افزایش ۲۵ درصدی ارائه خدمات سرپایی در مراکز ملکی تأمین اجتماعی

در شش ماهه اول امسال، بیش از ۵۴ میلیون مراجعه برای دریافت خدمات سرپایی به مراکز درمانی ملکی سازمان تأمین اجتماعی صورت گرفته که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، ۲۵.۳ درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس بررسی‌های دفتر فناوری اطلاعات، آمار و محاسبات سازمان تأمین اجتماعی، طی ۶ ماهه ابتدای سال جاری، ۱۳۸۵ مرکز درمانی ملکی به مراجعین خدمت ارائه داده اند که ۷۵ مرکز آن بستری و ۳۱۰ مرکز آن سرپایی بوده است.

همچنین، از تعداد کل مراجعات سرپایی ۹۸.۵ درصد مشمول بیمه تأمین اجتماعی، ۰.۱ درصد بیمه سلامت و ۱.۴ درصد مشمول سایر بیمه‌ها و بیماران آزاد بوده اند.

بر اساس این آمار، نسبت ویزیت سرپایی پزشکان متخصص به تعداد بیمار بستری مربوط به شش ماهه اول سال ۱۴۰۰، برابر با ۲۰ بوده است و نشان می‌دهد به ازای ۲۰ بیمار ویزیت شده توسط پزشکان متخصص، یک بیمار در مرکز درمانی بستری و تحت درمان قرار می‌گیرد.

همچنین تعداد تخت فعال مراکز بستری اعم از بیمارستان و مراکز جراحی محدود از ۹۱۱۱ تخت در شش ماهه اول سال ۹۹، به ۸۹۹۵ تخت فعال در شش ماهه اول سال ۱۴۰۰ رسیده است که ۱.۳ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

گفتنی است، با توجه به جمعیت ۴۳ میلیون و ۸۶۲ هزار و ۴۰۲ نفری بیمه شدگان تحت پوشش درمان سازمان تأمین اجتماعی، ۰.۲ تخت فعال بستری به ازای هر ۱۰۰۰ بیمه شده تا پایان خرداد امسال اختصاص یافته است.

درصد اشغال تخت بیمارستان‌های ملکی در شش ماهه اول سال ۱۴۰۰ نیز نسبت به مدت زمان مشابه در شش ماهه اول سال ۱۳۹۹، با افزایش ۱۸.۸ درصدی از ۵۰.۱ درصد به ۶۸.۹ درصد رسیده است.

این آمار نشان می‌دهد؛ تعداد کل موارد اعمال جراحی بستری در مراکز درمانی ملکی در شش ماهه اول امسال نسبت به مدت زمان مشابه در شش ماهه اول سال ۱۳۹۹، افزایش ۷.۴ درصد را نشان داده است که این افزایش بیشتر مربوط به موارد اعمال جراحی بزرگ بوده است.

در بخش بستری مراکز ملکی نیز، تعداد ۳۷۳ هزار و ۴۹۱ بیمار بستری و تحت درمان قرار گرفته اند که نسبت به شش ماهه اول سال ۱۳۹۹ افزایشی در حدود ۲۳.۴ درصد را نشان می‌دهد.

همچنین مجموع زایمانها در شش ماهه اول سال ۱۴۰۰، برابر با ۵۲ هزار و ۶۷۱ مورد بوده است که نسبت به مدت زمان مشابه در شش ماهه اول سال ۱۳۹۹ کاهش ۱۰ درصدی را نشان می‌دهد.

درصد زایمان سزارین در ۶ ماهه اول امسال به ۴۳.۶ رسیده است که نسبت به مدت زمان مشابه در شش ماهه اول سال ۱۳۹۹، کاهشی در حدود ۰.۲ درصد را نشان می‌دهد.

کد خبر 5363596

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =