ناتوانی در صید مروارید گردشگری از دریاچه لوت

کرمان - دریاچه لوت، دو ساله شد دریاچه‌ای که خورشید آغاز سه سالگی اش از پشت کلوت ها طلوع کرد اما چشم‌های خواب آلود ما برای استفاده مناسب از این ظرفیت بی نظیر و موقت باز نشد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: دکتر عباس تقی زاده*: دریاچه لوت، دو ساله شد. دریاچه‌ای که با خروش رود شور در فروردین ۹۸ شکل گرفت و شگفتی ساز شد خورشید آغاز سه سالگی اش از پشت کلوت ها طلوع کرد اما چشم‌های خواب آلود ما برای استفاده مناسب از این ظرفیت بی نظیر و موقت باز نشد.

گردشگری در لوت بر همان مدار سابق می چرخد. حتی ثبت جهانی لوت هم باعث نشد نگاه مدیران از سطح بخش گرفته تا شهرستان و استان و کشور به شهداد تغییر چندانی کند فقط سطح و میزان اظهار شگفتی از جاذبه‌های لوت قدری بالاتر رفت. ممکن است در نخستین توضیح و جوابیه به آمار تعداد بوم گردی‌ها و آمار گردشگران و فعال شدن معین اقتصادی و … اشاره شود اما ایکاش گفته شود که طرح مدون و راهبردی برای لوتِ پس از ثبت جهانی چیست؟

برای دریاچه لوت چه برنامه‌ای داشتند و دارند؟ معین اقتصادی برای گردشگری دریاچه لوت چه کرد؟ آنها (معین) که هواپیما دارند و تخصصشان کار هوایی است برای بازدید هوایی از این جاذبه منحصر بفرد چه کردند؟ چه کسانی و رسانه‌هایی نخستین تصاویر و کلیپ‌ها را از این اثر بی نظیر تولید و منتشر کردند ما حتی در این حوزه هم عقب افتادیم. از جاده چه خبر؟ برای جاده‌ای که بسیار راهبردی است و فاصله زابل به کرمان و فاصله افغانستان به آب‌های خلیج فارس را کوتاه می‌کند چه برنامه‌ای تدوین شده است و چرا پس از دو سال از فاز مطالعه و مشاوره خارج نشده است؟

مسلماً شیوع کرونا مانعی بزرگ برای صنعت گردشگری بود اما فراموش نکنیم که از فروردین ۹۸ تا اسفند ۹۸ دستکم ۱۰ ماه از کرونا در ایران خبری نبود و حتی پس از آن هم اقلیم و شرایط لوت کمترتحت تأثیر کرونا قرار گرفت و انصافاً اگر این دریاچه و موقعیت در استانی دیگر بود اوضاع همین بود که هست.

شهداد و لوت همچنان برای خیلی‌ها که تصمیم گیر هستند یک منطقه خیلی دور به شمار می‌رود و تعریف و تصویر لوت همان تصویر کلیشه‌ای است. یادم رفت بگویم هنوز سال‌ها پس از ثبت جهانی لوت در شهداد یک آئین و مراسم در این خصوص برگزار نشده و ثبت جهانی مفهومی غریب و کم معنا برای مردم این دیار دارد.

لوت، بین چندین استان مشترک است و باید بر اساس مقررات ثبت جهانی برای آن برنامه ریزی کرد اما دریاچه لوت در محدوده جغرافیایی بخش شهداد کرمان قرار دارد و انتظار می‌رفت برنامه ریزی بهتری در خصوص ظرفیت‌های مختلف آن انجام شود. باید اعتراف کرد در صید مرواریدهای گردشگری از دریاچه لوت ناتوان بودیم هر چند که بهانه و توجیه برای ناتوان‌ها وجود دارد.

استاد دانشگاه و مدیرکل روابط عمومی استانداری کرمان

کد خبر 5191259

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 10 =