سدهای بانکی مقابل تسهیل ازدواج جوانان خراسان جنوبی

بیرجند- تسهیلات ازدواج اگرچه به منظور تسهیل ازدواج جوانان افزایش یافته اما سخت گیری بانک ها موجب شده تا بسیاری از جوانان خراسان جنوبی نتوانند آن را دریافت کنند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: این روزها زوج‌های جوانان پس از گذر از خان‌های متفاوت برای رفتن به خانه بخت به دنبال کادوی بانک‌ها که همان تسهیلات ارزان قیمت ۷۵ و ۱۰۰ میلیونی ازدواج است به صف شده‌اند.

اما بله گرفتن از دختر و پسرهای جوان برای ازدواج یک طرف، بله گرفتن از بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات و وام ارزان قیمت ازدواج هم یک طرف.

زوج‌های جوان برای رفتن به خانه بخت باید از هفت خان بگذرند و ستاد تسهیل ازدواج جوانان هم به طور مداوم برای آسان‌تر شدن ترویج مصوباتی دارند اما انگار برخی مصوبات مجلسی فقط در حد همان مصوبه باقی می‌ماند.

طی سال‌های گذشته برای تسهیل امر ازدواج جوانان بر اساس مصوبات ابلاغی به بانک مرکزی فقط یک ضامن معتبر یا دریافت سفته برای هر نفر، چک معتبر، حساب یارانه‌ها و … می‌تواند به عنوان تضمین وام پذیرفته شود. اما گفته‌های زوج‌های جوان حکایتی دیگر دارد.

هفت خان بانک‌ها

حسن زاده یکی از جوانان خراسان جنوبی که برای دریافت تسهیلات ازدواج اقدام کرده است، اظهار کرد: بانک‌ها برای تسهیلات ازدواج هر ضامنی را نمی‌پذیرند.

وی بیان داشت: برای هر نفر باید یک یا دو ضامن کارمند به بانک معرفی شود و چک و سفته و … پذیرفته نمی‌شود.

اکبری و همسرش دیگر زوج جوان بیرجندی که حدود چند ماه است برای تأمین ضامن در صف تسهیلات مانده و هنوز نتوانسته‌اند ضامنی معتبر به بانک معرفی کنند.

اکبری ادامه داد: برای دریافت تسهیلات ۷۵ و ۱۰۰ میلیونی ازدواج تاکنون چند ضامن معرفی کرده‌ایم اما برخی بدهی بانکی دارند، برخی شغل آزاد و …. بانک تاکید بر ضامن کارمند دارد و هر تضمینی را نمی‌پذیرد.

براتی دیگر جوان خراسان جنوبی با بیان اینکه تا کنون ۵ ضامن را برای گرفتن تسهیلات به بانک معرفی کرده‌ام اما همه آنها رد شده‌اند، عنوان کرد: یکی از ضامن‌های من بخاطر اینکه یک قسط معوق یکی دیگر از وام گیرندگانی که ضمانت او را کرده بود نمی‌توانست برای من ضامن شود.

وی با اشاره به سختگیری‌های بانکی گفت: اگر ضامن چک نداشته باشد او را قبول نمی‌کنند و حتی حاضر نیستند سفته را جایگزین چک کنند.

سدهای بانکی مقابل تسهیل ازدواج جوانان خراسان جنوبی

اینجا هم پای دلالان در میان است

اما در طول تهیه گزارش سر و کله دلال‌ها پای تسهیلات ارزان قیمت ازدواج هم باز می‌شود. سایت‌هایی که در آن وام‌های ازدواج و دیگر وام‌های ارزان قیمت خرید و فروش می‌شوند.

زوج جوانی که توانایی تأمین ضامن و اقساط تسهیلات را ندارند برای فروش وام ۱۰۰ میلیونی خود اقدام کرده و می‌گویند: چون ضامن نداریم افرادی به ما پیشنهاد داده‌اند که برای وام هر زوج تضمین تأمین می‌کنند و در ازای پرداخت مبلغی به زوج جوان وام را خریداری می‌کنند.

عباسی یکی دیگر از جوانان بیرجندی که برای وام ازدواج اقدام کرده و نتوانسته آن را دریافت کند در گفتگو با مهر گفت: متأسفانه بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات سخت‌گیری زیادی دارند.

وی با بیان اینکه من و همسرم برای دریافت وام ضامن کارمند نداشتیم و موفق به گرفتن آن نشدیم، افزود: با معرفی یکی از کسانی که متوجه مشکل ما شده بود فردی تماس گرفت و اعلام کرد حاضر است تسهیلات ما را در ازای ۷ میلیون تومان خریداری کند.

عباسی ادامه داد: در خانواده ما من و خواهرم هر دو در یکسال ازدواج کردیم و نتوانستیم تسهیلات را به دلیل سخت گیری ها دریافت کنیم.

وی تصریح کرد: خواهر وام خود را به مبلغ ۱۰ میلیون تومان فروخت اما من هنوز در زمینه اقدام نکرده زیرا به این تسهیلات برای گرفتن جهیزیه نیاز دارم اما از این می‌ترسم که موفق به دریافت آن نشوم.

احمدیان دیگر جوان بیرجندی هم در گفتگو با مهر با اظهار تأسف از قوانین سختگیرانه گفت: وام‌هایی که متعلق به جوانان برای تسهیل در امر ازدواج است اما به جیب جوانان نمی‌رود.

وی تصریح کرد: متأسفانه بانک‌ها برای تسهیلات ۵ یا ۱۰ میلیونی آن قدر سختگیری می‌کنند که این تسهیلات ۷۰ میلیونی تا انتهای داستان آن معلوم است.

اما پیگیری‌ها در گذشته حکایت دارد گر چه مانعی برای این کار وجود ندارد اما چه بسا برخی زوج‌ها در تله افتاده و مشکلاتی برایشان ایجاد شده است.

سدهای بانکی مقابل تسهیل ازدواج جوانان خراسان جنوبی

۲۵۰۰ جوان در خراسان جنوبی در صف انتظار دریافت وام ازدواج

معاون جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی هم در گفتگو با مهر در خصوص تسهیلات ازدواج در ۶ ماهه سال جاری بیان کرد: ۱۴ هزار و ۵۲۸ نفر برای تسهیلات ازدواج در استان ثبت نام کرده‌اند.

مهدی قناد با بیان اینکه ۹ هزار و ۶۲۵ نفر در استان متقاضی دریافت وام ازدواج بوده‌اند، بیان داشت: از این تعداد ۷ هزار و ۱۳۷ نفر موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند.

معاون جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی اظهار کرد: برای دریافت تسهیلات ازدواج در خراسان جنوبی ۲ هزار و ۴۸۸ نفر در صف انتظار هستند.

وی با بیان اینکه رقم وام اعطایی در سال ۱۴۰۰ مبلغ ۷۰ میلیون تومان است، عنوان کرد: در صورتی که زوجه کمتر از ۲۳ سال و زوج کمتر از ۲۵ سال داشته باشند به هر کدام مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود.

قناد با بیان اینکه از ابتدای شهریور تا ۳۱ شهریور ماه سال جاری یک هزار و ۸۱۶ نفر برای تسهیلات ازدواج ثبت نام کرده‌اند، عنوان کرد: یک هزار و ۴۷۴ نفر در این ماه تسهیلات خود را دریافت کرده‌اند.

معاون جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی تعداد افراد متقاضی در صف یک هزار و ۱۶۳ نفر در شهریور ماه اعلام کرد و افزود:، تعداد کل متقاضیان دو هزار و ۶۳۷ نفر است.

به گفته وی در شهریور ماه سال جاری یک میلیارد و ۳۶۰ میلیون تسهیلات ازدواج در استان پرداخت شده که ۱.۲۱ درصد نسبت تسهیلات ازدواج کل کشور است.

یک کارمند بانک هم در گفتگو با مهر گفت: بانک‌ها باید تضمینی برای برگشت تسهیلات داشته باشند اما تا جایی که امکان داشته باشد مسیر را برای پرداخت تسهیلات آسان می‌کنند.

به دلیل شرایط سخت اقتصادی که افراد زیادی به دلیل اقساط معوق و چک‌های برگشتی امکان ضمانت را ندارند و سخت‌گیری بانک‌ها نیز موجب شده بسیاری از جوانان خراسان جنوبی نتوانند وام‌های خود را دریافت کنند و یا آن را به مبالغ بین ۵ تا ۱۰ میلیون تومان بفروشند که لازم است مسئولان در این زمینه ورود و تدبیر کنند.

کد خبر 5327974

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =