هفدهمین شماره‌ «سیاست‌نامه» با نگاهی ویژه به نیچه منتشر شد

هفدهمین شماره‌ «سیاست‌نامه» مجله تخصصی اندیشه سیاسی با پرونده ای به مناسبت صد و بیستمین سالگرد درگذشت فردیش نیچه منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، هفدهمین شماره‌ «سیاست‌نامه» مجله تخصصی اندیشه سیاسی با طرح جلدی از فردیش نیچه منتشر شد. از مطالب مهم این شماره می‌توان به شش مصاحبه‌ی اختصاصی با شش نیچه‌شناس برجسته، گفت‌وگوی تفصیلی با یدالله موقن درباره‌ روشنگری و روشنفکران، جشن‌نامه‌ هشتادوهشتمین سال‌روزِ تولد حسین نصر، ترجمه‌ «خاطرات جنگ» به قلم سارتر برای نخستین بار و... اشاره کرد.

سر مقاله این شماره با عنوان «مسلمان مارکسی» به قلم حامد زارع، مدیرمسئول و سردبیر سیاست‌نامه به نگارش درآمده و جایگاه و پایگاه علی شریعتی در روشنفکری معاصر را مورد توجه قرار داده است. فصل دوم مجله با عنوان یادداشت مطالب متنوعی را شامل می‌شود که از جمله آن می‌توان به بحثی درباره روشنفکری دینی ایران و تقابل آن با هویت ایرانی از کاظم آذری سیسی با عنوان «ایران ققنوس جهان است» اشاره کرد. «حسرت اتحاد مجدد جماهیر» از دیگر مطالب این بخش به قلم محمود کمال آرا است که توهم توطئه با زبان سری کا.گ. ب و جاسوسی ایدئولوژیکی شوروی را دستمایه بررسی قرار داده است. «فروغی در کسوت مترجم» از دیگر خواندنی‌‍‌های این بخش است که به قلم محسن نیک بین نوشته شده و رساله «طغیان ارامنه» با ترجمه «محمد علی فروغی» را مورد توجه قرار داده است.

پرونده این شماره از سیاست‌نامه با عنوان «ساعی ساحت سنت» یه جشن‌نامه هشتاد سالگی «حسین نصر» اختصاص یافته است. در این بخش مطالبی از غلامحسین ابراهیمی دینانی، شهین اعوانی و گفت و گویی با غلامرصا اعوانی با عنوان«رفیق شفیق طریق راه حق» برای خوانندگان آورده شده است. بخش «کارنامه» در سیاست‌نامه هفدهم به گفت وگو با یدالله موقن با عنوان «خصومت روشنفکری با روشنگری» اختصاص یافته است. در بخش «رساله» این شماره نیز معنای دروغ مصلحت آمیز در گلستان در مطلبی با عنوان «سیاست مصلحت» مورد واکاوی قرار گرفته است. داستان جلد، نقد، جستار، یادبود، کتابچه، کتاب فصل و کتاب‌شناسی از دیگر بخش‌های سیاست‌نامه هفدهم را تشکیل می‌دهند.

هفدهمین شماره‌ «سیاست‌نامه» با سردبیری حامد زارع در ۲۴۴ صفحه با قیمت ۵۰ هزار تومان منتشر شده است.

کد خبر 5234729

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 5 =