شاغلان صنعت ماهیان سردابی، قربانی منفعت‌طلبی عده‌ای خاص شدند!

عضو هیأت مدیره اتحادیه سراسری ماهیان سردابی گفت: شاغلان این صنعت قربانی منفعت طلبی عده‌ای خاص با پشتوانه برخی مدیران شیلات شده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، عمار صالحی فارسانی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان این که در سال‌های نه چندان دور؛ کل نیاز به تخم چشم زده ماهی قزل آلا در کشور تولید می‌شد، افزود: در مقطعی قرار شد با واردات تخم چشم زده؛ اصلاح و تنوع ژنتیکی در ماهیان کشور ایجاد شود، اما چون واردات سودآور بود؛ این کار ادامه یافت و تا پیش از سال ۹۴؛ تخم‌هایی که وارد شد بدون داشتن گواهی سازمان دامپزشکی و آلوده به ویروس‌های VHS، IHN و IPN بود.

وی اضافه کرد: به دلیل آلوده شدن بیشتر مزارع تکثیر کشور با این ویروس‌ها به بزرگترین وارد کننده تخم چشم زده تبدیل شده ایم و خسارات بسیار بزرگی به این صنعت وارد شده است.

برخی مسئولان شیلاتی در برابر تولیدکنندگان سنگ اندازی کردند

صالحی فارسانی گفت: البته برخی از تولیدکنندگان به کار خود با مشکلات بسیار ادامه دادند در حالی که برخی افراد در شیلات در مقابل آن‌ها سنگ اندازی کردند.

وی افزود: تولید داخلی تخم چشم زده در سال ۹۷- ۹۸ حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیون عدد بوده است.

عضو هیأت مدیره اتحادیه سراسری ماهیان سردابی گفت: با اختصاص ارز دولتی به وسیله شیلات برای واردات تخم چشم زده، تیر خلاص به تولید کنندگان داخلی زده شد و به جای این که یارانه دولتی به مصرف کننده نهایی برسد به وارد کننده پرداخت شد.

صالحی فارسانی گفت: اگر پروار کننده تخم ایرانی می‌خرید؛ یارانه دریافت نمی‌کرد، اما اگر تخم خارجی می‌گرفت به آن یارانه اختصاص می‌یافت.

وی گفت: تا پیش از اختصاص ارز دولتی؛ هزار عدد تخم چشم زده ۱۵ یورو قیمت داشت، اما به محض اختصاص ارز دولتی؛ هر هزار تخم ۳۰ یورو شد.

صالحی فارسانی اظهار داشت: سه میلیون یورو ارز دولتی مربوط به شهریور ۹۸ بیش اظهاری شده که بیشتر آن مربوط به دو شرکت است که در حقیقت یک شرکت هستند و بیش از ۸۰ درصد واردات تخم چشم زده را انجام می‌دهند که محصول یک شرکت فرانسوی است.

وی گفت: در سال ۱۴۰۰ تولید کنندگان تخم چشم زده؛ ظرفیت پاسخگویی به نیاز داخلی را دارند، اما باید پرسید شیلات برای تولید کننده و تکثیر کننده داخلی چه کمکی کرده است؟

عضو هیأت مدیره اتحادیه سراسری ماهیان سردابی افزود: شیلات ارز دولتی را به شرکت خارجی ندهد بلکه به پروارکننده داخلی پرداخت کند، زیرا اگر ارز دولتی به تولید کننده داخلی اختصاص داده می‌شد، به هر کدام به ازای هر تن ماهی دو میلیون تومان یارانه تعلق می‌گرفت.

صالحی فارسانی گفت: حدود ۶۰۰ میلیون عدد تخم چشم زده در سال‌های ۹۷ و ۹۸ با ارز دولتی وارد کشور شد که عرضه و تقاضا را به هم ریخت و به تولید داخل خیانت شد.

وی افزود: به این دلیل پروارکننده تا شش ماه پیش ماهی را با ضرر می‌فروخت، چون ماهی زیاد بود.

صالحی فارسانی گفت: نیازی به ۳۲۰ میلیون تخم چشم زده نداشتیم، اما ارز بازی بود و وارد کننده اگر تخم را دور نیز می‌انداخت سود می‌کرد.

وی افزود: نیاز کشور سالانه ۲۵۰ میلیون تخم چشم زده است.

عضو هیأت مدیره اتحادیه سراسری ماهیان سردابی گفت: برای واردات تخم چشم زده از تست PCR استفاده می‌شود که این تست دقت کاملی ندارد.

صالحی فارسانی افزود: افرادی خود را دلسوز صنعت آبزی پروری می‌دانند که ۹ ساعت پشت در اتاق وزیر سابق برای دریافت مجوز صادرات غذای ماهی می‌نشستند.

وی گفت: با توجه به این که ۶۰ تا ۷۰ درصد هزینه تولید ماهی مربوط به خوراک است، برخی سویا و آرد را با ارز دولتی می‌گرفتند و با ارز آزاد به کشورهای دیگر صادر می‌کردند.

صالحی فارسانی افزود: مگر ما اقیانوس داریم که پودر ماهی و پودر گوشت صادر می‌کنیم، اما از طرف دیگر کشتی‌های چینی را وارد خلیج فارس می‌کنیم که ماهی‌های ما را جارو کنند.

وی گفت: علت گرانی ماهی؛ افزایش قیمت خوراک است.

حسینعلی عبدالحی معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات نیز در این برنامه گفت: تا سال ۹۴ واردات تخم چشم زده ماهی قزل آلا نداشتیم و مجوزی در این زمینه صادر نمی‌شد، اما از سال ۹۴ اتحادیه‌های تولید کننده ماهی قزل آلا تقاضای واردات دادند و بر این اساس واردات آغاز شد.

اگر متقاضی برای تخم چشم زده وجود نداشته باشد؛ امکان واردات آن نیست

وی با بیان این که ۷۶ هزار میلیارد ریال معادل ۳۰۰ میلیون دلار؛ ارزش جاری صنعت پرورش ماهی در کشور است افزود: در این زمینه بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است.

عبدالحی گفت: صنعت ماهی کشور ۲۲ هزار نفر شاغل دارد و واردات تخم چشم زده بر اساس تقاضای پرورش دهندگان به وسیله شرکت‌های حقوقی انجام می‌شود.

وی افزود: تقاضای بخش خصوصی؛ دلیل واردات است، زیرا اگر متقاضی برای تخم چشم زده وجود نداشته باشد؛ امکان واردات آن نیست.

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات گفت: البته واردات؛ ایرادهایی دارد، اما صنعت پرورش ماهی را توسعه داده است.

عبدالحی افزود: تولید داخلی تخم چشم زده پاسخگوی نیاز کشور نیست و در بخش خصوصی تخمی که توان رقابت با محصول وارداتی را داشته باشد تولید نمی‌شود، البته بخشی در حال رقابت هستند.
وی گفت: فقط در مقطع یک ساله؛ ارز دولتی به واردات تخم چشم زده اختصاص داده شد که نباید برای حمایت از تولید داخل؛ این کار انجام می‌شد و من با آن مخالف بودم.

عبدالحی افزود: مجموع ارزی که برای واردات تخم چشم زده قزل آلا اختصاص یافت؛ چند میلیون یورو است و پنج میلیون یورویی که گفته می‌شود در این زمینه گم شده است، صحت ندارد و سازمان‌های نظارتی می‌توانند این را بررسی کنند.

وی گفت: در سازمان شیلات تلاش کردیم تولید داخلی را احیا کنیم و بر این اساس با دانشگاه اصفهان برای تولید تمام ماده تفاهم نامه امضا کرده ایم.

کد خبر 5194524

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha