نشست گروه ۷ و حقایق نظام سرمایه‌داری

نشست هفت کشور صنعتی دنیا که روز گذشته در انگلیس به کار خود پایان داد با تصمیمات و ادعاهایی همراه بود که بیش از هر چیز حقایق نظام سرمایه داری را فاش می کند.

خبرگزاری مهر ـ گروه بین‌الملل: سران گروه ۷ در حالی در انگلیس گرد هم آمدند که مدعی حل بحران‌های جهانی از جمله در حوزه اقتصادی و مقابله با بحران کرونا هستند. این ادعاها در حالی مطرح می شود که در وادی عمل، تصمیماتی قابل تامل در این نشست اتخاذ و اعلام شده است.

نخست آنکه در حالی که بحران کرونا جهان را فرا گرفته و مسئولیت همگانی، هماهنگی و کمک برای مقابله با این بحران در سراسر جهان است؛ اعضای گروه ۷ به رهبری آمریکا با تامین هزینه‌های واکسیناسیون کرونا در کشورهای فقیر مخالفت کردند.

این مخالفت در حالی صورت گرفته که کشورهای اروپایی و آمریکا با خرید بیش از اندازه واکسن کرونا موجب کمبود جهانی واکسن شده‌اند که به افزایش بیشمار قربانیان کرونا منجر خواهد شد.

این رفتار مجریان نظام سرمایه داری سندی آشکار بر ماهیت لیبرالیستی و کاسب کارانه نظام سرمایه داری است که در آن، جان انسان‌ها هیچ ارزشی نداشته و صرفا منافع اقتصادی و برتری جهانی اش را پیگیری می‌نماید و در این راه حاضر به نسل کشی در اقصی نقاط جهان هستند.

دوم آنکه گروه ۷ در حالی ادعای اقدام برای حل بحران اقتصادی جهانی را سر می‌دهد که در حوزه اقتصادی نیز تصمیمات قابل تاملی در نشست گروه ۷ اتخاذ شده است.

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در دومین روز از نشست سران صنعتی جهان موسوم به گروه ۷ طرحی ۴۰ تریلیون دلاری برای مقابله با قدرت رو به رشد چین در جهان پیشنهاد داد. این اقدام نشان می‌دهد که ادعای تجارت آزاد و اقتصاد برای همه، صرفا شعاری از سوی نظام سرمایه داری برای استعمار و سلطه بر سایر کشورهاست چنانکه آنها پذیرنده استقلال و جهانی شدن اقتصاد سایر کشورها نیستند و صرفا مفهوم تجارت آزاد از نظر آنها یعنی کسب منافع برای آنها.

تا زمانی که سلطه گری و منفعت طلبی نظام سرمایه داری محقق شود تجارت آزاد قابل پذیرش است و در غیر این صورت با هر استقلال و توسعه و تجارت اقتصادی که ورای خواست آنها باشد مخالفت می‌کنند.

نکته مهم آنکه تروریسم اقتصادی با محوریت آمریکا که در قالب تحریم ها علیه سایر کشورها اعمال می‌شود از عوامل نابسامانی‌های اقتصادی جهان است در حالی که حاضران در این نشست نه تنها سخنی از لزوم لغو تحریم‌ها نگفته اند بلکه همچنان بر اصل اعمال تحریم علیه سایر کشورها تاکید کرده‌اند که خود سندی بر واهی بودن ادعای آنها مبنی بر تلاش برای کمک به حل بحران اقتصادی جهان است.

این نوع رفتارها نشان می‌دهد که تحریم‌های اعمال شده علیه سایر کشورها توسط آمریکا و شرکایش نه بر اساس ادعای امنیت و صلح جهانی و یا زمینه سازی برای جهانی امن و تجارت آزاد بلکه در چارچوب یک جانبه گرایی نظام سرمایه داری صورت می‌گیرد و در این راه حتی حاضر به کشتار و نسل کشی در سایر کشورها هستند که اعمال تحریم‌های غذایی و دارویی علیه سایر کشورها نمودی از این رفتار است.

مصوبات اقتصادی نشست گروه ۷ این مهم را اثبات می کند که غرب هرگز به دنبال چند جانبه گرایی و پذیرش حق تجارت آزاد برای سایر کشورها نیست بلکه روابطی یکجانبه بر اساس وابسته سازی و سلطه بر سایر کشورها را دنبال می‌کند؛ دیدگاهی استعماری و سلطه گرایانه که راهکار مقابله با آن، تکیه بر داشته‌های داخلی به جای چشم داشت به خارج است که ایمنی کشور در برابر تحریم و تهدیدات نظام سرمایه داری را به همراه خواهد داشت.

مصوبات نشست گروه ۷ ضرورت اتحاد بیشتر و حتی ایجاد باشگاه تحریم شدگان در برابر تحریم کنندگان را برای پایان دادن به یک جانبه گرایی نظام سرمایه امری ضروری می‌نماید که در کنار تحقق اهداف اقتصادی کشورها می‌تواند مولفه ای برای تحقق چند جانبه گرایی و مقابله با رفتارهای سلطه گرایانه نظام سرمایه باشد.

کد خبر 5234662

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =