سقف کشسان (سقف کششی) چیست؟

در ادامه با سقف کشسان (سقف کششی) و انواع آن آشنا می‌شوید.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، امروزه ساختمان که یکی از بخش‌های مهم صنعت در جهان است به صورت پویا و با سرعت روزافزون در حال توسعه و پیشرفت است. طراحان و دانشمندان این صنعت برای سبک سازی ساختمان‌ها سقف‌های بسیاری طراحی و تولید کرده‌اند که سقف کشسان کارانا یا همان سقف کاذب کششی از سبک ترین و خاص ترین آنها است. سبکی سقف‌های کششی باعث می‌شود که این سقف‌ها حدوداً تا ۷۰ متر مربع بدون آویز هرگونه ساپورتی از میانه، قابل اجرا باشد و تنها از اطراف با پروفیل کشی‌های مخصوص از قبل انجام شده نصب شود. این پدیده نوین از محصولات ویژه و خاص در صنعت سقف‌های کاذب ساختمان و طراحی و زیبایی سازی نمای داخلی است.

ساختار سقف کشسان چگونه است؟

سقف کشسان یا سقف کششی سیستم سقفی معلقی است که از دو عنصر اصلی تشکیل شده است. یکی ریل محیطی و احاطه کننده و دیگری غشای اصلی سبک وزن که در طول مسیر ریل کش می‌آید و قرار می‌گیرد و برخلاف سیستم‌های سقفی موجود نیازی به آویز نخواهد داشت و قابلیت مخفی نمودن اتصالات (ریل) را داراست. سقف کاذب کششی با حرارت نصب می‌شود. علت اجرای این سقف با حرارت این است که اندازه‌های ارسالی با سقف بین ۵ - ۷ % تفاوت دارد) سهم کشش (و با گرم کردن و کشیدن آن برای جا انداختن در پروفیل‌ها تفاوت سایز مابقی سقف جبران می‌شود و بعد از سرد شدن به حالت استرچ مانده و شکم نمی‌اندازد و در محل‌هایی که تا ۰۵ درجه سانتیگراد گرم می‌باشند نیز تغییر حالت نمی‌دهد.

سقف‌های کششی با دوام و سبک هستند که در آنها از مواد پلیمری بدون سرب استفاده شده است.

انواع سقف کشسان

سقف‌های کشسان به سه دسته عمده تقسیم بندی می‌شوند:

سقف کشسان طرح دار یا چاپ شده

سقف کشسان به دلیل داشتن متریال چاپ پذیر، امکان چاپ انواع طرح‌های گرافیکی و عکس را داراست. البته این چاپ می‌بایست با چاپگرهای ویژه که دارای خشک کن ماورای بنفش هستند انجام پذیرد و از رنگ‌های باکیفیت و مخصوص استفاده شود. به دلیل اینکه قبل از عملیات کشش طرح روی پارچه کشسان چاپ می‌شود، در صورت استفاده از دستگاه‌های متفرقه و رنگ‌های چاپ معمولی، پس از نصب امکان پوسته شدن و ترک خوردن چاپ وجود دارد درحالی که چاپگرهای مخصوص به دلیل داشتن رنگ‌های ویژه چاپ کشسان، علاوه بر کیفیت بالای چاپ، ماندگاری بلند مدت طرح را بدون هرگونه مشکلی تامین می‌کنند. عرض استاندارد دستگاه‌های چاپ ۳۲۰ سانتی متر است. پارچه‌های کشسان چاپ شده علاوه بر سقف روی دیوار نیز نصب می‌شوند و چشم اندازی افقی برای بیننده ایجاد می‌نمایند که در دکوراسیون داخلی بسیار به کار رفته و عاوه بر دکوراسیون در صنعت تبلیغات نیز کاربرد دارند.

سقف کشسان (سقف کششی) چیست؟

سقف کشسان لاکر

پارچه کشسان الکر دارای متریال غیر شفاف است و نور را از سطح خود عبور نمی‌دهد لیکن عموماً سطح بیرونی براقی داشته به طوری که تصاویر را منعکس می‌کند. سقف‌های کشسان الکر در رنگ‌های متعددی چاپ می‌شوند و به سطوح رنگهای زیبایی می‌بخشند. عموماً روی سقف کشسان لاکر از فیبرهای نوری کریستال و هالوژن برای روشنایی محیط استفاده می‌شود. پارچه‌های کشسان الکر دارای کلیه خواص فیزیکی و ارتجاعی مشابه سایر مدل‌های سقف کشسان است. پرکاربردترین رنگ‌ها در سقف کشسان الکر به ترتیب سیاه براق، سورمه ای، آبی اقیانوسی و سفید است.

سقف کشسان ترنسلوسیت یا ترنسپرنت

نوعی از سقف‌های کشسان با نام ترنس لوسنت قابلیت خاص فیلتر و تسطیح نورهای طبیعی و مصنوعی را داراست. این قابلیت به طراحان امکان تغییر فضای داخلی را به کمک نور می‌دهد. این تکنولوژی در طراحی ویترین‌های فروشگاهی، رستوران‌ها و کافی شاپ ها، سالن‌های انتظار و صحنه سازی تئاتر و سینما و دیگر اماکن که در آنها اصل تغییر رنگ نور مدنظر است کاربرد نامحدود دارد.

پروفیل‌های اصلی سقف کشسان

در نصب سقف‌های کشسان بنا بر شرایط پروژه از پروفیل‌های مختلفی استفاده می‌شود.

پروفیل دیواری

این پروفیل پراستفاده‌ترین مقاطع در صنعت سقف کشسان است که به نصاب کمک می‌نماید تا سقف کشسان را به دیوار متصل نماید. پروفیل دیواری بر اساس سلیقه کارخانه‌های تولید کننده و هارپون های مصرفی شکل‌های متفاوتی دارند ولی همگی از یک اصول کلی تبعیت می‌کنند.

پروفیل سقفی

پروفیل سقفی مطابق برای اتصال پروفیل از زیر به سطوح مختلف استفاده می‌شود این پروفیل عموماً برای سقف‌های الکر کاربرد دارد ولیکن در شرایط خاص برای نصب سقف‌های ترنس و چاپی به زیر لبه باکس‌ها نیز استفاده می‌شود.

پروفیل میانی یا جداکننده

هنگامی که بنا به شرایط پروژه ناگزیر از نصب دوتکه سقف کشسان در کنار یکدیگر هستیم می‌بایست از پروفیل‌های میانی استفاده نماییم و برای نصب پروفیل میانی حتماً دیواره‌ای پشت سقف الزام به اجراست و در محل اتصال دو سقف کشسان به یکدیگر درز ایجاد خواهد شد که کاما طبیعی بوده و جزو محدودیت‌های این سقف است. برخی از شرکت‌های تولید کننده بجای استفاده از این پروفیل دو متریال سقف کشسان را به یکدیگر مستقیماً جوش می‌دهند که از نظر تکنیکی خطا بوده و پس از گذشت مدت زمان کوتاهی محل اتصال پاره خواهد شد. لذا استفاده از این پروفیل ضروری است.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

کد خبر 5379881

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha