شاخص هوای اصفهان در ۱۳ منطقه ناسالم است

اصفهان- کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: شاخص کیفی هوای این کلانشهر امروز با میانگین ۱۲۴ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

محمود مزارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کیفیت هوا براساس اطلاعات ایستگاه‌های پایش فعال در خیابان احمدآباد با شاخص ۱۳۷، پروین با شاخص ۱۰۳، استانداری با شاخص ۱۳۰، انقلاب و رهنان با شاخص ۱۱۳، رودکی با شاخص ۱۱۷، فیض با شاخص ۱۰۴، باهنر و کاوه با شاخص ۱۱۲ و میرزا طاهر با شاخص ۱۱۴ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است.

وی اضافه کرد: هوا در ایستگاه خیابان جی با شاخص ۱۸۱، بزرگراه خرازی و ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۵۷ برای عموم شهروندان در این مناطق ناسالم است و ایستگاه خیابان فرشادی با شاخص ۷۹ در وضعیت قابل قبول قرار دارد.

کارشناس امور آزمایشگاه‌های حفاظت محیط زیست استان اصفهان افزود: کیفیت هوا در شهر سجزی با شاخص ۱۱۳ ناسالم برای گروه‌های حساس و در شاهین شهر با شاخص ۵۸ و مبارکه با شاخص ۶۸ در وضعیت قابل قبول ثبت شده ضمن اینکه ایستگاه‌های دولت آباد، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان قطع است.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان به علت استقرار جوی پایدار تا اواسط هفته پیش رو شرایط برای افزایش غلظت آلاینده‌های جوی به ویژه در مناطق مرکزی و صنعتی از جمله کلانشهر اصفهان فراهم است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 5306542

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =