افزایش دریاروی صیادان/وضعیت رودخانه های مازندران خوب نیست

ساری- مدیرکل شیلات مازندران با بیان اینکه میزان دریاروی صیادان در فصل جاری افزایش یافت اظهار امیدواری کرد شاهد رشد صید و بهبود وضعیت اقتصادی صیادان باشیم.

حسن اسحاقی در بازدید از دفتر خبرگزاری مهر مازندران در ساری درباره وضعیت صید و صیادی با اشاره به آغاز فصل ماهیگیری از ۲۰ مهرماه اظهار داشت: با توجه به روند دریاروی ها، پیش بینی می‌شود میزان برداشت و صید ماهیان استخوانی در فصل جاری رشد داشته باشد.

وی با اظهار اینکه طی روزهای اخیر میزان دریاروی نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر بوده است، افزود: امیدواریم با رهاسازی صورت گرفته واقدامات شرکت‌های تعاونی و احداث استخرهای تکثیر، فصل خوبی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در سال گذشته نسبت به فصل صید سال ۹۸ از نظر میزان صید با کاهش ۲۷ درصد مواجه بودیم و امیدواریم در فصل جاری شاهد جبران باشیم و وضعیت اقتصادی صیادان و جامعه بهره بردار رونق گیرد.

اسحاقی درباره لزوم تغییر زمان فصل صید ماهیان استخوانی گفت: در کمیته مدیریت صید ماهیان استخوانی مطرح کردیم که فصل صید ماهیان استخوانی از اول آبان ماه تا پایان اسفند تغییر کند ولی استان‌های همجوار گیلان و گلستان چنین نظری را ندارند.

مدیرکل شیلات مازندران تصریح کرد: در نتیجه قرار شد، فصل صید در میانکاله و شرق استان از ۱۵ مهرماه و در سایر مناطق از ۲۰ مهرماه آغاز شود و شش ماه کار صید ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه تنوع گونه‌ای ماهیان در دهه‌ها و سال‌های گذشته کاهش یافته است، افزود: این کاهش به دلیل آن است که تکثیر طبیعی درست انجام نمی‌شود و رودخانه‌ها از نظر ایده آل مناسب نیست از این رو هر سال شاهد کاهش گونه‌ها خواهیم بود.

مدیرکل شیلات مازندران تصریح کرد: با توجه به اینکه وضعیت رودخانه‌ها و تکثیر طبیعی مناسب نیستند، بیش از ۱۱۰ میلیون قطعه بچه ماهی رهاسازی می‌کنیم ولی ضریب بازگشت آن چندان مطلوب نیست.

چهار هزار صیاد در مازندران به فعالیت صید و صیادی مشغول هستند.

کد خبر 5332571

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 9 =