غنای بالای ذخایر ژنتیکی گل و گیاهان بومی ایران

رئیس انجمن علمی گیاهان زینتی با تاکید بر غنای بالای ذخایر ژنتیکی گل و گیاهان بومی ایران خواستار بهره‌برداری اصولی از این منابع در راستای تولید پایدار گل و حفاظت از منابع ژنتیکی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از انجمن علمی گل و گیاهان زینتی ایران، پژمان آزادی با اشاره به وجود ذخایر فراوانی از گل‌های زینتی از جمله گونه‌های مختلف زنبق در استان‌های شمال شرقی، مرکز و غرب کشور، لاله واژگون در مناطق غرب و شمال شرقی کشور و حتی کرمان و گل جام زرین در غرب و شمال کشور اظهار داشت: این گیاهان بخشی از ذخایر ژنتیکی باارزش کشور هستند که در صورت برداشت بی رویه و غیر اصولی به مرور نابود می‌شوند. اما با بهره‌برداری علمی و اصولی از آنها ضمن ایجاد زمینه‌ای مناسب برای درآمدزایی در حوزه گل و گیاه، کمک شایانی به شناسایی، حفاظت و تنوع بخشی به این منابع ژنتیکی باارزش می‌شود.

لزوم ایجاد بانک ژن گل و گیاهان زینتی بومی

وی با اشاره به فعالیت مراکز تحقیقاتی مختلف از جمله پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی در محلات و پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد در زمینه حفاظت، ارزیابی و تولید پایدار گیاهان زینتی اظهار داشت: در حال حاضر دانش بهره گیری از ذخایر ژنتیکی و دانش به نژادی ارقام تجاری را در اختیار داریم که لازم است در گیاهان بومی هم از آن استفاده کنیم.

رئیس انجمن گل و گیاهان زینتی ایران در بیان راهکارهایی که می‌توانند به بهره‌برداری اصولی از گل و گیاهان بومی در کشور کمک کنند، با اشاره به ظرفیت مغفول مانده در کارآفرینی و اشتغالزایی دانش بنیان گفت: ایجاد بانک ژن گل و گیاهان زینتی بومی چه در محل رویشگاه‌های طبیعی و چه در مراکز بانک ژن، استفاده و معرفی گیاهان زینتی بومی در فضای سبز شهرها و ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه به نژادی گیاهان زینتی و معرفی ارقام جدید از جمله راهکارهای مؤثر در توسعه این بخش است.

به گفته آزادی، با ایجاد شرکت‌های دانش بنیان و سرمایه‌گذاری در تولید تجاری گل و گیاهان بومی که مستلزم دسترسی به منابع ژنتیکی این گیاهان است، ضرورت حفظ منابع ژنتیکی موجود و حمایت از بانک‌های ذخایر ژنتیکی هم جدی‌تر گرفته شود.

وی با بی مورد دانستن برخی ابراز نگرانی‌ها در خصوص بهره برداری از ذخایر گیاهان زینتی بومی گفت: رها کردن و عدم بهره‌برداری از گیاهان باارزش بومی، هیچ کمکی به حفظ آن‌ها و حراست از محیط زیست نمی‌کند بلکه زمینه را برای جولان سودجویان و برداشت غیر اصولی و نهایتاً نابودی این منابع فراهم می‌کند. در حالی که با بهره‌برداری علمی و آینده‌نگرانه از آنها ضمن درآمدزایی و کمک به معیشت کشاورزان در مناطق مختلف کشور به توسعه برنامه‌های به نژادی و ایجاد ارقام متنوع جدید این گیاهان کمک می‌شود.

توسعه علمی و دانش بنیان صنعت گل و گیاه ایران

آزادی با اشاره به فعالیت‌های متنوع انجمن گل و گیاهان زینتی در توسعه علمی و دانش بنیان صنعت گل و گیاه ایران، اظهار داشت: این انجمن علاوه بر برگزاری کنگره‌های ملی و بین‌المللی گل و گیاهان زینتی و مراسم‌هایی مثل بزرگداشت روز ملی گل و انتشار نشریات مختلف و خبرنامه‌های دوره‌ای، سلسله وبینارهای علمی ماهانه‌ای را هم برای انتقال دانش تخصصی و یافته‌های جدید علمی و کمک به استارت‌آپ‌های این حوزه تدارک دیده که بحث سرمایه‌گذاری اصولی در گلخانه‌ها و فضای سبز، فرصت‌ها و چالش‌های کشت بافت و معرفی گیاهان زینتی بومی از جمله موضوعات این وبینارها است.

وی در آستانه ۲۵ خردادماه، روز ملی گل خاطرنشان کرد: مراسم روز ملی گل امسال در قالب وبیناری با موضوع «گل و گیاهان بومی با تکیه بر بافت تاریخی طهران» با مشارکت انجمن علمی گل و گیاهان زینتی ایران برگزار می‌شود و در آن ضمن معرفی گل و گیاهان بومی و بررسی ظرفیت‌ها و چالش‌های بهره‌برداری از این منابع، مزایای استفاده از آنها در عمارت‌ها و مجموعه‌های تاریخی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

عضو هیئت مدیره پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به گردش مالی ۳۰۰ میلیارد دلاری حوزه گل و گیاه دنیا و سهم اندک ایران از این بازار رو به گسترش گفت: گل و گیاهان زینتی صرفنظر از ارزش فوق العاده اقتصادی در حفظ محیط زیست و همچنین شادی و سلامت روانی جامعه نیز از اهمیت خاصی برخوردارند که طی پژوهش‌ها و مقالات متعدد علمی بر این جنبه از فواید گل و گیاهان تاکید شده است.

وی یکی از مؤثرترین راهکارهای تولید پایدار و رونق حوزه گل و گیاهان زینتی ایران را استفاده از گیاهان بومی در فضای سبز شهرها عنوان کرد که به دلیل سازگاری با آب و هوای محیط به کاهش اثرات گازهای گلخانه‌ای و حفاظت محیط زیست هم کمک می‌کنند.

رئیس انجمن گل و گیاهان زینتی ایران با دعوت از عموم علاقمندان به شرکت در وبینار روز ملی گل که ۲۵ خرداد ماه از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۳:۳۰ در این نشانی الکترونیکی برگزار می‌شود ابراز امیدواری کرد که برگزاری این رویداد بتواند در معرفی ظرفیت‌ها و ضرورت‌های بهره‌برداری از گل و گیاهان زینتی بومی، حفظ منابع ژنتیکی موجود و رونق تولید و صادرات در این حوزه مؤثر باشد.

کد خبر 5234635

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 3 =