آتش سوزی مراتع ممسنی توسط یک دامدار شروع شد

شیراز - مدیر روابط عمومی منابع طبیعی فارس گفت: یک دامدار ساکن شهرستان ممسنی با آتش زدن اراضی مرتعی تنگ آب موجب تخریب و خسارت شدید به درختان جنگلی و عرصه‌های منابع طبیعی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آرش مهدی گفت: دامدار متخلف ساکن این منطقه (تنگ آب ممسنی) به قصد تبدیل عرصه‌ها به باغ دیم با آتش کشیدن عرصه‌های جنگلی بلوط و بنه بصورت عمدی موجب سوختن و از بین رفتن پوشش‌های گیاهی و جانوری و گونه‌های ارزشمند مرتعی (بوته‌های گون) و درختچه‌های جنگلی شد.

وی تصریح کرد: این دامدار سابقه دار از سالیان پیش به صورت غیر قانونی و بدون مجوز وارد محدوده مراتع این شهرستان شده و با همکاری فرزندانش اقدام به چرای غیر مجاز و بدون پروانه دام می‌کردند. این فرد متخلف علاوه بر قطع درختان بلوط اقدام به تولید غیر مجاز زغال در این منطقه کرده است.

مدیر روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آب خیزداری تصریح کرد: با توجه به خشک بودن مراتع و وزش باد گرم حریق به اراضی مرتعی دیگر و مناطق همجوار این منطقه سرایت کرد که با تغییر ناگهانی جهت باد آتش به گله گوسفندان فرد متخلف افتاد و تعداد ۷۰ رأس گوسفند در میانه آتش سوختند و برشته شدند.

مهدوی با بیان اینکه پس از تشکیل پرونده متخلف برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی تحویل داده شد، از مرتعداران، گردشگران و طبیعت دوستان شهرستان ممسنی خواست هرگونه اقدام قطع درخت و احداث کوره ذغال در عرصه‌های منابع طبیعی را به شماره تلفن رایگان وشبانه روزی ۱۵۰۴ امداد جنگل و مرتع گزارش دهند.

نجات ارتفاعات جنگلی کوه دراک شیراز از آتش

مدیر روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری فارس همچنین از مهار کامل آتش سوزی منطقه دراک شهرستان شیراز با همکاری نیروهای این اداره و همراهی مردم خبر داد و افزود: پس از دریافت گزارش آتش سوزی در ارتفاعات سبز منطقه دراک شهرستان شیراز بلافاصله نیروهای منابع طبیعی به محل اعزام و پس از تلاش گسترده در نهایت موفق به مهار حریق شدند.

او با اشاره به حضور به موقع و مؤثر نیروهای منابع طبیعی در عملیات اطفا حریق گفت: با تلاش بیش از پیش نیروها در این عملیات از گسترش و سرایت حریق به دیگر نقاط جلوگیری شد.

مهدوی با بیان اینکه گرم شدن هوا ضریب خطر آتش سوزی در این عرصه‌ها را افزایش داده است بر تعامل بین دستگاهی و همکاری‌های لازم شهرداری شیراز جهت مشارکت و حضور در عملیات‌های احتمالی اطفا حریق تأکید کرد.

مدیر روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس اتخاذ تدابیر لازم حفاظتی برای پیشگیری از وقوع آتش سوزی در عرصه‌های جنگلی و مرتعی گفت: در این راستا در تعامل و همکاری با سایر دستگاه‌ها اقدامات پیشگیرانه آتش سوزی در عرصه‌های جنگلی و مرتعی به طور جدی پیگیری و در حال اجراست.

مهدوی با اشاره به قرار گیری محدوده کوه‌های دراک در حریم قانونی شهر شیراز عنوان کرد: اراضی این منطقه در محدوده قانونی شهر واقع شده مطابق ماده ۳ برای بهره برداری به شهرداری واگذار و متولی آن آن شهرداری شیراز است و مسئول حفاظت و نگهداری از این کوه استراتژیک هستند اما به دلیل اهمیت پوشش گیاهی نیروهای منابع طبیعی در عملیات مهار آتش در این منطقه در همان ساعات اولیه حضور داشتند.

کد خبر 5236534

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 0 =