شاخص هوای اصفهان در ۱۲ منطقه قرمز و نارنجی است

اصفهان- کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: شاخص کیفی هوای این کلانشهر صبح امروز با میانگین ۱۳۵ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

محمود مزارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کیفیت هوا براساس اطلاعات ایستگاه‌های پایش فعال در میدان احمدآباد با شاخص ۱۷۵، باهنر و بزرگراه خرازی با شاخص ۱۵۲، پروین با شاخص ۱۵۴، جی با شاخص ۱۷۶ و ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۵۸ ناسالم برای عموم شهروندان است.

وی ادامه داد: کیفیت هوا در خیابان استانداری با شاخص ۱۲۳، میدان انقلاب با شاخص ۱۰۵، رودکی با شاخص ۱۳۱، فرشادی شاخص ۱۳۸، فیض با شاخص ۱۳۷ و کاوه با شاخص ۱۲۹ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

کارشناس امور آزمایشگاه‌های حفاظت محیط زیست استان اصفهان اضافه کرد: وضعیت کیفی هوا در خیابان رهنان با شاخص ۹۶ و میرزا طاهر با شاخص ۶۴ قابل قبول است.

مزارع گفت: هدای امروز دو شهر شاهین شهر و مبارکه با شاخص ۷۵ در وضعیت قابل قبولثبت شده ضمن اینکه ایستگاه‌های سگزی، دولت آباد، شاهین شهر، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان قطع است.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان تا پایان شهریور جوی آرام و پایدار در سطح استان حاکم است و به علت سکون جوی غلظت آلاینده‌ها افزایش یافته است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 5303411

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =