خروج ۲۱ درصد بیماران کرونایی از قرنطینه/ ماموریت وزارت بهداشت

دبیر قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا گفت: بیش از ۵۳۸ هزار مورد نقض قرنطینه در کشور صورت گرفته که به طور متوسط ۲۱ درصد از مبتلایان به کووید ۱۹ را شامل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، بابک دین پرست دبیر قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا، با بیان اینکه یکی از موانع جدی در کنترل اپیدمی بیماری کرونا، تداوم زنجیره این بیماری است، افزود: در این خصوص مقرر شد جلسات روزانه ستادهای استانی و شهرستانی به صورت مرتب برگزار و با بازرسی‌های دقیق و کارشناسی شده و با نظارت کمیته عالی نظارت وزارت بهداشت، موارد نقض قرنطینه را به صورت مستمر به کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا گزارش تا پس از جمع بندی، حسب قانون برخوردهای لازم قانونی با ناقضین قرنطینه صورت گیرد.

دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا، با تشریح جزئیات بیشتر موارد نقض قرنطینه در فروردین ماه امسال گفت: طبق گزارش سازمان حراست کل کشور ۲۱ هزار بیمار کرونایی مقررات قرنطینه را نقض و با توجه به تکراری بودن موارد نقض از یک تا ۱۴ بار، توسط این افراد در کل حدود ۵۳۸۶۶۶ مورد نقض قرنطینه در کشور صورت گرفته که به طور متوسط ۲۱ درصد از مبتلایان به کووید ۱۹ را شامل می‌شود.

دین پرست با بیان جزئیات مربوط به ابعاد نقض قرنطینه از سوی مبتلایان گفت: متأسفانه شاهد این موضوع هستیم که افراد مبتلا به کرونا با علم به داشتن بیماری اقدام به سفر نموده اند که این امر در گسترش زنجیره بیماری تأثیر مثبت داشته است.

دین پرست اظهار کرد: در ۵۴۳ فقره از موارد نقض قرنطینه در ایام فروردین ماه، مسافتی بیش از هزار کیلومتر طی شده است.

دبیر قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا در همین زمینه افزود: در ۴۱۹۲ مورد از نقض قرنطینه‌ها که حدود (۹ درصد) از موارد نقص است، متخلفان بیش از ۵۰۰ کیلومتر تردد داشته اند.

دین پرست، همچنین با اشاره به بیش از ۱۰۰ کیلومتر طی مسافت در ۳۹۳۶۷ مورد از نقض قرنطینه‌ها که معادل (۷ درصد) از موارد نقض قرنطینه است، گفت: در ۴۳۳۵۶ فقره از موارد نقض قرنطینه که حدود (۸ درصد) از کل مجموعه نقص قرنطینه‌ها است، حدوداً بیش از ۵۰ کیلومتر تردد، واقع شده است.

معاون وزیر کشور، بیش از ۲۰ کیلومتر طی مسافت را متعلق به ۱۲۰۲۳۵ مورد از نقص قرنطینه‌ها؛ یعنی (۲۲ درصد) از کل موارد نقص برشمرد و افزود: در ۳۳۰۹۷۳ مورد یعنی (۶۱ درصد) از کل موارد نقص، کمتر از ۲۰ کیلومتر تردد یا طی مسافت صورت گرفته است. که در این خصوص هم باید با هماهنگی استانداری‌ها، نیروهای ناجا و وزارت بهداشت؛ بتوانیم افراد مبتلا به کووید را شناسایی و از انتقال ویروس به شهرهای دیگر جلوگیری کنیم.

دین پرست با اظهار اینکه یکی از مکانیسم‌های عملیاتی در کنترل و قطع زنجیره بیماری، اتصال تمامی دستگاه‌های اجرایی، نهادها و سازمان های دولتی و غیردولتی و نظارتی کشور به سامانه مدیریت مراجعین است؛ گفت: در این خصوص طبق مستندات موجود، ۹۲ دستگاه اجرایی تاکنون در سامانه مدیریت مراجعین عضو شده اند با همکاری این دستگاه‌ها، در این مدت؛ یک میلیون و ۱۳۶ هزار و ۱۳۰ مورد استعلام توسط آن ۹۴ دستگاه انجام شده است و در نتیجه آن، جواب تعداد یک میلیون ۱۲۵ هزار و ۷۵۷ مورد استعلام مراجعین و متقاضیان دریافت خدمات (معادل ۹۹ درصد) منفی و پاسخ ۱۰۳۷۳ مورد استعلام (برابر یک درصد) مثبت (کرونا مثبت) بوده که از ورود آنها به داخل دستگاه‌ها و سازمان ها و یا ارائه خدمت به آنها جلوگیری و ممانعت به عمل آمده است.

وی اضافه کرد: با این حال هنوز تعداد ۱۸ دستگاه اجرایی زیرمجموعه قوای مجریه و مقننه و همچنین دیگر نهادها، تاکنون به سامانه مدیریت متصل نشده اند.

معاون وزیر کشور با اظهار اینکه ضرورت دارد با هدف شناسایی دقیق و بهتر بیماران کرونایی، این دستگاه‌ها در اسرع وقت نسبت به عضویت در سامانه مدیریت متصل اقدام کنند؛ گفت: در صورت عدم اجرای این موضوع، مقرر شده است که سازمان حراست کل کشور، بدواً نسبت به توجیه مسئولین ذیربط دستگاه‌های مذکور برای اجرای مصوبه ظرف یک هفته اقدام و در صورت استنکاف از این امر، عوامل اصلی دستگاه‌ها و نهادهای سهل انگار را جهت معرفی به مراجع قضائی، به قرارگاه عملیاتی اعلام خواهد نمود.

دین پرست همچنین گفت: تاکنون مراکز بهداشتی درمانی و آزمایشگاه‌های تحت پوشش و مدیریت یک وزارتخانه، یک سازمان، یک بانک و همچنین تعدادی از مراکز مرتبط با وزارت بهداشت، (اعم از دولتی و غیردولتی)، کماکان از اتصال به سامانه مذکور و ثبت اطلاعات مربوط به بیماران کرونایی استنکاف می‌ورزند.

وی گفت: در جلسه قرارگاه مقرر شد وزارت بهداشت با دریافت اطلاعات و مشخصات دقیق مراکز متخلف از سازمان حراست کل کشور، نسبت به پیگیری موضوع اقدام و تمهیدات لازم را در راستای اتصال مراکز مذکور به سامانه مربوطه، حداکثر ظرف مدت یک هفته اقدام نمایند و در صورت عدم تمکین مسئولین ذیربط مراکز موصوف از مصوبه قرارگاه، در پایان مهلت مقرر، این گروه از متخلفین نیز به مراجع قضائی معرفی خواهند شد.

کد خبر 5197031

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =