و زندگی مردم مناطق محروم. نکته مهمی هم که مد نظر دست‌اندکاران این‌ایده قرار داشت این بود که اردوهای جهادی که در کشورمان برگزار می‌شوند، عمدتا سبقه عمرانی و ساخت و ساز یا تعمیر اماکن و منازل دارند. معدود اردوهایی هم که چنین‌حالتی ندارند، بیشتر به بحث‌های آموزشی و کنکور می‌پردازند. حد نهایی مساله‌ هم اردوهای سلامت‌محور اند که در آن‌ها پزشکان و گروه‌های درمانگر به مناطق محروم می‌روند.

وی افزود: با چنین‌سابقه‌ای، دیدیم اردوهای جهادی کمتر با دغدغه مسائل فرهنگی و هنری برپا می‌شوند. در نتیجه جمعی از افراد دغدغه‌مند و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بر این‌شدند که دغدغه‌های فرهنگی و هنری را برای این‌اردوها ترکیب کنند. به این‌ترتیب، سه‌سال پیش بود که سرآغاز فعالیت‌های مدرسه جهادی خواندن را در منطقه بشاگرد داشتیم. البته پیش از آن، به‌طور جسته‌گریخته، کارهایی در امدادرسانی حوادثی مثل سیل و زلزله انجام داده بودیم. علتشان هم موقعیت خاصِ فعالیت‌های حاج‌عبدالله والی و برادرانشان و همچنین حاج‌آقای مومنی در بشاگرد بود. پس از مرحوم والی و برادرانشان، مسئولیت کمیته امداد و امور فرهنگی بشاگرد به حاج‌آقای مومنی واگذار شد که باید بگویم زندگی خود این‌شخصیت هم بسیار جالب است. او در دهه هفتاد، طلبه‌ای اصفهانی بود که به‌عنوان مبلغ مذهبی به این‌منطقه محروم رفت و بعد هم به آن‌جا کوچ کرد.

این فعال جهادی در ادامه گفت: حاج‌عبدالله والی یک‌سری مدارس شبانه‌روزی را همراه با خوابگاه برای بچه‌های بشاگرد ساخت تا دانش‌آموزان از روستاهای دور در آن‌پایگاه مستقر شوند و مسافت دور را تا روستای خود در رفت و آمد نباشند. این‌پایگاه در منطقه مرکزی بشاگرد به اسم خمینی‌شهر برپا شد و تبدیل به مرکز فعالیت‌های فرهنگی و امدادی بشاگرد شد. پیش از آن‌که مدرسه جهادی خواندن پا بگیرد، فعالیت‌های فرهنگی خیّرانه و جهادی‌ای در این‌مرکز و همچنین در نتیجه حوادثی مثل زلزله سر پل ذهاب یا سیل لرستان و مناطق محروم شهرستان بهارستان در اطراف تهران انجام شده بود. اما منطقه پایلوت و گسترده این‌فعالیت‌ها بشاگرد بود. بشاگرد هم همان‌طور که می‌دانید، از نظر تقسیمات کشوری، متعلق به استان هرمزگان است اما منطقه‌ وسیعی در بیایان، بین هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان است.

رستمی در ادامه گفت: پیشنهاد شکل‌گیری مدرسه جهادی خواندن، به‌صورت ترکیبی شکل گرفت و متعلق به یک فرد یا نهاد خاص نیست. این‌پیشنهاد توسط آقای امین متولیان در نهاد کتابخانه‌ها و دست‌اندرکاران و دغدغه‌مندان اردوهای جهادی مطرح شد و به مرور تبدیل به ایده‌ای پخته شد. پس از بحث‌ها و گفتگوهای مختلف هم دو محور اصلی استعدادیابی و توانمندسازی بچه‌های مناطق محروم به‌عنوان هدف در نظر گرفته شد. به‌عنوان مثال در زمینه استعدادیابی سراغ مسائل و مشاغلی مثل نقاشی، شاعری، طراحی، خطاطی، نویسندگی و خبرنگاری رفتیم که کلاس‌های آموزشی‌شان برای کودکان و نوجوانانِ حاضر در مدرسه جهادی خواندن برگزار می‌شود.

وی گفت: پس از استعدادیابی، علاقه‌مندان را شناسایی و دسته‌بندی کردیم. مرحله دوم هم توانمندسازی بود و شرط اولیه‌اش هم این بود که یا شروع نشود یا اگر شروع می‌شود، به‌طور مستمر باشد. چون کار فرهنگی مثل ساختمان‌سازی نیست که بخواهیم یک‌بخشش‌ را بسازیم و باقی را به آینده موکول کنیم. اگر کار فرهنگی را نیمه‌کاره رها کنیم، ضربه و ضررش از فایده‌اش بیشتر خواهد بود. بنابراین در زمینه توانمندسازی بچه‌ها، سراغ روانشناسی و مشاوره رفتیم. عمده تمرکزمان در این‌مرحله روی همین‌موضوع مشاوره و روانشناسی بود؛ هم درباره بچه‌ها، هم خانواده‌ها به‌ویژه مادرها و همچنین معلم‌ها.

این‌مسئول مدرسه جهادی خواندن گفت: در سه‌سالی که از شروع فعالیت‌های مدرسه جهادی خواندن می‌گذرد، هر چهارماه‌یک‌بار به منطقه مرکزی بشاگرد و مناطق موردنظر رفتیم و کار فرهنگی را هم روی بچه‌هایی که از ابتدا انتخاب شده بودند و هم روی بچه‌های جدیدی که به عنوان استعدادهای جدید شناخته می‌شدند، انجام دادیم. البته در کنار همه این‌فعالیت‌ها که تحت عنوان مدرسه جهادی خواندن انجام می‌شوند، هرزمان که ببینیم براساس ظرفیتی که داریم و اعتمادی که مردم به ما دارند، می‌توان کار خیر دیگری هم صورت داد، دست به کار می‌شویم. یک‌نمونه‌اش مساله کم‌شیری مادران بود که تحت نام حضرت علی‌اصغر (ع) فراخوانی برای آن منتشر کردیم و به تبع فراخوان، به جمع‌آوری شیرخشک‌های خیّران پرداختیم. در حال حاضر دوره سوم یا چهارم توزیع شیرخشک انجام شده است. این‌کار هم هرسه‌ماه یا چهارماه یک‌بار با کمک شبکه بهداشتی که در منطقه حضور دارد، انجام می‌شود.

رستمی در پایان گفت:‌در حال حاضر مساله لوازم‌التحریر و لباس عید برای بچه‌ها مطرح است که فراخوانش در صفحه اینستاگرام مدرسه جهادی خواندن منتشر شده و بناست پنجم یا ششم عید محموله موردنظر از لوازم‌التحریر و لباس اعزام شود.

کد خبر 5171270

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha