۲۶ اسفند ۱۳۹۹، ۲۱:۳۷

تعیین تکلیف ۴۵ هزار پرونده اموال تملیکی

تعیین تکلیف ۴۵ هزار پرونده اموال تملیکی

مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی از کاهش ۳۶ درصدی پرونده های قاچاق کالا در ۱۱ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سا قبل خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی، محمد علی افتخاری به جزئیات پرونده‌های تشکیل شده در دو بخش اموال منقول و غیرمنقول اشاره کرد و اظهار داشت: در این دو بخش پرونده‌ها در حوزه قاچاق، متروکه، ضبطی و قضائی تقسیم می‌شوند. به غیر از پرونده‌های ضبطی و قضائی، در دیگر بخش‌ها تعداد پرونده‌ها کاهش یافته است. بیشتر این پرونده مربوط به حوزه قاچاق است که در ۱۱ ماهه سال جاری حدود ۳۱ هزار پرونده ثبت شده و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۶ درصد کاهش دارد.

افتخاری تاکید کرد: در حوزه اموال منقول (کالا و نظایر آن) و غیرمنقول (املاک و زمین) متروکه نیز بیش از ۱۰ هزار پرونده گزارش شد. همچنین ۲۵۰۰ پرونده ضبطی و قضائی در سازمان پیگیری شد.

به گفته وی، در ۱۱ ماهه سال ۹۹ تعداد پرونده‌های تعیین تکلیف شده بیش از پرونده‌های ورودی به سازمان اموال تملیکی بوده و این بدان معنا است که سازمان توانسته از انباشت اموال منقول و غیرمنقول سنواتی و معوق بکاهد؛ این رویکرد در جهت تاکید و پیگیری ریاست قوه قضائیه و هدف گذاری هیأت مدیره سازمان محسوب می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه به دنبال رفع کمبودها از جمله تأمین نیروی انسانی و منابع مالی و زیرساخت‌ها فناوری اطلاعات و انبارها هستیم، در مورد پرونده‌ای اموال منقول تعیین تکلیف شده گفت: اموال منقول به صورت‌های گوناگون تعیین تکلیف می‌شود که شامل فروش، استرداد، اعاده، انهدام، واگذاری و خروج کالا می‌شود.

مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی با تاکید بر اینکه هدف گذاری انجام شده در جهت سرعت بخشیدن به پرونده‌های در اختیار سازمان است، بیان داشت: بخشی از این اموال مشکلات و موانعی در آرا و احکام قضائی دارد که با همکاری و تلاش‌های صورت گرفته باید صدور آرا به کمترین زمان کاهش یابد تا شاهد معطلی و انباشت کالا و اموال غیرمنقول نباشیم.

افتخاری ادامه داد: بیشترین عملیات صورت گرفته در حوزه فروش بوده و ۳۰ هزار پرونده به ثمر نشست که نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ بالغ بر ۲۴ درصد رشد نشان می‌دهد. پس از آن حدود ۸ هزار پرونده کالا از طریق انهدام تعیین تکلیف شده که معمولاً کالاهای آرایشی، بهداشتی، خوراکی و سریع الفساد بوده که بنا به تأیید دستگاه‌های ذیربط منهدم می‌شود.

وی ادامه داد: بالغ بر ۵ هزار پرونده از طریق استرداد به ارزش ۲۱ هزار میلیارد ریال بدون دریافت یک ریال هزینه به صاحبان کالاهای تبرئه شده از سوی محاکم قضائی مسترد شده است. ضمناً ۲۲۰۰ فقره پرونده به ارزش ۱۳ هزار میلیارد ریال، در راستای حمایت از تولید داخلی به صاحبان آنها اعاده شده است. شایان ذکر است ۲۳۶ فقره پرونده نیز در جهت حمایت از تولید کنندگان داخلی منجر به خروج کالا از کشور شده است.

کد خبر 5171453

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha