ساخت زخم پوش های نوین به روش شیمی سبز با خاصیت آنتی باکتریال

محققان کشور موفق به ساخت زخم پوش‌هایی به روش شیمی سبز شدند که خاصیت آنتی باکتریال دارد و امکان مشاهده روند ترمیم زخم به دلیل شفاف بودن آن وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کاووس رزمجوئی فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «طراحی و ساخت زخم پوش‌های هیدروژلی نوین» گفت: در سال‌های اخیر پانسمان و زخم پوش‌های متعددی برای درمان زخم‌های ناشی از جراحات و همچنین زخم‌های مزمن مانند زخم‌های دیابتی، سوختگی و زخم بستر معرفی شده اند اما زخم پوشی که بتواند عملکرد ویژه ای در درمان زخم داشته باشد و به بهبود هرچه سریع‌تر و بهتر زخم بیماران کمک کند هنوز مورد توجه محققین و پژوهشگران سراسر دنیا است.

وی افزود: افزایش روز افزون صدمات و سوانح همچون تروما و سوختگی و سایر علل مولد زخم مانند بیماری دیابت و زخم بستر در کشور، ما را بر آن داشت تا با طراحی زخم پوش هیدروژلی نوین به بهبود بیماران کمک کرده و کشور را از واردات این نوع زخم پوش‌ها بی نیاز سازیم.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: یکی از اهداف ساخت زخم پوش هیدروژلی نوین، بی نیاز کردن کشور از واردات زخم پوش‌های خارجی است که متأسفانه به دلیل تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز، ورود این محصولات به داخل کشور با مشکل مواجه شده است.

وی با بیان اینکه اما در این طرح با بومی ساختن دانش ساخت چنین محصولاتی در داخل کشور عملاً کشور از نیاز به واردات چنین محصولاتی بی نیاز شده و زخم پوش به راحتی در دسترس بیماران قرار می گیردگفت: همچنین به دلیل نو ترکیب بودن این زخم پوش هیدروژلی، از نظر علمی نیز این زخم پوش در مجامع علمی معتبر دنیا حرفی برای گفتن خواهد داشت.

به گفته رزمجوئی، بعد از دو سال مطالعه و پژوهش دانش ساخت چنین هیدروژل نوینی با موفقیت به دست آمد و پروسه ساخت و ارزیابی زخم پوش ساخته شده آغاز گردید تا به امروز که زخم پوش هیدروژلی ساخته شده بسیاری از این آزمون‌ها و ارزیابی‌ها را با موفقیت پشت سر گذاشته است.

وی با اشاره به نتیجه این پروژه گفت: پژوهش صورت گرفته و زخم پوش ساخته شده در صنعت مهندسی پزشکی و حوزه درمان زخم قابل استفاده است.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه این طرح در مرحله ارزیابی‌های حیوانی است، گفت: زیست سازگاری (عدم ایجاد سمیت سلولی)، حفظ رطوبت لازم برای زخم، جذب ترشحات زخم، ممانعت از ورود میکروارگانیسم ها به محیط زخم، دارای خواص آنتی باکتریال، مشاهده روند بهبود زخم بدون نیاز به برداشتن زخم پوش به دلیل شفاف بودن آن از ویژگی‌های این طرح به شمار می‌روند.

وی افزود: همچنین قابلیت برداشتن آسان زخم پوش بدون آسیب رساندن به زخم و بافت‌های اطراف، خواص مکانیکی متناسب با پوست بدن، امکان پیوند زدن زخم پوش به بافت اطراف زخم به منظور قرار گیری طولانی مدت زخم پوش بر روی زخم از دیگر مزایای این محصول محسوب می‌شود.

به گفته محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در ساخت این زخم پوش از روش شیمی سبز استفاده شده است به گونه‌ای که در حین فرایند ساخت از هیچ گونه محیط اسیدی یا بازی بهره گرفته نشده است.

وی با بیان اینکه زخم پوش ساخته شده نمونه داخلی نداشته و در مقایسه با نمونه‌های تجاری خارجی نیز از فرمولاسیون نوین و کارآمد تری ساخته شده که در تسریع بهبود زخم بسیار مؤثر است، گفت: کیفیت بالای محصول در مقایسه با نمونه‌های خارجی، قیمت تمام شده مناسب در مقایسه با نمونه‌های خارجی، داشتن دانش فنی بومی و عدم تأثیری پذیری عوامل خارجی همچون تحریم‌ها بر فرایند ساخت محصول از مزایای این محصول هستند.

وی با اشاره به کاربردهای پروژه گفت: این زخم پوش نوین در زخم‌های دیابتی، زخم‌های ناشی از جراحات و تروما و همچنین زخم‌های سوختگی قابلیت استفاده دارد.

به گزارش مهر، استاد راهنمای این طرح دکتر سعید صابر سمندری عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر و همکاران طرح دکتر نغمه عرب زاده و دکتر سارا احمدی پژوهشگران پسا دکتری دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده اند. این طرح در پژوهشکده فناوری‌های نو دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی و اجرا شده است.

کد خبر 5182629

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha