موضع آمریکا در قبال یمن در مقایسه با زمان ترامپ تغییری نکرده است

«محمد عبدالسلام» در گفتگو با شبکه الجزیره، ضمن تاکید بر حق یمنی ها برای دفاع مقابل متجاوزان، تاکید کرد که موضع دولت جدید آمریکا در قبال یمن بغیر از برخی اظهارات تغییری با گذشته نداشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سخنگوی جنبش انصارالله یمن گفت که یمنی‌ها منتظر موضع دولت آمریکا در قبال ابتکار ارائه شده از سوی دولت نجات ملی یمن هستند اما تا کنون پاسخی دریافت نکرده‌اند.

«محمد عبدالسلام» در گفتگو با برنامه «بلا حدود» (بدون مرز) در شبکه خبری الجزیره تاکید کرد: آمریکا بخشی اساسی از تجاوز به یمن است و طبیعی است که مذاکره با آنها را بپذیریم چرا که میانجی نیستند بلکه یک طرف اصلی در این جنگ هستند. اگر آمریکایی‌ها در توقف تجاوز و محاصره جدی بودند متجاوزان را به شکل فوری متوقف می‌کردند همانند چیزی که درباره بحران عربستان و قطر صورت گرفت.

وی همچنین افزود که موضع دولت جدید آمریکا در مقایسه با دوره ترامپ تغییر نکرده است مگر در حرف و اظهارات و تعلیق تروریستی اعلام کردن جنبش انصارالله یمن.

عبدالسلام گفت: آمریکا می‌داند چه می‌کند و دنبال منافع خود است و هنگامی که فهمید این دسته بندی گفتمان دیپلماتیکش را با مشکل مواجه خواهد کرد، آن را لغو کرد.

وی ادامه داد: هنگامی که طرف دیگر آماده جداسازی جنبه انسانی از روند نظامی باشد ما هم در آن زمان آماده مذاکره خواهیم بود.

عبدالسلام تصریح کرد: آیا آمریکایی‌ها برای رفع محاصره به ما نیاز دارند؟ این موضوع در دست آنهاست نه دست ما و اگر آتش بس و رفع محاصره را اعلام کنند ما نیز برای تعامل مثبت با این اقدامات آماده خواهیم بود.

وی افزود: ما فقط از طریق عمانی‌ها پیام‌هایی را دریافت کردیم و تا کنون با آمریکایی‌ها دیدار نداشته‌ایم. اما اگر جدیت را در آنها ببینیم مشکلی در دیدار با آنها نداریم. دیدارها با نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن را متوقف کردیم چرا که وی از این دیدارها تنها برای گزارش به شورای امنیت استفاده می‌کرد نه برای ملت یمن.

عبدالسلام درباره نبرد مارب هم گفت که این نبرد از زمان آغاز جنگ یمن شعله ور بوده و یکی از مهمترین پایگاه‌های نظامی اشغالگران بشمار می‌رود.

وی ادامه داد: طرف مقابل با ۹ بند مطرح شده از سوی ما درباره مارب مخالفت کرد. اگر به این بندها که مارب و یمن را از مشکلات متعددی دور می‌سازد پاسخ مثبت دهند ما مشکلی نداریم. ما در موضع دفاع هستیم و هنگامی که عرصه بر رهبران ائتلاف و مزدوران تنگ شد صدای جامعه بین المللی بلند شد این در حالی است که این صدا را در قابل درد و رنج یمنی‌ها نمی‌شنویم.

عبدالسلام تاکید کرد: شلیک موشک‌های بالستیک و پهپادها یک موضع دفاعی است. در یک ماه اخیر جنگنده‌های متجاوزان بیش از هزار حمله هوایی انجام دادند که ۹۰ درصد آن در مارب بوده است.

کد خبر 5172402

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =