همه چیز درباره نوشتن SOP

در این مطلب همراه ما باشید تا نکاتی را برای نوشتن SOP یادآور شویم. البته شما می‌توانید بدون هیچ دغدغه‌ای این کار بسیار مهم را به ما بسپارید تا یک sop منحصر به فرد داشته باشید.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، اگر تابحال به دنبال تحصیل در یک دانشگاه خارجی بوده باشید، حتماً داشتن انگیزه نامه یا SOP را در شرایط اپلای برخی دانشگاه‌ها دیده‌اید. در واقع شما باید در انگیزه نامه خود توضیح دهید که هدف و انگیزه شما برای اینکه می‌خواهید در دانشگاه مورد نظر تحصیلات خود را ادامه دهید، چیست. نحوۀ نوشتن انگیزه نامه اهمیت بسیار زیادی دارد و فرایند اپلای فرد توسط دانشگاه مؤثر است. از این رو شما باید در نوشتن SOP دقت داشته باشید.
ارائه انگیزه نامه از این جهت برای دانشگاه‌ها اهمیت دارد که می‌خواهند با توجه به آن متوجه میزان علاقه شما به دانشگاه مورد نظر و ادامۀ تحصیل در آن شوند. برای نوشتن انگیزه نامه باید مهارت نوشتاری شما در زبان انگلیسی خیلی قوی باشد اما این مهارت به تنهایی کافی نیست و باید برای نوشتن SOP از یک استراتژی خاص استفاده کنید.
در ادامۀ این مطلب همراه ما باشید تا نکاتی را برای نوشتن SOP یادآور شویم. همچنین شما می‌توانید بدون هیچ دغدغه‌ای این کار بسیار مهم را به ما بسپارید تا یک sop منحصر به فرد داشته باشید.

SOP چیست؟

SOP مخفف شدۀ عبارت statement of purpose می‌باشد. اکثر دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجو در رشته‌هایی مانند مهندسی و مدیریت نیاز به انگیزه‌نامه‌ای از سمت شما دارند. علاوه بر دانشگاه‌ها سفارت برخی کشورها نیز برای دادن ویزای کاری و تحصیلی به شما انگیزه نامۀ شما را مطالعه می‌کنند.
همانطور که در قسمت قبلی نیز گفته شد هدف از نوشتن انگیزه نامه این است که دانشگاه مورد نظر هدف و انگیزه شما برای تحصیل در آن را دانشگاه را بداند.

دانشگاه‌ها از شما توقع دارند که به این سوالات پاسخ دهید. در واقع هیچ سوالی از شما پرسیده نمی‌شود اما مشخص شده است که معیارهای آن‌ها برای پذیرش دانشجو، این موارد ذکر شده است. باید به این موضوع دقت کنید که شما هیچ مصاحبۀ شخصی با دانشگاه نخواهید داشت و باید تمام حرف‌های خود را در انگیزه نامۀ خود بزنید. علاوه بر اینکه نوشتن انیگزه نامۀ خوب و قوی احتمال پذیرش شما را افزایش می‌دهد، همچنین ممکن است باعث شود که به شما scholarship یا کمک هزینۀ تحصیلی تعلق گیرد.

راهکارهایی برای نوشتن sop قوی

طبیعی است که هر فردی برای نوشتن sop هر آنچه که در ذهن دارد روی کاغذ پیاده کند و حتی گاهی از اینترنت کمک بگیرد. اما با راهکارهایی که در این قسمت بیان می‌کنیم شما به راحتی می‌توانید یک sop قوی و کامل بنویسید.

داستان گونه بنویسید

شما دوست دارید یک داستان خوب را بخوانید یا یک روزنامه خشک و خالی را؟ قطعاً شما خواندن یک داستان را انتخاب می‌کنید؛ چراکه جذابیت بیشتری دارد. درست که مطالب خبری تیترهای جالبی دارند اما همیشه یک داستان یا رمان شما را بیشتر جذب می‌کند چراکه باعث برانگیخته شدن احساس شما می‌شود و اشتیاق بیشتری را در شما ایجاد می‌کند.

شما باید حتماً یک دلیل قوی برای ادامۀ تحصیل در رشتۀ مورد نظر خود داشته باشید و زمانی که یک دلیل داشته باشید، می‌توانید برای آن یک داستان خوب، جذاب و احساسی پیدا کنید. نوشتن یک داستان خلاقانه باعث می‌شود که شما نسبت به دیگر داوطلبان جلوتر باشید.

Sop خود را با دانشگاه مورد نظر تطبیق دهید

برخی دانشجویان برای ادامۀ تحصیل به چند دانشگاه مختلف درخواست می‌دهند و برای تمام آن‌ها تنها یک sop تنظیم می‌کنند. این کار یک اشتباه بزرگ است. شاید از نظر شما دانشگاه‌ها تفاوتی با هم نداشته باشند اما در واقع با هم تفاوت دارند و معیارهای آن‌ها و نحوۀ سنجش معیارها نیز متفاوت است. هر کدام از آن‌ها ویژگی‌ها، نقاط قوت و ضعف و شعارهایی دارند که شما باید انگیزه نامۀ خود را با این موارد مطابقت دهید. برای این کار اولین قدمی که باید بردارید این است که شناخت کامل از دانشگاه و فرهنگ آن داشته باشید تا بتوانید اهداف و ویژگی‌های خود را به گونه‌ای بیان کنید که کمیته بررسی با خواندن آن‌ها به این نتیجه برسد که می‌توانید به طور کامل خود را با دانشگاه و شرایط آن تطابق دهید.

خود را خاص و متمایز نشان دهید

شما باید تمام چیزهایی که می‌خواهید در sop خود بنویسید را به گونه‌ای خاص بیان کنید. به طوری که از نظر کمیته بررسی تأثیر گذار باشد. به عنوان مثال این که شما به دلیل علاقه‌ای که به این رشته دارید آن را انتخاب کرده‌اید، نمی‌تواند یک دلیل خاص باشد. در واقع شما باید بگویید که چگونه با ادامه تحصیل در این رشته کامل می‌شوید، چه اهدافی برای آن دارید. در حقیقت شما باید پاسخ سؤال‌ها را طوری بدهید که فراخور و مناسب باشد.

با لحن رسمی اما مکالمه وار بنویسید

Sop را به دو صورت می‌توان نوشت: یا فوق العاده رسمی یا فوق العاده دوستانه و گرم.
برخی با خود تصور می‌کنند که sop باید لحنی بسیار رسمی داشته باشد. اما یک sop خوب باید هر دو فاکتور رسمی بودن و دوستانه بودن لحن را در خود داشته باشد. در واقع این نوشته باید به گونه‌ای باشد که شما انگار دارید با شخصی صحبت می‌کنید ولی از گفتن کلمات عامیانه پرهیز می‌کنید.

از بیان نواقص خود نهراسید

همه می‌دانند که انسان یک موجود افسانه‌ای به نقص نمی‌باشد و قطعاً نواقصی دراد. پس بهتر است که شما خودتان نواقصتان را بیان کنید. به عنوان مثال اگر یک پیشینۀ ضعیف دارید یا اینکه فاصلۀ زیادی بین مقاطع تحصیلی شما افتاده است را ذکر کنید. و مهم‌تر از آن این است که به جای اینکه این نقص یا اشتباه خود را توجیه کنید بیان کنید که از آن درس گرفته‌اید. این نکته نیز مهم است که کمیته بررسی اطلاعات بیشتری در مورد نحوۀ نوشتن انگیزه نامه دارد و شما تنها با تعریف کردن نمی‌توانید هیچ تأثیری روی آن‌ها بگذارید.

به درستی خود را به تصویر بکشید

Sop که شما می‌نویسید باید به گونه‌ای باشد که شخصیت و رفتار شما را نشان دهد. ویژگی‌هایی را در زیر بیان می‌کنیم که شما باید این ویژگی‌های خود را به طور کامل و مناسب شرح دهید.
شما باید بگویید که به رشته‌ای که انتخاب کرده‌اید علاقه دارید. نشان دهید که دانشجویی باهوش هستید که می‌توانید بار سنگین برنامه‌های آموزش آکادمیک را به دوش بکشید. خود را مشتاق دوره‌های آموزشی جدید نشان دهید. بگویید که می‌توانید یک دورۀ آموزش را در محدودۀ زمانی استاندارد خود به پایان برسانید. بگویید که می‌توانید مهارت‌ها و دانشی که در طول تحصیل خود کسب می‌کنید، را در شغل آینده‌تان به کار بگیرید. در پایان شما باید آنقدر در نگارش توانا باشید که بتوانید تمام این توصیفات و سوالاتی که باید پاسخ دهید را در قالب یک انگیزه نامه بیان کنید.

نتیجه گیری

تمام دانشگاه‌های معتبر برای پذیرش دانشجوها نیاز به ارائه انگیزه نامه‌ای از سمت داوطلب دارند تا متوجه انگیزه و هدف داوطلب برای تحصیل در آن دانشگاه شوند. در اصل اعتبار دانشگاه به دانشجوهای آن است و دانشگاه‌ها نمی‌توانند بدون بررسی برخی جوانب، دانشجوها را پذیرش کنند. برای همین در شرایط پذیرش این دانشگاه‌ها موردی است به نام sop یا انگیزه نامه که در این مقاله آن را تعریف کرده و گفتیم که هدف از نوشتن آن چیست. همچنین نکات مهم در مورد نوشتن آن و سوالاتی که باید در محتوای آن پاسخ داده شود را ذکر کردیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. شما می‌توانید نوشتن sop خود را به ما بسپارید. کارشناسان این کار را به بهترین نحو انجام می‌دهند و در نهایت یک انگیزه نامه قوی برای شما تنظیم می‌کنند.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

کد خبر 5191209

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 7 =