سدهای خوزستان ۱۳ درصد آب دارند

معاون سابق دفتر برنامه‌ریزی آب و آبفای کشور با اشاره به حجم پایین منابع آبی در سدهای خوزستان، گفت: متأسفانه در این چند ماه اقدام اساسی برای جلوگیری از تنش مجدد آبی در استان انجام نشده است.

هدایت فهمی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به رضایت‌بخش نبودن وضعیت آبی خوزستان عنوان کرد: طبق آخرین آماری که بنده داشتم، حدود ۱۳ درصد سدهای استان خوزستان منابع آب دارند و در صورتی که طبق پیش‌بینی‌ها بارش قابل توجهی صورت نگیرد، خوزستان با مشکل جدی روبرو خواهد شد.

معاون سابق دفتر برنامه‌ریزی آب و آبفای کشور ادامه داد: این به معنای سیاه‌نمایی نیست و واقعیتی است که مسئولان و مردم باید بدانند و اگر آمادگی صورت نگیرد، به مشکل جدی خواهیم خورد.

وی اظهار داشت: آمادگی به دو صورت انجام می‌گیرد؛ شیوه‌ای که معمولاً در کشور وجود دارد به صورت مدیریت بحرانی و موقت است. مثلاً در بحث تأمین آب شرب با تانکر آبرسانی می‌کنند و در بخش کشاورزی زیان کشاورزان را جبران می‌کنند در صورتی که باید برای شبکه توزیع و انتقال آب شرب و آب و فاضلاب خوزستان فکری جدی شود تا با ایجاد زیرساخت‌ها و نوسازی آنها بتوان بحران را کنترل کرد. درواقع راه‌حل درازمدت است و باید یک برنامه جامع سیل و خشکسالی داشته باشیم.

معاون سابق دفتر برنامه‌ریزی آب و آبفای کشور گفت: علی‌رغم آنکه در برنامه چهارم توسعه هم وظیفه تدوین این برنامه آمده بود، ولی هیچ‌وقت از جانب هیچ دولتی انجام نشد و کسی هم مطالبه نمی‌کند که چرا این برنامه تدوین نشده است؟

وی تصریح کرد: در حال حاضر به محض آمدن سیل، همه به دنبال راهکار موقت هستند و در شرایط خشکسالی هم، همه با کارهای شعاری و گذری اقداماتی انجام می‌دهند در صورتی سیل و خشکسالی دو روی یک سکه هستند و باید برنامه مدیریت این دو سیل و خشکسالی با هم باشند.

فهمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اصلاح الگوی کشت استان افزود: همانطور که می‌دانید طبق قانون سازگاری با کم آبی، مصوبه هیأت دولت، کشت برنج در غیر از دو استان کشور ممنوع شده است ولی در حال حاضر علی‌رغم مشکلات کم‌آبی به طور گسترده کشت برنج در استان‌های اصفهان و خوزستان انجام می‌شود و حتی دولت هم ضرر و زیان کشاورزان را پرداخت می‌کند که این از عجایب قانون‌گذاری در کشور است!

معاون سابق دفتر برنامه‌ریزی آب و آبفای کشور تأکید کرد: بنابراین تغییر الگوی کشت و اصلاح آن ضروری است و تا زمانی که چنین اقدامی توسط دولت دنبال نشود، با تبلیغ و دستور کار خاصی انجام نمی‌شود.

وی تصریح کرد: عملاً در این چند ماه به غیر از آبرسانی با تانکر هیچ کار خاصی انجام نشده و با توجه به بودجه خوبی که به این بخش اختصاص داده شده، بنابراین مسئولین ذیربط باید به طور شفاف کارنامه خودشان را برای اثربخشی و مدیریت آب خوزستان ارائه دهند.

فهمی در پایان با اشاره به اینکه سال آبی سختی پیش‌رو خواهیم داشت، گفت: با توجه به پیش‌بینی‌های هواشناسی، مخازن آب با کمبود آب بیشتری روبرو خواهند شد و بالطبع شهرهای زیادی، حداقل ۳۰۰ شهر، درگیر تنش آبی خواهند شد و همچنین به علت افزایش برداشت از آب‌های زیرزمینی، مشکلات فرونشست زمین هم ممکن است رخ دهد. مشارکت مردم هم در این زمینه بسیار مهم است و دولت هم باید در بحث مدیریت الگوی کشت و همچنین تأمین آب شرب عزم خود را جزم کند و کارهای بلندمدت از جمله تدوین برنامه مدیریت جامع سیل و خشکسالی را از جهت تدوین، اجرا و نظارت پیگیری کند.

کد خبر 5315337

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 4 + 6 =

  نظرات

  • IR ۱۳:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
   3 3
   به امید خدا باران میبارد و سرزمینهای ایران پر اب می شود بشرطی که حاکمان ظلم نکنند قضاوت بناحق نکنند باران می اید اما اگر حکم به ناحق بشود قضاوت بعدل نشود بدتر از این وضع هم خواهد شد طبق احادیث صحیح شیعه
  • امیر IR ۰۱:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
   6 1
   آب خوزستان رو ببرید اصفهان . مردم خوزستان و تنها جلگه حاصلخیز و چهارفصل کشاورزی آن که اهمیتی ندارد!!!
   • نظرپور قندعلی IR ۱۶:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۸
    0 0
    واقعا
  • IR ۰۲:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
   6 0
   اره شما گفتین ما هم باور کردیم، از بس دزدی تو این مملکت هست والله قسم روز به روز اوضاع مردم این کشور بدتر میشود
  • وحید ز IR ۰۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
   6 1
   بابا جمع کن این‌حرف هارو بی بندباری و انتقال اب کارون به این کشور و‌اون کشور واین شهر و اون شهر اینجور بلا سر این کارون بیچاره اوورده احادیث و اینا چه ربطی داره غاعا کارون رو خود حضرات نابود کردن خدا چکار داره خکما چکار داره ظلم چکار داره بی لیاقتی رو‌نزنید به خدا و حکمت
  • عبد GB ۱۸:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۹
   1 0
   توگفتی ماهم باورکردیم خوب برای کسی بگیدکه ندونه یاندیده باشه
  • IR ۱۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
   1 0
   مدیریت امثال شما باعث شد که دچار بحران کمبود آب شویم هر موقع باران بیاد سیل میشود و هر موقع باران نیاد خشکسالی است مدیریت شما نابودی این سرزمین و آب آن بود تا توانستین سد ساختین آب از یک منطقه به منطقه دیگر منتقل کردین قردا فروش آب بستین و...‌......تمام تلاش خودتون برای نابودی این سرزمین بکار بردید
  • IR ۱۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
   1 0
   امثال شما تمام تلاشتان را برای نابودی این سرزمین بکار بردید مثل انتقال آب از خوزستان به اصفهان و...‌‌‌ . ساختن سدهای بی شمار . حفر چاه غیر مجاز .عدم مهار آبهای سطحی .مدیریت مهار سیل و........‌
  • IR ۰۸:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
   1 0
   بحران کمبود آب و نبود آب آشامیدنی در بسیاری از مناطق کشور نتیجه مدیریت غلط و غیر تخصصی افرادی مانند شما در وزارت نیرو می باشد که فقط با الفاظ بازی میکنید و به فکر خودتون هستین نه کشور و مردم .
  • IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
   1 0
   متاسفانه این چند ماه اقدامی انجام نشده !!!!!! تا وقتی شما بودی انجام شده بود پس چرا نتیجه اش این شد بحران کمبود آب .خشک شدن تالاب ها و رودخانه ها و دریاچه ها . نبود آب آشامیدنی مطابق با استاندارد بین المللی .و............
  • IR ۱۹:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
   1 0
   کارگرهای ساختمان که در دوران کرونا کار نبود و مسافرکشی میکردن بیمه آنها قطع شد چون دوجا کار میکردن اما در سطح مدیریت هرمدیری چند جا کار میکنه و هیچ وقت هم باز نشسته نمیشه !!!!!