رقم پیشنهادی انبوه سازان برای نهضت ملی مسکن اعلام شد

عضو هیئت مدیره کانون سراسری انبوه سازان گفت: پیشنهاد انبوه سازان به وزارت راه و شهرسازی برای ساخت نهضت ملی مسکن، متری ۵.۲ میلیون تومان است

به گزارش خبرنگار مهر، اخیراً رستم قاسمی اعلام کرده که آورده متقاضیان نهضت ملی مسکن حداکثر ۱۵۰ میلیون تومان است.

وی از هزینه تمام شده ساخت این واحدها برای متقاضیان سخنی به میان نیاورده است اما با توجه به اینکه گفته می‌شود قرار است واحدها در متراژهای بالا و احتمالاً ۱۰۰ متری برای هر متقاضی احداث شود و همچنین تسهیلات در نظر گرفته شده برای نهضت ملی مسکن ۳۵۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان به ازای هر واحد تعیین شده، رقم ساخت نیز بین متری ۵ تا ۶ میلیون تومان است.

این ارقام در حالی است که در طرح نهضت ملی مسکن (طرح اقدام ملی مسکن) در دولت دوازدهم ابتدا هزینه احداث هر متر مربع ۲ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان بود.

اما معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی دولت دوازدهم در یک سالگی طرح ملی مسکن در نشستی خبری از تعدیل یک میلیون تومانی هزینه احداث هر واحد با توافق با سازمان برنامه و بودجه کشور و ابلاغ قراردادهای جدید با متری ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان خبر داد.

در نهایت هم طرح ملی مسکن با اعلام محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی به طور کامل به طرح نهضت ملی مسکن منتقل شد و همه افرادی که در طرح ملی مسکن ثبت نام کرده بودند، با همان شرایط می‌توانند در نهضت ملی مسکن ادامه دهند.

عضو هیئت مدیره کانون انبوه سازان: پیشنهاد ما ساخت مسکن نهضت ملی با متری ۵.۲ میلیون تومان است

سید محمد مرتضوی عضو هیئت مدیره کانون سراسری انبوه سازان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر درباره هزینه‌های احداث نهضت ملی مسکن و مبلغ پیشنهادی انبوه سازان برای ساخت واحدهای مسکونی این طرح اظهار کرد: یکی از اصلی‌ترین مؤلفه‌های اجرای طرح نهضت ملی مسکن به خصوص برای دهک‌های پایین درآمدی، هزینه‌های احداث آن است.

وی با بیان اینکه برخی دهک‌های درآمدی که کمتر به خانه دار شدن در سال‌های اخیر فکر می‌کردند، افزود: قرار است با این طرح مالک واحد مسکونی شوند و ما می‌بایست با رقم مناسبی اقدام به ساخت مسکن برای این واحدها کنیم و این اقشار با بضاعت اندکی خانه دار شوند.

فعال صنفی انبوه سازی مسکن با اشاره به تجربه خوب خودمالکی در مسکن مهر، گفت: در نهضت ملی مسکن نیز به موضوع ساخت مسکن خودمالکی توجه ویژه‌ای شده است و انبوه سازان و بخش خصوصی می‌تواند اراضی ملکی خود را با همان تسهیلات در نظر گرفته شده از ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان بسته به شهر و نوع پروژه، در اختیار این طرح قرار داده و به ساخت واحدهای مسکونی اقدام کند.

وی تأکید کرد: هزینه احداث در خودمالکی ها با توجه به نوع شهر و اهمیت پروژه یا جانمایی آن در سطح شهرها، شناور و متغیر است؛ دهک‌های بالایی جامعه هم معمولاً از پروژه‌های خودمالکی بیشتر استقبال می‌کنند.

مرتضوی یادآور شد: ما در مسکن مهر قیمتی را با وزارت راه و شهرسازی توافق کردیم که در آن نرخ تعدیل نبود؛ سپس با موضوع اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها و تنظیم قیمت حامل‌های انرژی مواجه شدیم که منجر به ایجاد تورم قابل ملاحظه‌ای شد و در طول دو تا سه سال، هزینه احداث سه برابر شد. از آنجایی که در قراردادها نرخ تعدیل در نظر گرفته نشده بود و صرفاً امکان تغییر قیمت برای میلگرد و سیمان در قراردادهای مسکن مهر آمده بود، لذا تجربه مناسبی نداشتیم و زیان هنگفتی نه تنها انبوه سازان بلکه وزارت راه و شهرسازی و دولت وقت و دولت‌های بعدی دچار این زیان شدند چراکه تعداد زیادی پروژه مسکن مهر ناتمام و باقی مانده روی دست چند دولت ماند.

عضو هیئت مدیره کانون سراسری انبوه سازان می‌گوید: انبوه سازان هم توانایی تکمیل پروژه‌های مسکن مهر را نداشتند، قراردادها یک ساله بود که خارج از ظرفیت سازندگان بخش خصوصی بود؛ مشخص است که امکان تکمیل یک ساله پروژه‌های چند هزار واحدی برای انبوه سازان آن هم با آن شکل از تزریق منابع مالی که محدودیت زیادی داشت، نبود؛ این تجربه زیان بار مسکن مهر باید در حال حاضر هم در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به تأمین خط اعتباری بانک مرکزی برای مسکن مهر یادآور شد: بخش زیادی از این خط اعتباری به دلیل تأخیر در تکمیل پروژه‌ها، با تأخیر به بانک مرکزی بازگشت و دولت مجبور شد امهال ۱۰ ساله برای بازگشت این خط اعتباری در نظر بگیرد؛ اینها سرمایه‌های عمومی مردم بود که با این تأخیر در بازپرداخت‌ها و همچنین تورم‌هایی که به آن خورد، در حال نابودی بودند. این خط اعتباری می‌توانست مشکلات زیادی را در سایر بخش‌های اقتصادی برطرف کند؛ ولی نتیجه این شد که اعتباری که بیت المال بود، به هدر رفت.

مرتضوی از دیگر درس‌هایی که از مسکن مهر می‌توان گرفت و باید در نهضت ملی مسکن اجرا کرد را فرسایشی شدن آن دانست و گفت: در مسکن مهر هدف گذاری احداث ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی بود که رقم بزرگی است؛ در شرایط امروز هم باید از مسکن مهر در نهضت ملی مسکن درس بگیریم و قراردادهای پیمانکاری متناسب با تورم عمومی در سازمان برنامه و بودجه تنظیم شود.

وی ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه باید تعدیل‌های ۳ ماهه را در قراردادها بگنجاند؛ من معتقدم با قیمت مناسبی با وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه به توافق می رسیم؛ نرخ‌هایی که برای طرح ملی مسکن از قبیل متری ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان و سپس حتی تعدیلی که بعد از یک سال به آن وارد شد و به متری ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید، ارقام دقیق و واقعی نبودند؛ اگر هم سازندگانی حاضر به امضای قراردادهای ساخت و ساز با این ارقام شدند، قطعاً به سرنوشت مسکن مهر دچار می‌شدند.

مرتضوی تصریح کرد: در حال حاضر پیشنهاد انبوه سازان ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد داده‌اند که با در نظر گرفتن تعدیل و نرخ پایه ۳ ماهه زمستان ۱۳۹۹ است؛ با این نرخ می‌توان پروژه را به سرانجام رساند؛ البته در استان‌های مختلف شرایط خاصی داریم که به آنها ضرایب محلی هم وارد می‌شود.

وی تأکید کرد: اگر قرار است دهک‌های پایین درآمدی خانه دار شوند، باید تفاوت‌هایی در الگوی ساخت و متراژ واحدها اعمال شوند؛ الگوی ساخت در تهران ۷۵ و شهرستان‌ها ۱۰۰ متر است که این الگوها به دهه ۸۰ برمی گردد باید بین ۳۰ تا ۵۰ درصد این الگوی مصرف کاهش یابد.

فعال صنفی انبوه ساز با اشاره به نبود زیرساخت‌ها در برخی سایت‌های مسکن مهر گفت: در حال حاضر هم در تعدادی از شهرها، مکان‌هایی در نظر گرفته شده که هزینه بردن زیرساخت‌ها اعم از آب، فاضلاب، برق، راه، دسترسی‌ها، مدرسه، کلانتری و… به این پروژه‌ها، از خود ساخت واحدهای مسکونی هم بیشتر است.

وی خاطرنشان کرد: به نظر من نوسازی بافت‌های فرسوده شهری که زیرساخت‌ها از قبل در آنها وجود دارد، نسبت به توسعه شهرها اولویت دارد.

کد خبر 5399497

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 5 + 3 =

  نظرات

  • IR ۱۹:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
   25 3
   تمام مواد ساختمان از صفر تا صد در کشور موجود و صاحبان اصلی آن دولت و نهادهای عمومی غیر دولتی می باشد و لازم است تکلیف شود مصالح مورد نیاز رایگان در اختیار قرار گیرد فلدا قیمت ساخت نباید بیشتر از متری دو میلیون تومان باشد نظر آقایان نظر قانونگذار نبست..فراخوان بزنید اثبات خواهد شد
   • مریم IR ۱۳:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
    4 0
    سلام من ثبت نام کردم طرح مسکن ملی ولی هنوsmsدریافت نکردم ازکافینت جریانش چیه بایدچکارکنم؟میشه راهنمایی کنید
   • حسین شجاعی IR ۰۸:۱۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
    0 0
    برای تعیین تکلیف به اداره مسکن و شهرسازی شهر خود مراجعه و پس از بررسی اطلاعات توسط مسئول آمار سازمان، راهنمایی های مورد نظر در رابطه با تکمیل مدارک از جمله تعهد نامه و سابقه سکونت و . . . را دریافت نمایید.
  • IR ۲۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
   14 0
   سلام خسته نباشید مسکن دهکها ی اول کی تحویل میدن خسته شدیم از این همه کرایه خونه
  • IR ۰۸:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
   7 0
   مردم از همه بیشتر متضرر شدن دولت اگه به موقع خدمات میدادمثل اب و گاز و برق انقدر مسکن مهر طول نمیکشید
  • گچساران IR ۰۹:۲۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
   8 2
   این نوع صحبتها و این نوع انتشار رسانه نمی تواند هزینه اصافی به متقاصیان تحمیل کند
  • هادی IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
   15 3
   چرا قیمت را بالا میبرید.همه مصالح ساختمانی در داخل کشور تولید میشود و تحریم در ساخت و ساز اثر ندارد.پس چرا قیمتها را بالا میبرید؟
   • IR ۱۶:۰۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
    2 0
    مردم کارگری نه پول آورده دارن بدن ونه باز پرداخت قسط ۵ یا ۶ میلیون ، اگر داشتن که شما رو زحمت نمیدادن ،درضمن تا موقع تحویل از این مسخره بازی های رسانه ای دست بردارید و این افزایش پیدا کرد و اون اینجوری نشد برا کارگر نون واب نمیشه شما حقوق کارگر رو چند در نظر گرفتید که آورده و قسط رو مشخص کردید
  • IR ۱۲:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
   7 1
   باید به پیمانکار خارجی بدین ایرانی جماعت نمی تونن به دولت و مستاجر کمک کنه دبه می کنند
  • ناشناس IR ۱۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
   16 1
   سلام ،یه خانواده فقیر چطور 40میلیون رو اول پرداخت کنه بعد ده روز دیگه 40میلیون دیگه پرداخت کنه اگه داشتیم که تو مسکن ثبت نام نمی‌کردیم این چطور مسکنی هست بازم احمدی نژاد مسکن ملی شو با شرایط خوب داد اینا مردمو بیچاره میکنن،جمع کنین بره با این مسکنتون،تبلیغ هم میکنن
  • یوسف IR ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
   7 1
   با توجه به قیمت عنوان شده یک واحد صد متری با پارکینگ انباری حدود ۶۰۰ میلیون درمیاد خوب چه کاریه الان با سیصد میلیون تو پرند میشه یه واحد آماده ۷۵ متری گرفت
  • رضا محوری IR ۱۳:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
   3 1
   نباید ساخت این واحدها را به این صنف بد قول و بد عملکرد سپرد.
  • IR ۱۴:۱۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
   23 3
   خجالت بکشید انقد مسکن گران نکنید قسط شو قیمت خدا من زن بی سرپرست با دوتا دختر بچه تو مستاجری به زور شکم بچه هامو سیر میکنم من امثال من ادم نیستیم صاحب خونه بشیم ها وجدان تون کجارفته ها یه سال ن پرونده بچه بیمارم ن پرونده طلاقم از بهزیستی مستمر بگیر شدیم همش میگن بوجه نیست این بوجه فقط به کمیته امدا
   • مهدی IR ۱۸:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
    2 1
    دقیقا همینه که گفتی. اینا دارن با این قیمت ها فقط و فقط قیمت خونه رو بالاتر میبرن. تو بعضی از شهرها هنوز میشه با 400تومن خونه آماده خرید. اما بااین قیمت جدید، اونا هم میرن بالا. روز اول گفته بودن 40 میلیون آورده اولیه، 350 وام(شهرهای کمتر از یک میلیون جمعیت) و زمین هم دولت رایگان میده. اما حالا ...
  • مسعود IR ۱۴:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
   7 1
   همش دروغه من واسه مسکن ملی 200 واریز کردم کردم تازه میگن 100 دیگه واریر باید کنی
  • IR ۱۵:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
   8 2
   سلام دولت میگه زمین رایگان میدیم خوب به هر متقازی یک قطعه زمین بده وام هم که میده هر فرد خودش خونشو بیاره این طوری هم زود تموم میشه هم دست دلال نمیافته
  • لک IR ۱۵:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
   4 2
   سلام ما شهرستانیم گفتن باید 40تومن اولیه پول بدیم، تا زمان تحویل باید دوباره پول بدیم یا همین 40 تومنه؟؟
   • علیرضا حسین پور IR ۲۱:۴۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۶
    0 0
    نه بابا ۵دفعه هر دفعه ۴۰تومان باید پرداخت کنید
  • ایرانی بدبخت IR ۱۸:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
   2 0
   آخه آدمای عوضی همین الان تو گلبهار خونه آماده رو دارن تا 300الی 350میدن تو خود مشهد یک خونه خوب رو دارن متری 5الی 6تومن میدن بعد حالا شما روی چه حسابی دارید مسکن مهر اونم توی ناکجا آبادو با این قیمت میخواید بدید .لعنت به شما که به فکر پر کردن جیب خودتونید
  • محمد IR ۲۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
   2 0
   آورده اولیه شهر اراک ۶۶تومان است و ۲۶میلیون سهم اوقاف است و مبلغ نهایی آورده بین ۲۰۰تا۳۰۰ بر آورد کردن از همه بدتر شاخ اوقاف همیشه روی این طرح است
  • IR ۰۳:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
   1 1
   انبوه سازان خیلی قیمتشون پرت هست . بهترین راه اینه زمین رو بدن وام هم بدن خود مردم بسازند . یه خوبی داره تمام خانه ها یک طبقه و ویلایی میشه دیگه مثل مسکن مهر آپارتمانی نیست .
   • نگار IR ۰۹:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۷
    0 0
    زمین که میاد اینطوری